Google+

Arama formu

VİYANA'DA İSPANYOL BİNİCİLİK OKULU

Viyana´da gezilmesi ya da görülmesi gereken yerleri sayarken İspanyol Binicilik Okulu'ndan da bahsetmiştim. Viyana parkları, bahçeleriyle de ünlü bir şehir. Şehir alanının yüzde ellisi yeşil alan.

Şehir içinde dolaşırken bu birbirinden güzel parkları da ihmal etmeyin derim.

Viyana

Bu parklardan biri de Burggarten. Opera binasının biraz ilerisinde, Albertina Müzesi'nin arka tarafında, kışlık saray Hofburg'un içinde sayılan bir "saray bahçesi" aslında. Bizdeki Yıldız Parkı'nın ufağı diyelim :) Bu parkın içinde muhteşem bir çelik konstrüksiyondan yapılmış Kelebekevi (Schmetterlinghaus), onun yanında aslında bir sera olan Palmenhaus (bar ve restoran) bulunuyor. Bu sefer onlardan bahsetmeyeyim, önceki yazılarda zaman zaman isimleri geçmiştir.

Viyana bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Viyana-1

Viyana şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Linden Apartment güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Renovated charming apartment, Schloß Schönbrunn Grand Suite, Design Loft Rossau. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ferienhaus Weißbacher Wien, Gösser Schlössl, Graetzlhotel Karmelitermarkt gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Do Step Inn – Hotel & Hostel, a&t Holiday Hostel, Hostel Hütteldorf tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Viyana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İspanyol Binicilik Okulu, imparatorluk döneminden kalan bir kurum. Özelliği da beyaz Lipizzan atları ile yapılan gösteriler. Burggarten parkının özelliği de temmuz ayında, salı-cumartesi günleri, saat 17.00-18.00 arası anne atlar ve yavrularının bu parka çıkarılıyor olması. Halkın ve turistlerin ve tabii ki çocukların ilgisi oldukça fazla. Eğer olur da bu ay içinde yolunuz Viyana´ya düşererse sakın bu güzelliği kaçırmayın derim. Bir de dip not: Bu atlar doğduklarında koyu renkli olarak doğuyorlar ve yılların geçmesiyle bazıları o süt beyazı rengine kavuşuyor. Arada açık gri ya da ona yakın tonlarda olan da var tabii. Eğer bu güzelliklerin şovunu izlemek isterseniz, Hofburg'un içindeki özel gösteriye bilet alıp gidebilirsiniz. Özellikle atseverlerin kaçırmaması gereken bir gösteri. Ayrıca sarayın hemen karşısında ahırlar da bulunuyor, burada da özel turlar yapılıyor. İki çeşit gösteri var: Daha pahalı olan müzikli ve kısmen daha düşük fiyatlı olan müziksiz (sabah antremanı). Genel bilgiyi sitelerinde ve bu broşürde bulabilirsiniz.

Şehir bu aralar oldukça hareketli. Avrupa futbol şampiyonasında halkça açık izleme alanı olarak kullanılan Belediye Sarayı meydanında  bu perşembe Rathaus Film Festivali başlayacak, bu sene gösterimdeki film, konser ve şovlar yine çok güzel. Bununla ilgili yazım yakında burada.

Şimdiden size iyi gezmeler.

Sevgiler...

Viyana-2

**Yazıdaki tüm fotoğraflar bana aittir.