Viyana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

vienna-1546547_960_720.jpg
 

Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Aynı zamanda Avusturya içerisindeki en kalabalık şehir olmasına rağmen en küçük yüzölçümüne ait eyaletidir. Tarih içerisinde Avrupa’nın en önemli kültür, politika, sanat merkezlerinden olmuş Viyana günümüzde de gerek kültürel gerek siyasi anlamda oldukça önemli bir şehirdir.

Orta Avrupa’da bulunan Viyana tarih içerisinde coğrafi konumu ile birçok farklı imparatorluğa başkentlik yapmasından dolayı tarih, kültür, mimari alanlarında oldukça kozmopolit bir şehirdir. Farklı kültürlerin etkileri ile şehir günümüzde en önemli turizm şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bunların yanında Viyana, Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasındadır. Sistematik işleyen ulaşım ağı, yaşam alanlarının planlanmasında kullanılan tasarımın modernliği, eğitim ve kültür seviyesinin yüksekliği ve yaşam koşulları şehri hem seyahat hem de yaşam için ideal bir şehir haline getirir.

Viyana’ya seyahat etmek için birçok neden sayılabilir. Alışveriş seviyorsanız şehirde dünyaca ünlü markalardan bit pazarlarına, farklı tasarım ürünleri satılan butiklerden vintage mağazalarına kadar birçok seçenek bulunur. Viyana mutfağı ise farklı aromalar ile mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Müze aşıkları için Viyana kelimenin tam anlamı ile bir cennettir. Şehrin her köşesinde birbirinden kaliteli müzeler bulunur. Müziğin başkenti olarak kabul edilen şehrin operaları ve tiyatroları da görülmeye değerdir. Viyana’nın sarayları, katedralleri, tarihi binaları da şehrin büyüleyici özellikleri arasındadır.

Viyana kışları sert ve soğuk geçmektedir. Şehri ziyaret etmek için Mayıs-Eylül arası dönem en ideal dönemdir. Şehri doyasıya yaşamak istiyorsanız Viyana için 4 gününüzü ayırmalısınız.

Tanıtıcı Video: