Leopold Müzesi

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan müzelerden birisi olan Leopold Müzesi, Avusturya Modern Sanatının sergilendiği en kapsamlı koleksiyonların yer aldığı müzedir. Bu anlamda Leopold Müzesi için Avusturya sanatının merkezi konumundaki yerlerden birisi demek abartı kaçmayacaktır.

Müze içerisinde sanatçı Egon Schiele'in birçok çalışması sergilenmektedir. Genellikle erotizm içerikli eserler ortaya koyan Egon Schiele, sanatında Gustav Klimt’ten çokça etkilenmiştir. Egon Schiele’nin eserlerinde sıklıkla etkilenmiş olduğu Gustav Klimt de Leopold Müzesi’nde eserleri ile kendine yer bulan sanatçılardan biridir. Gustav Klimt’in en ünlü eserlerinden biri olan Ölüm ve Yaşam eseri Leopold Müzesi’nde görebileceğiniz eşsiz eserler arasındadır.

Yine Egon Schiele’nin kendini farklı şekillerde tasvir ettiği eseleri de Leopold Müzesi’nin duvarlarını süslüyor. Leopold Müzesi’nde sergilenen eserler 50 yıllık bir süre zarfında Elisabeth Leopold ve Rudolf Leopold’un toplamış olduğu sayısı 5.000’i aşan önemli eserlerdir. Bu eserler Avusturya Cumhuriyeti ile Avusturya Ulusal Bankası'nın da katkıları ile Leopold Müzesi'nde sergilenmeye başlanmıştır. Leopold Müzesi 2001 yılında açılmıştır. Müzede sergilenmekte olan eserlerin büyük bir kısmı 20. yüzyılın ilk yarısına ait olan eserlerdir.

Museumsquartier’ın sol tarafında bulunan açık renkli bina Leopold Müzesi’dir. Müzeye her yıl dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda sanatsever ziyarete gelmektedir. Dünyaca ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği bu müze, sanatseverlerin ilgi odağı olan yerler arasındadır.

Ziyaret Bilgisi: Leopold Müzesi’ne giriş için şayet Viyana şehir kartınız yok ise kombine bilet alabilirsiniz. Bu sayede müzelere ayrı ayrı bilet ücreti ödememiş olursunuz. Örneğin 20,50 Euro’luk bir kombine bilet ile Leopold ve Mumok müzelerine girebilirsiniz.

Adres: Museumsplatz 1, Viyana 1070, Avusturya.

Yol Tarifi: Leopold Müzesi’ne gitmek için U2 ve U3 metrolarını veya 48A otobüs hattını kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Maria Theresia Denkmal, Sanat Tarihi Müzesi, Volksgarten, Wiener Staatsoper, 3D PicArt Museum Vienna, Imperial Crypt, State Hall of the Austrian National Library.