Viyana şehir merkezindeki en önemli meydanlardan biri Stephansplatz’tır. Bu meydan yalnızca Avusturya’nın başkenti olan Viyana şehrinin resmi "sıfır noktası"nı işaret etmekle kalmaz, aynı zamanda kent halkının unutulmamış ve her zaman belirgin olan kalplerinde ve tarihlerinde bir yere sahip olan meydanını ifade eder. Bu meydanda hayli merkezi bir konumda bulunan U-Bahn, şehrin ziyaretçileri ve genel olarak bölge halkı için her yere ulaşma konusunda çok avantajlı olan merkezi bir duraktır.

Başlangıçta şimdiki büyüklüğünün sadece yarısı kadar olan Stephenplatz, yıllar içerisinde genişleme çalışmaları yaşamıştır. Bu meydan yaklaşık olarak 1200 yılında kentin bir parçası olmuş, ancak 1978 yılında U-Bahn istasyonunun açılmasına dek tam anlamıyla şehrin merkezi konumunda olamamıştı.

İnsanlar Stephansplatz'a Viyana şehrinin merkezi sayılan meydanı görmenin dışında pek çok ünlü yeri görmek için de geliyor. Bunların başında gotik tarzda inşa edilmiş devasa bir yapı olan St. Stephan Katedrali gelmektedir. Yine meydanda önemli diğer yerler arasında Viyana Başpiskoposluğu Katedral Müzesi olan Diözesanmuseum ve Viyana şehrinde kahvenin merkezi sayılan Kaffeemuseum Wien'dir.

Stephansplatz meydanında alışveriş yapmak isteyenlerin gidebileceği en uygun yerlerden birisi olan Kärntnerstrasse kentin ana alışveriş yollarından biridir. Bunun yanı sıra meydanın dışına dek ulaşabilen ve şehrin en fazla satış oranına sahip caddesi ise Graben'dir. Sanatın ve modanın başkenti Viyana’da hem yerel hem de uluslararası dev markalara ulaşmak için ise istikamet Kohlmarkt.

Viyana gezisinde konaklama yeri arayanlar için Stephansplatz meydanı merkezi konumu itibariyle çok uygun bir bölge. Şehrin tüm canlılığını yaşamak isteyenler için bu bölgede uygun otel imkanları bulunuyor. Bu minvalde şehir merkezinde sunmuş olduğu eşsiz manzaralar ile en dikkat çeken otellerin başında Hotel am Stephansplatz geliyor. Mükemmel konumu, üst katlardan eşsiz manzara imkanı ve modern odaları ile Hotel am Stephansplatz Viyana’da kalmak için en doğru tercihlerden birisi olacaktır. Söz konusu tesiste odada duş ve banyo, iyi ısıtma sistemleri, fitness merkezi ve sauna gibi lüks konaklama hizmetlerinin bulunduğunu eklemek gerek.

Stephansplatz’da konaklama için bir diğer alternatif ise 43 odalı modern bir otel olan DO & CO Hotel’dir.

Adres: Stephanplatz, Viyana

Yol Tarifi: Caddeye metronunU3 ve U1 No’lu hatlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Mozart Evi, Stephansdom Katedrali, Cafe Hawelka