Aziz Stefan Katedrali

12. yüzyıldan kalma bir yapı olan St. Stephan Katedrali, şehrin kalbinde Stephanasplatz meydanında bulunuyor. Viyana’nın en önemli sembolleri arasında kabul edilen katedral aynı zamanda Avusturya’nın en önemli gotik yapılarından biridir. Özellikle katedralin çatısında bulunan renkli semboller Viyana’nın tarihini sembolize etmektedir.

Katedral oldukça görkemli 4 kuleye sahiptir. Güney cephede bulunan kule 136 metre ile en yüksek olanı. 343 basamak ile bu kulenin tepesine çıkarak şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Katedralin en meşhur çanı Pummerin ise kuzey cephedeki 68 metrelik kulede bulunuyor. Pummerin, Avrupa’nın en büyük ikinci çanıdır.

St. Stephan Katedrali görkemli mimarisinin ve Viyana tarihindeki yerinin yanında içerisinde barındırdığı eserlerle de oldukça önemlidir. Altın ve kıymetli taşlardan yapılmış dini eserler, eski zamanlardan kalma dini kalıntılar, kitaplar ve el yazmaları katedral hazinesini oluşturan şeyler arasındadır. Ayrıca katedral içerisinde İmparator 3. Friedrich’in 8 ton ağırlığındaki mezarı bulunmaktadır. Katedral içerisinde tarihteki önemli isimlerin mezarları da yer almaktadır.

Katedral içerisinde Paskalya döneminde ve Noel dönemi öncesi 4 hafta boyunca konserler düzenlenmektedir. Viyana geleneklerini yaşayabileceğiniz bu konserler için bilet almanız gerekmektedir. Bilet ücretleri farklı kategorilere 10 Euro ve 60 Euro arası değişir.

Ziyaret Bilgileri: St. Stephan Katedrali’ni Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 06.00-22.00, Pazar günleri ve resmi tatillerde ise 07.00-22.00 saatleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Katedralde Pazartesi-Cumartesi arası 09.00-11.30 ve 13.00-16.30, Pazar günleri ise 13.00-16.30 saatleri arasında turlar düzenlenmektedir. Tur ücretleri katedralin bölgelerine göre değişiklik gösterir. Detaylı bilgi için katedralin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Stephansplatz 3, Vienna 1010

Yol Tarifi: Otobüsle ulaşımı tercih edenler için 1A, 2A ya da 3A numaralı otobüsler uygundur. Metro içinse Stephansplatz durağında inmeniz yeterli. 

Yakın Yerler: Palais Equitable, Graben and Kohlmarkt