Operanın Ana Vatanı: Viyana

Viyana operaların vatanı. Kartner caddesinin en başında en büyük Operası var. İçerisi hem mimari hem de akustik olarak çok güzel. Opera Binası yazın tatile giriyormuş. Eylül ve Haziran ayları arasında burada önemli konserler düzenleniyor. Ancak burada yer bulmak için biletinizi neredeyse 6 ay önceden almanız gerekiyor. Bir de aristokrat kesimin katıldığı her yılın son perşembesi düzenlenen bir balo var. Tabii turist olarak ona katılmak pek mümkün değil. Opera’nın tatil olduğu yaz döneminde gittiyseniz içerisini para karşılığı gezilebiliyorsunuz ama tabii ki etkisi konser sırasındaki gibi olmuyor. Opera binası 1869 senesinde Salzburg doğumlu müzik dehası Mozart’ın Don Juan’nıyla açılmış. İkinci dünya savaşında aldığı hasar nedeniyle tekrar onarılan bu opera salonunda Gustav Mahler, Richard Strauss, Wilhelm Furtwängler, Karl Böhm und Herbert von Karajan gibi birçok sanatçı performansını sergileme olanağı bulmuş.

Karlsplatz’da yer alan ana opera binası dışında pek çok farklı opera da var. Mesela Biri karlskirschenin karşısında, biri Stephansdome’da. Biz akşam ana opera binasına çok yakın bir yerde eski küçük bir saraydan çevrilmiş olan bir yapıda opera izlemeye gittik.

İçeride konseri kameraya çekmek yasak. Konser sonrası terasta kokteyl vardı. Daha doğrusu kurulan standtan içkilerinizi alıp, yudumlayabileceğiniz bir teras bulunuyor.

Viyana’da konaklama konusunda en önemli nokta metro. Şehri tam anlamıyla ve hızlı bir şekilde keşfetmek istiyorsanız metroya yakın bir otelde konaklamalısınız. Bu oteller arasından Opera, Viyana Sergi Merkezi ve Pasterstern metro istasyonuna yakın bir konumda olan Plus Hotel Arcadia, Mariahilfer Strase alışveriş caddesine ve Westbahnhof’a yakın SHS Hotel Fürstenhof ve Ringstrabe Bulvarına yakın olan Deluxe Hotel Wien, şehrin merkezinde yer alan ve birçok imkana erişmeniz açısından elverişli oteller arasında. Bu otellerin dışında diğer Viyana otellerini de araştırmak isterseniz buradan booking.com’a girerek inceleyebilir, isterseniz rezervsasyonda yapabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni