Viyana’da Alışveriş

vienna-1460110_960_720.jpg
 

Viyana’da alışveriş için birçok seçenek bulunuyor. Lüks dünya markalarından tasarım mağazalarına, antika dükkanlarından bit pazarlarına farklı şeyler keşfedebilirsiniz.

Şehrin merkezinde bulunan ‘Goldenes Quartier’ olarak adlandırılan bölge lüks alışveriş için en doğru adres. Yüksek-moda markalarının yer aldığı bölge Tuchlauben, Bognergass ve Am Hof isimli sokaklar arasında kurulmuş. Bölgede 2012 yılında açılan Vivienne Westwood Outlet Merkezi ise lüks markaların indirimli ürünlerini bulabileceğiniz bir yer.

Mücevherlere meraklıysanız Kohlmarkt bölgesini ziyaret edebilirsiniz. En modern tasarımların yanında Viyana’ya özgü mücevherleri de bulabilirsiniz. Viyana’ya özgü markalardan olan Bucherer ve Wagner saatleri ve mücevherleri ile oldukça etkileyici. Dünyanın en saygı değer açık arttırma evlerinden olan Dorotheum ise farklı bir alışveriş deneyimi sunuyor.

The Viennastore, hediyelik eşya olarak sıradan hediyeliklerden daha farklı ürünler bulabileceğiniz bir mağaza. Şehrin farklı bölgelerinde şubelerini bulabilirsiniz. İçeride aklınıza gelebilecek her türlü ürün var. Hepsinin tasarımında da Viyana’ya özgü sanatçılardan, tarihi olaylardan ve şehrin sembollerinden faydalanılmış. Ampelparchen.rocks ise Viyana sokaklarına ait trafik işaretlerinden esinlenerek tasarlanmış farklı ürünler satıyor.

Viyana ’vintage’ mağazaları ile zamanda yolculuk yapmanızı sağlıyor. 1920’lerden kalma ihtişamlı kıyafetler, 1970’lerin mesajlı tişortları ve daha birçok ürüne rastlayabilirsiniz. Şehrin en popüler vintage mağazalarından Vintage Flo, Freihausviertal’de bulunuyor. İçeride 5000’den fazla ürün bulabilirsiniz. Deja Vu ise lüks markaların ürünlerinden sıradan ürünlerin ikinci ellerini bulabileceğiniz bir yer. Bootik 54 hem Amerikan hem de Avrupai tarzda vintage ürünleri ile meşhur. Şehrin en trend bölgelerinden birinde bulunan Gumpendorfer sokağı üzerindeki Fraulein Kleidsam da vintage tutkunlarının ziyaret etmesi gereken bir yer.

Şehrin açık hava pazarları da alışveriş severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında. Naschmarkt’da bulunan bit pazarında 400’den fazla satıcının ürünlerini sergiliyor. Değerli antikaların yanında aklınıza gelebilecek her türlü şeye rastlamak da mümkün. Cumartesi günleri 06.30-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yirmi seneden beri kurulan Sanat ve Antika Pazarı, Am Hof’da yer alıyor. Eski paralardan porselen ürünlere, el yazmalarından kitaplara oldukça geniş bir ürün seçeneği bulunuyor. Bu pazar, Mart ayından Kasıma kadar her Cuma ve Cumartesi 10.00-18.00 saatleri arasında kuruluyor. Time Travel Antiques Market her ayın 2. ve 4. Pazar gününe denk gelen zamanda Ringstraben Galerian’da, 1. ve 3. ise Ekazent Hietzing’de kuruluyor. Her tür antika ürünü bulabileceğiniz bu pazarı 08.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. El yapımı ürünlere meraklıysanız 7 numaralı bölgede Spittelberg’de kurulan Handicraft Market’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. El yapımı mücevherlerden seramiklere, oyuncaklardan ahşap ve cam ürünlere birçok seçenek var. Mayıs ayından Ekime kadar her ayın ilk hafta sonu Cumartesileri 11.00-20.00, Pazarları ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık.