Gelibolu Mutfağı

sardines-1468422_960_720.jpg

Gelibolu sadece tarihî zenginlikleri ve eşsiz doğası ile değil birbirinden lezzetli yemekleri ile de aklınızın bir köşesinde yer edinecek. Balık üretimi açısından en zengin bölgelerden biri olan Gelibolu’da mevsimine göre taptaze balıkları deneme şansı bulabilirsiniz. Gelibolu denince akla gelen ilk balıksa hiç şüphesiz sardalyadır. Tadı ile damakları şenlendiren sardalyadan birçok yemeğin yapıldığı Gelibolu’da tuzlu sardalya ve konserve sardalya da oldukça rağbet görmektedir. Yolunuz Gelibolu’ya düştüğünde balık ziyafeti çekmek isterseniz uğrayabileceğiniz ilk adres Gelibolu Balık Restaurant’tır. Feribot iskelesinin hemen yanında yer alan restorandaki deniz ürünlerinin hepsi oldukça tazedir. Denize nazır balık yemenin keyfini çıkaracağınız restoranın ahtapot ızgarası, kalamarı ve midye dolması tekrar gelmenizi sağlayacak kadar lezzetlidir.

Gelibolu’da balığa doyacağınız diğer bir adres ise İlhan Restaurant’tır. Deniz kenarında ister arkadaşlarınızla ister ailenizle gelip deniz ürünü ve mezelerinin tadına bakabilir, yemeğinizin üstüne mekânın meşhur kabak tatlısını deneyebilirsiniz. Gelibolu’da canınız ev yemeği çektiğinde uğrayabileceğiniz en iyi restoranlardan biri Gelibolu Osmanlı Mutfağı’dır. Her damak tadına uygun geleneksel Türk yemeklerini bulabileceğiniz mekân çarşı içerisinde yer alır. 200 yıllık tarihî bir konakta lezzetli bir kahvaltı deneyimi yaşamak isterseniz Lezzet Konağı’na uğramanızı tavsiye ederiz. Nostaljik eşyalarla döşeli konağın her bir odası farklı konseptte döşenmiştir. Peynir çeşitleri, zeytin, gözleme, ev yapımı reçel, bal-kaymak, menemen ve bol yeşillik ile servis edilen kahvaltıda sınırsız çay ikramı da bulunuyor.

Tavuklu mantı Gelibolu’nun yöresel yemekleri arasındadır. Tavuk veya hindi eti ile hazırlanan mantı suda haşlanma yerine tepsiye dizilir ve fırına verilir. Pişmesinin ardından üzerine tavuk suyu dökülür ve kızartılmış tavuk parçaları serpilerek servis edilir. Deniz tarağı ile hazırlanan tarak pilavı Gelibolu’da deneyebileceğiniz nefis bir diğer yemektir. Trakya’nın birçok yöresinde olduğu gibi Gelibolu’da da severek tüketilen tezpişti, gelincik şerbeti ve mafiş tatlısı kentin öne çıkan lezzetlerindendir. Yağsız, unsuz ve şekersiz olarak hazırlanan Mevlevi tatlısı Gelibolu’ya yolunuz düştüğünde tadına bakmanızı tavsiye ettiğimiz tatlılar arasındadır. Hurma, ceviz, kuru üzüm ve tarçınla hazırlanıp Hindistan cevizi ile süslenen tatlı cezeryeye oldukça benzer.

Gelibolu’ya gelmişken peynir helvası yemeden sakın buradan ayrılmayın. 1979’dan günümüze hizmet veren Kadir Usta peynir helvasını tadabileceğiniz en iyi mekândır. İster kızarmış ister kızarmamış olarak sipariş verebileceğiniz peynir helvanızı paket yaptırabilir ya da ayaküstü yiyebilirsiniz. Hayal Meyal Et, Kumsal Restaurant ve Eylül Balıkçısı da Gelibolu’da yemek yiyebileceğiniz keyifli mekânlar arasındadır.