Gelibolu’da Alışveriş

cuma-pazari4-55168.jpg

Gelibolu seyahatinizde hem kendiniz hem de arkadaşlarınız için yörenin birbirinden lezzetli ürünlerini alabilirsiniz. Gelibolu denince akla gelen ilk lezzet hiç şüphesiz peynir helvasıdır. Birçok şehirde de karşınıza çıkan tatlının en lezzetlisini Gelibolu’da bulabilirsiniz ancak şimdiden uyarmak isteriz, peynir helvasını höşmerim ile karıştırmayın. Damak çatlatan peynir helvasını hem deneyebileceğiniz hem de paket yaptırıp sevdiklerinize götürebileceğiniz Tarihî Zafer Peynir Helvacısı, Gelibolu’nun en meşhur lezzet duraklarından biridir. 1860’lı yıllardan beri aynı tarif ve lezzetle peynir helvası üreten işletmeden özel metal ambalajlı şekilde tatlınızı alabilirsiniz. Peynir, yoğurt, reçel gibi kahvaltılık alışverişlerinizi de yapabileceğiniz mekân Atatürk Caddesi’nde yer almaktadır.

Gelibolu’da balık sık tüketildiği için konserve ve tuzlama da saklama kültürü olarak hayli yaygındır. Eğer farklı tatlar denemeye açıksanız tuzlu sardalya ve konserve sardalya Gelibolu’ya yolunuz düştüğünde satın alabileceğiniz yiyecekler arasındadır. 1970’li yıllara kadar Türkiye’nin tuzlu ve konserve sardalya ihtiyacını karşılayan Gelibolu’da zamanla fabrikaların sayısı azalmaya başlamıştır. Selahattin Kemerli Konserveleri 1950’den bugüne Gelibolu’da hizmet veren işletmelerden biridir. Tuzlu sardalya, lakerda, soslu uskumru, ançüez gibi farklı lezzetleri bir arada bulabileceğiniz mekân Gelibolu Feribot İskelesi’nin hemen yanında yer alıyor.

Halk pazarına gitmeyi sevenlerdenseniz salı ve cumartesi günleri kurulan Gelibolu Pazarı’na uğrayabilirsiniz. Köylerde yetiştirilen taze sebze ve meyvenin yanı sıra şifalı otlar ve tarhana, erişte, köy ekmeği, yumurta, salça gibi ev ürünlerini uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Atatürk Caddesi’nde yer alan hediyelik eşya dükkânlarına uğramayı ise sakın unutmayın. Çanakkale Zaferi’ni simgeleyen magnetler, süs eşyaları, heykeller ve biblolar sevdikleriniz için anlamlı birer hediye olabilir. Gelibolu Çarşı da keyifle vakit geçirebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz adresler arasındadır. Trafiğe kapalı olan çarşıda dükkânları dolaşabilir, Gelibolu’nun lezzetlerini tadabilirsiniz.