Tarihin ve Sanatın Başkenti Viyana

Avrupa'nın tarih ve sanat kokan başkentlerinden biri, Viyana'dayız. Şehrin hemen her noktasında Habsburg Hanedanlığı'nın varlığını hissedeceğiniz ve Sanat'la yatıp kalkacağınız Viyana'da, özel insanlar arasında siz de kendinizi çok özel hissedeceksiniz. Tuvaletlerinden dışarıya klasik müzik yayını yapıldığını duyunca artık şehirde hiç bir şeyin sizi şaşırtmayacağını düşünüyorsunuz. İşte böyle özel bir şehri size tanıtacağız ama tez vakitte bir plan yapıp kendinizi şımartın deriz.

Viyana'da Ulaşım

En ince ayrıntısına kadar planlanmış toplu taşıma araçları ile tüm turistik noktalara ulaşım sağlanabilmektedir. Wiener Linien adlı kuruluş tüm toplu ulaşımın işletmesini yaptığı için ortak bilet kullanımı vardır. 6 metrohattı (U-Bahn), 29 tramvay hattı (Strassenbahn), banliyö trenleri (S-Bahn) ve yaklaşık 100 civarında otobüs hattı ile şehir içinde ulaşımda tüm ihtiyaçlar karşılanmaktadır. En az metro kadar, onu tamamlayan tramvay hatları ulaşımınızda tercihiniz olacaktır. Ringstrasse Caddesi'nde özellikle 1 ve 2 nolu tramvayı, Belvedere Saray'ı içinde D tramvayı tercih etmenin çok pratik olduğunu fark edeceksiniz.

Gelelim bilet bilgilerine; tek bilet fiyatı 2,10 Euro iken 24 saatlik bilet (24 Stunden Wien) 7,60 Euro, 48 saatlik bilet (48 Stunden Wien) 13,30 Euro ve 72 saatlik bilet (72 Stunden Wien) 16,50 Euro ücret ödenerek sınırsız biniş hakkı kazandırmaktadır. Biletleri metro istasyonlarının girişindeki makinelerde, tramvaylarda ise tramvayın içinde, bir kez okutmak gerekli ve süre okuttuğunuz anda başlıyor.

Ulaşım ile ilgili bilgiler için: http://www.wienerlinien.at 

Havaalanından (Schwechat) şehre ulaşım: Alternatifler arasında iki hızlı tren, otobüs ve taksi bulunmaktadır. City Airport Train (CAT) havalimanı ve şehir merkezi arasında her 15 dakikada bir ulaşım sağlıyor ve yaklaşık 15 dakikada şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Tek yön 11 Euro, gidiş dönüş ise 18 Euro'dur. CAT dışındaki S-Bahn treni ile ulaşım bir saate yakın sürdüğü için önermiyoruz. Şehir gibi taksilerde pahalı olduğı için mecbur değilseniz bunu da önermiyoruz ancak havaalanı otobüslerini kullanabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler

Gezi bilgilerini daha kolay anlaşılması ve kendinize uygun bir planlama yapmanız amacıyla üç bölüm olarak anlatacağız. Bunlar; Saraylar, Ringstrasse (Ring Caddesi) ve İnnere Stadt (İç Şehir) olacak.

Saraylar

Şehirde mutlaka görülmesi gereken üç saray bulunmaktadır.

Schönbrunn Sarayı: Yapım tarihi 16. yüzyıl olan saraya zamanla ilaveler yapılmış ve günümüzdeki görünümüne ulaşmıştır. O dönemde Habsburg ailesinin yazlık konutu olarak yapılmış olan saray bugün de halen Avrupa'nın en güzel saraylarından biridir. 1400 odalı sarayın 40 odası gezilebilmektedir. İki ayrı tur bulunmakta, kısa turda (İmperial) 28 oda, uzun turda ise (Grand) 40 oda gezilmektedir. Fiyatlar 13-16 Euro civarında olup, fotoğraf çekimi yasaktır. Sarayın içi kadar bahçesi de çok ilgi çekmektedir. Bir tepe üzerindeki Gloriette Tak'ı, alt tarafındaki Neptün Çeşmesi, Labirent ve heykeller sarayın bahçesinde ücretsiz görebileceğiniz yerlerdir. Metro U4 "Schönbrunn".

Belvedere Sarayı: Saray, Osmanlı'nın Viyana kuşatmasında gösterdiği başarılı savunmadan dolayı Prens Eugen'e hediye edilmiş. Yukarı ve Aşağı Belvedere olarak iki bölümde gezilebilen sarayın yukarı kısmında daimi, aşağı kısmında ise geçici sergiler yer alıyor. Günümüzde müze olarak kullanılan yukarı kısımda, ünlü ressam Gustav Klimt'in "The Kiss" (Öpücük) tablosu dahil çok sayıda eseri görebilirsiniz(10 Euro). 

Hofburg Sarayı: Şehrin göbeğinde bulunan saray, ünlü Habsburg ailesinin kışlık sarayıdır. Özellikle Kral Franz Joseph ve eşi Elizabeth (Sisi) tüm bölgede adlarını en çok duyacağınız hanedan üyeleri olarak bu saraya da damgalarını vurmuşlar. Saray içerisinde Avusturya Başkanının resmi makamı dışında, müzeler, kilise, Avusturya Ulusal Kütüphanesi, İspanyol Binicilik Okulu yer alıyor. Bu dev kompleks, 59 hektarlık bir alanı kaplıyor ve alan içerisinde 2600 odanın bulunduğu 18 binadan oluşuyor. Kompleks içindeki çoğu yerin ayrı giriş bileti vardır.

İnnere Stadt (İç Şehir) bölgesinin önemli eserlerinden birisi, Saraylar bölümünde anlattığımız Hofburg Sarayı'dır. Sarayın önündeki Michaelerplatz meydanından iç şehirin içlerine  doğru yürüdüğünüzde, ünlü Graben caddesi üzerinde Veba Anıtı ile St. Peter Kilisesi bulunmaktadır. Cadde boyunca  lüks mağazalar göreceksiniz ama cadde ortasında göreceğiniz 21 metre yüksekliğindeki  anıt, vebanın şehirde yok olması adına dikilmiş ve simge yapılardan olmuştur. Anıt yakınında ara sokakta size göz kırpan St. Peter Kilisesi ise kubbesi ile sizi mutlaka kendine çekecektir.

Şehrin tam kalbinde yer alan, şehrin en gösterişli ve en simge yapısı olan bina St. Stephan Katedrali'dir (Stephansdom). Stephanplatz meydanındaki muhteşem bina 12. yüzyıldan kalma yapısı ve zamanla yapılan yenilik çalışmaları ile bugüne gelmiştir. Güney kulesine asansör ile çıkarak muhteşem manzara seyredebilirsiniz.

Meydandan Opera Binasına uzanan Kartnerstrasse caddesi, yine keyif ile zaman geçireceğiniz harika  bir caddedir. Mağazaları ve sokak sanatçıları ile defalarca bu caddeyi de kullanacağınızdan eminiz.

Viyana'nın Kültür-Sanat Durakları

Ringstrasse (Ring Caddesi): Şehrin içerisinde, adından da anlaşılacağı gibi, tam bir daire şeklinde olan ünlü caddedir. Daire içerisini İç Şehir'in oluşturduğu bu meşhur cadde üzerinde görülecek çok önemli noktalar bulunmaktadır. Gezi noktaları arasını yürüyerek gezebileceğiniz gibi, Tramvay 1-2-D ile duraklar arasında indi-bindi yaparak gezmeniz hem daha az yorulmanızı, hem de zamandan tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Belediye Binası'nı (Rathaus) başlangıç noktası yaparak cadde boyunca görmeniz gereken noktaları sırası ile anlatacağız.

Rathaus şehrin en görkemli binaların başında gelmektedir. Şehrin en güzel noel pazarı da binanın önünde kurulmaktadır. Eski binanın yerine 1872-1883 yılları arasında yapılan bina Neo-Botik tarzdadır ve gecesi ve gündüzü ile görülmeye değerdir. Rathaus yanında ise Parlamento Binası (Austrian Parliament Building) yer alıyor. 1918 yılından beri yönetim merkezi olarak kullanılan bina ile önündeki Pallas Athene Çeşmesi mimari yapısı ile çok dikkat çekmektedir.

Parlamento Binası'nın hemen yanında ise binaları birbirine çok benzeyen iki müze bulunmaktadır. Bunlardan Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum) bizim de gezmeyi tercih ettiğimiz muhteşem bir müzedir. 1891 yılında açılan müze, büyük ölçüde Habsburg hükümdarlarının topladığı çok sayıda eserden oluşuyor. Karşısındaki Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum) ise 1889 yılında yapılmış. İki binanın mimarı da aynı olduğu için binalar birbirlerine çok benziyorlar. Çok uzun süre ayırarak gezmeyi düşündüğümüz müzede, arkeoloji, jeoloji  ve biyoloji sergileri yer alıyor. İki binanın arasında ise çok geniş Maria Theresien Meydanı ve heykeli bulunmaktadır.

Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum) mutlaka görülmeli.

Bu iki muhteşem müzenin arkasında ise Müzeler Adası (Museumquartier) yer almakta. 60.000 metrekare alanı ve müzeleri ile dünyanın en büyük kültürel alanlarından biridir. MUMOK (Museum Moderner Kunst-Modern Sanat Müzesi), Zoom Kindermuseum (Çocuk Müzesi), Q21 (Çağdaş Sanat merkezi), Leopold Museum, Mimarlık Müzesi (Architekturzentrum Wien) gibi kültür noktaları ile mutlaka ziyaret edilmelidir. Kompleksin yan tarafında ise Volkstheater bulunuyor.

Tekrar Parlamento Binasının önüne gelip, caddeden karşıya geçtiğinizde ise yanyana Volksgarten, Heldenplatz, Neue Burg, Burggarten (içerisinde Mozart'ın heykeli) ve Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper) sıralanıyor. Viyana Opera'sı dünyanın en iyisi olarak bilinir. II. Dünya Savaşı'nda büyük ölçüde zarar görsede yenilenmiş ve şehrin simge yapılarından birisi olmuştur. Binayı rehberli turlarla gezmek mümkünken, opera için bilet almak için çok erken davranılması gerekmektedir. Her yıl ortalama 300 gösteriye ev sahipliği yapmaktadır. Viyana halkı için sanat her şeydir.

Opera binasının karşı caddesinde ise yürüme mesafesinde Karl Kilisesi (Karlskirche) bulunmaktadır. İmparator VI. Karl tarafından 1716-1737 yıllarında yaptırılmıştır. Kilisede bulunan iki sütundan soldaki sadakati, sağdaki ise cesareti simgelemektedir. Kilisenin yanında Karlplatz Müzesi (Wien Museum Karlplatz) ve müzeye çok yakın yürüme mesafesinde ise Schwarzenberg Anıtı ile Akademietheater Binasını göreceksiniz.

Ringstrasse üzerinde bineceğiniz Tramvay 1 ile "Hetzgasse" durağında inerek ulaşacağınız Hundertwasserhaus, Gaudi eserlerini görmüş gezginlere ilginç gelecektir. Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser ile mimar Josef Krawina tarafından yapılmış, bugünde halen kullanılan, 52 daire ve 4 dükkandan oluşmuş bir apartman binasıdır. Aynı konseptte yapılmış karşısındaki pasajı da (Hundertwasser Village) mutlaka görmelisiniz. Hem bir şeyler içip dinlenebilir hem de dükkanlardan hediyeliklere bakabilirsiniz.

 

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı
haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.