Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?


 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da tipik Karasal iklim özellikleri görülmektedir. Şehirde 4 mevsim belirgin şekilde yaşanır. Yazlar sıcak geçer ve yaz aylarında yağışlara nadiren rastlanır. Kışlar ise oldukça sert geçmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında ise ortalama hava sıcaklıkları ve ılık bir rüzgar hakimdir.

Viyana’da yaz ayları ılık geçmektedir. 19 derecelik ortalama sıcaklık ile Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Aynı zamanda 9 saat ile gün ışığından en çok yararlanılan aydır. Haziran ise 18 derecelik sıcaklık ortalamasına rağmen yılın en çok yağış alan ayıdır. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde yaz dönemleri bile çok sıcak günler yaşanmaz. Görülen maksimum sıcaklık değeri 24 derecedir. Temmuz ve Ağustos ayları şehri ziyaret etmek için en uygun aylardandır. Bunaltıcı olmayan ancak üşümeyeceğiniz hava koşullarında şehri keşfedebilirsiniz.

Şehirde kışlar oldukça sert ve soğuk geçer. -1 derecelik ortalama ile Ocak en soğuk geçen aydır. Sıcaklık değerleri kış günlerinin çoğunda eksi derecelerin altında geçmektedir. Bu nedenle şehri kışın ziyaret ediyorsanız mutlaka hava koşullarına uygun kıyafetler ile gelmelisiniz.

Viyana’da sonbahar ve ilkbahar belirgin olarak yaşanır. İlkbahar döneminde Mart kışın etkilerinin hala yoğun olarak hissedildiği bir aydır. 5 derece sıcaklık ortalamasının yanında senenin en rüzgarlı geçen ayıdır. Mayıs ayında ise sıcaklık ortalaması 15 dereceye çıkmaktadır. Sonbahar başlangıcı olan Eylül ayında güneş hala kendini göstermektedir. 15 derecelik ortalama sıcaklık ile şehrin ılık geçen dönemlerinden biridir. Mayıs ve Eylül şehri ziyaret etmek için güzel zamanlar arasındadır.