Google+

Arama formu

Gelibolu

Çanakkale’ye bağlı olan Gelibolu, hem tarihi hem de doğal güzelliklere...
Devamı oku
Zabıta ve İtfaiye: 0 286 566 06 15 Sahil Güvenlik: 158 Jandarma: 156...
Devamı oku
Gelibolu’ya ulaşım kara yolu, deniz yolu ve hava yolu ile...
Devamı oku
Trakya ve Ege iklim özelliklerinin hâkim olduğu Gelibolu ilçesinin...
Devamı oku
Çanakkale iline bağlı olan Gelibolu, Marmara Bölgesi’ndedir. Çanakkale...
Devamı oku
Gelibolu; Marmara Bölgesi’nde bulunan Çanakkale iline bağlı bir...
Devamı oku
  Gelibolu’da ilçe içi ulaşım belediye otobüsleri ve minibüsler ile...
Devamı oku
Gelibolu gece hayatı yönünden aktif olmasa da barlar ve publar...
Devamı oku
Gelibolu sadece tarihî zenginlikleri ve eşsiz doğası ile değil...
Devamı oku
Kurtuluş Savaşı destanının yazıldığı Gelibolu yılın her dönemi yerli...
Devamı oku
Çanakkale’nin en güzel ilçelerinin başında gelen Gelibolu hem kültür...
Devamı oku
Gelibolu seyahatinizde hem kendiniz hem de arkadaşlarınız için...
Devamı oku
Gelibolu’nun tarihî zenginliklerini keşfettikten sonra seyahatinize...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 44.079 / İklim: Trakya ve Ege iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Gelibolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gelibolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gelibolu; Marmara Bölgesi’nde bulunan Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında yer alan Gelibolu, Avrupa kıtasının güneydoğusundaki son kara parçasıdır. Hem tarihî hem de doğal güzellikleri ile öne çıkan Gelibolu Çanakkale’ye 50 kilometre, İstanbul’a 290 kilometre, Ankara’ya 520 kilometre uzaklıktadır. Gelibolu’ya kara yolu, feribot ve hava yolu ile kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Bu özelliği sayesinde özellikle hafta sonları yakın illerden binlerce tatilsever Gelibolu’ya gelmektedir. TÜİK’in 2017 verilerine göre Gelibolu’nun nüfusu yaklaşık 44.079’dur.

Gelibolu’nun hangi tarihte kurulduğu tam olarak bilinmemekle birlikte en az Troya kenti kadar eski olduğu tahmin edilmektedir. İlk dönemler Critote adı ile anılan kent Keltler tarafından iskân edilince iyi ve güzel şehir anlamına gelen Galli Polis adı ile anılmaya başlamıştır. Yunanca olan bu isim zamanla Gelibolu olarak Türkçeleşmiştir. MÖ 1200 yılında Hitit İmparatorluğu’nun parçalanmasından sonra Frigler ve Lidyalıların hâkim olduğu Gelibolu kısa bir süre sonra Perslerin eline geçmiştir. Daha sonra sırası ile Spartalılar, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslardan sonra Gelibolu’da Türklerin hâkimiyeti başlamıştır. Osmanlı Dönemi’nde önemli bir deniz üssü olan Gelibolu Trakya ve Balkanlar’a düzenlenen akınlarda geçit yeri olarak kullanılmıştır. İstanbul’un fethedilmesine kadar önemini korumayı başaran Gelibolu, Haliç Tersanesi’nin inşa edilmesi ile eski önemini kaybetmeye başlamıştır. 1915 yılında Çanakkale Savaşı sırasında tahribata uğrayan Gelibolu 4 Ağustos 1920 senesinde Yunanlar tarafından işgal edilmiş ancak 3 Ekim 1922’de kent terk edilmiştir. 1923 senesine kadar vilayet merkezi olan Gelibolu 1926 yılında ilçe merkezi olmuştur.

 

Tanıtım Videosu

Gelibolu Gezilecek Yerler

Gelibolu Gezilecek Yerler

Çanakkale’nin en güzel ilçelerinin başında gelen Gelibolu hem kültür turizmi hem de deniz turizmi ile her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Çanakkale’ye 1 saat uzaklıkta bulunan Gelibolu’ya ulaşım da oldukça kolaydır. Sayısız şehitlik, anıt ve mezarlıklara ev sahipliği yapan Gelibolu Yarımadası’nı da gezebileceğiniz ilçeye 2-3 gününüzü ayırmanızı ve bu tarihî atmosferi doyasıya yaşamanızı tavsiye ederiz.

Gelibolu Nerededir?

Çanakkale iline bağlı olan Gelibolu, Marmara Bölgesi’ndedir. Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında yer alan Gelibolu Türkiye’nin kuzeybatısındadır. Eceabat, Şarköy, Malkara ve Keşan ile komşu olan Gelibolu’nun hem Marmara Denizi’ne hem de Çanakkale Boğazı’na kıyısı vardır. Çanakkale Gelibolu arası 50 kilometre, İstanbul ile Gelibolu arası ise 290 kilometredir.

Gelibolu’ya Ne Zaman Gidilir?

gelibolu-eceabat-kabatepe-plaji.jpg

Trakya ve Ege iklim özelliklerinin hâkim olduğu Gelibolu ilçesinin yıllık sıcaklık ortalaması 14,5 derecedir. Sıcak ve ılıman bir iklimin gözlemlendiği ilçede kuzeyde yer alan Korudağı, Trakya’nın sert havasını engeller. Ağustos yılın en kurak ayı olurken en fazla yağış aralık ayında gözlemlenir. Ortalama 24 derece sıcaklıkla temmuz yılın en sıcak ayı olurken 5 derece ile ocak Gelibolu’nun en soğuk ayıdır. Çanakkale Boğazı kıyısında yer alan ilçe daima eser. Kışın kuzeyden esen poyraz rüzgârlarının etkisinde olan Gelibolu’yu ziyaret etmek için en uygun mevsim bahar ve yaz aylarıdır. İlkbaharda yemyeşil doğası ile sizi karşılayan Gelibolu’da yaz mevsiminde denizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Berrak koyları ve tertemiz plajları ile Gelibolu yaz döneminde dinlenmek ve denize girmek isteyen misafirleri ağırlamaktadır. Özellikle Çanakkale ve çevresinde yaşayanlar için Gelibolu Yarımadası sakin ve huzurlu havasıyla hafta sonları ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biridir. Gelibolu lezzetli balıkları ile de ünlüdür. Yolunuz Gelibolu’ya düştüğünde taze mevsim balıklarını tadabilir, körfeze karşı kordon boyunca yürüyüş yapabilir, temiz havada oksijen depolayabilirsiniz. Gelibolu’yu ziyaret etmek için en anlamlı tarih ise 18 Mart’tır. Her yıl yerli ve yabancı binlerce kişi 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni yerinde kutlamak ve şehitleri anmak için Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret etmektedir.

Gelibolu’ya Nasıl Gidilir?

ZBTYRYZ_003.JPG

Gelibolu’ya ulaşım kara yolu, deniz yolu ve hava yolu ile sağlanmaktadır. Gerek tarihî gerek doğal güzellikleri ile Gelibolu yılın her dönemi ilgi görmektedir. İstanbul - Gelibolu arası 290 kilometre olup özel aracınız ile gelmek isterseniz yolculuk ortalama 5 saat sürmektedir. İstanbul’dan Gelibolu’ya Tekirdağ üzerinden kolaylıkla gidebilirsiniz. İstanbul-Silivri-Marmara Ereğlisi-Tekirdağ-Malkara-Keşan güzergâhını takip ettikten sonra Gelibolu’ya ulaşabilirsiniz. Gelibolu’ya Bursa ve Bandırma üzerinden gitmek isterseniz Biga’yı geçtikten sonra Lapseki’den arabalı vapura binip Gelibolu’ya ulaşabilirsiniz. Çanakkale - Gelibolu arası 50 kilometredir. Çanakkale’den Gelibolu’ya gitmek için Eceabat İskelesi’nden arabalı vapura binip 45 dakikada Gelibolu’ya geçebilirsiniz. Kış aylarında yolculuk yapmayı düşünüyorsanız hava durumunu kontrol etmenizi öneririz. Bazı günler fırtına nedeni ile feribot seferleri iptal edilebiliyor.

Araba ile gelmeyi tercih etmeyenler Gelibolu’ya şehirlerarası otobüsler ile de ulaşım sağlayabilir. Özellikle yaz aylarında Gelibolu’ya otobüs seferleri sıkça düzenlenmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve daha birçok ilden Gelibolu’ya otobüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Gelibolu Otobüs Terminali ilçe merkezindedir. Gelibolu’ya daha kısa sürede ulaşmak isteyenler uçakla Çanakkale Havalimanı’na gelebilirler. Çanakkale Havalimanı Gelibolu’ya 45 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından ulaşım taksi ve yolcu servisleri ile sağlanmaktadır. Güzergâh ve bilgi için burayı tıklayınız.

Gelibolu şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Gelibolu’da Nerede Kalınır?

Gelibolu’da Nerede Kalınır?

Kurtuluş Savaşı destanının yazıldığı Gelibolu yılın her dönemi yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Asya ve Avrupa arasında geçiş noktası konumunda bulunan Gelibolu’da kültürel gezi yapabileceğiniz gibi huzurlu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Gelibolu’da konaklama seçenekleri kent otelleri, pansiyonlar ve apart otellerden oluşuyor. Her bütçeye hitap eden konaklama imkânları ile Gelibolu özellikle yaz döneminde oldukça rağbet görmektedir. Denize yakın olmayı düşünüyor ve güne nefis deniz manzarası ile başlamak istiyorsanız tercihinizi Hamzakoy’dan yana kullanabilirsiniz. Hampton by Hilton, Gelibolu’da tatilinizi keyifle geçirebileceğiniz lüks oteller arasındadır. Hamzakoy Plajı’na sıfır konumda yer alan dört yıldızlı otel oda-kahvaltı konseptinde hizmet vermekte olup isteyen misafirler öğlen ve akşam yemeklerini A La Carte Restaurant’ın nezih atmosferinde yiyebilirler. Denize 50 metre mesafede yer alan Hamzakoy Blue Park Hotel Gelibolu’da konaklayabileceğiniz en iyi otellerden biridir. 27 odası ile misafirlerine kusursuz hizmet veren otel ücretsiz internet ve otopark hizmetlerine de sahiptir.

Gelibolu Otelleri

Çanakkale’ye bağlı olan Gelibolu, hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahip bir ilçedir. Türkiye tarihinde önemli bir yer olan Gelibolu’da sayısız şehitlik ve anıt mezarlık vardır. Hava, kara veya deniz yollarıyla kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz ilçede gezilecek pek çok yer vardır. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gelibolu Kalesi, Gelibolu Mevlevihanesi, Gelibolu Savaş Müzesi, Hallac-ı Mansur Türbesi, Bayraklı Baba, Piri Reis Müzesi ve Galerisi gezip görülmesi gereken yerler arasındadır. Yaz aylarında seyahat planlıyorsanız ince kumu ve sığ deniziyle Hamzakoy Plajı’nı tercih edebilirsiniz. 23 Nisan’da gideceksiniz Uçurtma Şenliği’ne, mayıs ayında tatil planlıyorsanız Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye Geçiş Şenlikleri’ne, ağustos ayında ise Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali’ne katılabilirsiniz. Gelibolu denilince akla ilk gelenlerden olan sardalyayı tuzlu veya konserve olarak civardaki balık restoranlarında yiyebilirsiniz. Yöresel lezzetlerinden olan Mevlevi tatlısı ve tavuklu mantısını da tadabilirsiniz. Alışveriş için ise Gelibolu Pazarı’ndan el yapımı köy tarhanası, köy ekmeği, şifalı otlar gibi ürünlerden alabilirsiniz. Konaklama seçenekleri olarak Gelibolu otelleri ekonomik fiyatlarıyla dikkat çekmektedir. Dilerseniz sizin için hazırladığımız aşağıdaki listeden Gelibolu butik oteller, Gelibolu pansiyonları ve Gelibolu oda kahvaltı oteller hakkındaki daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gelibolu Otelleri

Gelibolu İçi Ulaşım


 

Gelibolu’da ilçe içi ulaşım belediye otobüsleri ve minibüsler ile sağlanmaktadır. 19 farklı otobüs güzergâhı bulunan Gelibolu’da gezilecek yerleri ziyaret etmek isterseniz özel aracınız ile gelmenizi tavsiye ederiz. Gelibolu’ya gelenlerin en çok uğradığı yer Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’dır. Çanakkale Savaşı’nın izlerini yakından görmek, şehitlikleri ziyaret etmek ve bu tarihî havayı solumak için Gelibolu’dan aracınız ile Tabya yönünde ilerleyerek tabelaları takip etmelisiniz. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na minibüs seferleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçe içi ulaşımda taksileri de tercih edebilirsiniz. Eğritaş, Hamzakoy ve Fener altı Gelibolu’da denize girilebilecek en ideal yerler arasındadır. Özel aracınız ile kolaylıkla gidebileceğiniz plajlara yaz aylarında merkezden hareket eden minibüs seferleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gelibolu Mutfağı

Gelibolu Mutfağı

Gelibolu sadece tarihî zenginlikleri ve eşsiz doğası ile değil birbirinden lezzetli yemekleri ile de aklınızın bir köşesinde yer edinecek. Balık üretimi açısından en zengin bölgelerden biri olan Gelibolu’da mevsimine göre taptaze balıkları deneme şansı bulabilirsiniz. Gelibolu denince akla gelen ilk balıksa hiç şüphesiz sardalyadır. Tadı ile damakları şenlendiren sardalyadan birçok yemeğin yapıldığı Gelibolu’da tuzlu sardalya ve konserve sardalya da oldukça rağbet görmektedir. Yolunuz Gelibolu’ya düştüğünde balık ziyafeti çekmek isterseniz uğrayabileceğiniz ilk adres Gelibolu Balık Restaurant’tır. Feribot iskelesinin hemen yanında yer alan restorandaki deniz ürünlerinin hepsi oldukça tazedir. Denize nazır balık yemenin keyfini çıkaracağınız restoranın ahtapot ızgarası, kalamarı ve midye dolması tekrar gelmenizi sağlayacak kadar lezzetlidir.

Gelibolu’da Gece Hayatı  

Gelibolu’da Gece Hayatı  

Gelibolu gece hayatı yönünden aktif olmasa da barlar ve publar ilçenin eğlence ihtiyacını karşılamaktadır. Gündüz tarihî atmosferi ve doğasıyla keyifli vakit geçirebileceğiniz Gelibolu’da akşamları deniz kenarında oturup çayınızı içebilir, balık restoranlarında rakı-balık ziyafeti yapabilirsiniz. Birbirinden lezzetli deniz ürünleri ve mezeleri ile öne çıkan İlhan Restaurant’a gün batımında uğrayabilir, nefis manzaraya karşı kadehinizi kaldırabilirsiniz. Sahil kenarında yer alan Kumsal Restaurant sevdiklerinizle birlikte balık yiyebileceğiniz ve içki içebileceğiniz en güzel mekânlardan biridir. Deniz kokusunu içinize çekerek harika manzaralara şahit olabileceğiniz bir mekân arayışı içindeyseniz Hamzakoy’da yer alan Limon’a uğrayabilirsiniz. Bira-patates eşliğinde sevdiklerinizle doyasıya sohbet edebileceğiniz mekân yaz akşamlarında hayli keyifli olmaktadır.

Gelibolu’daki Festivaller

Gelibolu’daki Festivaller

Gelibolu’nun tarihî zenginliklerini keşfettikten sonra seyahatinize denk gelen festivallere uğrayabilir, ilçe halkıyla kaynaşabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Seyahatinize renk katmak isterseniz bu festivalleri mutlaka not almanızı tavsiye ediyoruz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali

Bu yıl 20.si düzenlenecek olan Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali Gelibolu’nun en önemli festivalidir. Her yıl 13-17 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen festival açık hava sineması ile başlayan festivali ünlü sanatçıların konserleri ile büyük bir coşku içerisinde geçiyor. Dünyaca ünlü sardalya balığının tanıtımının da yapıldığı festivalde mangalda sardalya pişirilip ziyaretçilere dağıtılıyor. 

Gelibolu’da Alışveriş

Gelibolu’da Alışveriş

Gelibolu seyahatinizde hem kendiniz hem de arkadaşlarınız için yörenin birbirinden lezzetli ürünlerini alabilirsiniz. Gelibolu denince akla gelen ilk lezzet hiç şüphesiz peynir helvasıdır. Birçok şehirde de karşınıza çıkan tatlının en lezzetlisini Gelibolu’da bulabilirsiniz ancak şimdiden uyarmak isteriz, peynir helvasını höşmerim ile karıştırmayın. Damak çatlatan peynir helvasını hem deneyebileceğiniz hem de paket yaptırıp sevdiklerinize götürebileceğiniz Tarihî Zafer Peynir Helvacısı, Gelibolu’nun en meşhur lezzet duraklarından biridir. 1860’lı yıllardan beri aynı tarif ve lezzetle peynir helvası üreten işletmeden özel metal ambalajlı şekilde tatlınızı alabilirsiniz. Peynir, yoğurt, reçel gibi kahvaltılık alışverişlerinizi de yapabileceğiniz mekân Atatürk Caddesi’nde yer almaktadır.

Gelibolu’da balık sık tüketildiği için konserve ve tuzlama da saklama kültürü olarak hayli yaygındır. Eğer farklı tatlar denemeye açıksanız tuzlu sardalya ve konserve sardalya Gelibolu’ya yolunuz düştüğünde satın alabileceğiniz yiyecekler arasındadır. 1970’li yıllara kadar Türkiye’nin tuzlu ve konserve sardalya ihtiyacını karşılayan Gelibolu’da zamanla fabrikaların sayısı azalmaya başlamıştır. Selahattin Kemerli Konserveleri 1950’den bugüne Gelibolu’da hizmet veren işletmelerden biridir. Tuzlu sardalya, lakerda, soslu uskumru, ançüez gibi farklı lezzetleri bir arada bulabileceğiniz mekân Gelibolu Feribot İskelesi’nin hemen yanında yer alıyor.

Gelibolu İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta ve İtfaiye: 0 286 566 06 15

Sahil Güvenlik: 158

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0 286 566 10 11