Google+

Arama formu

Avusturya Mutfağı

Avusturya'nın her bölgesinde damak tadınıza uygun lezzetler bulmanız mümkündür. Viyana mutfağı 16.yy'da  İtalyan mutfağı etkisindeyken 18.yy'da gelindiğinde Fransız mutfağının etkileri de görülmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra Macar mutfağından da etkilenmiştir.
 
Wiener Schnitzel (Şinitzel) 

 Viyana mutfağının en meşhur yemeği Şinitzeldir. Dana etinden yapıldığı için pahalı bir yemek olan şinitzel genellikle en önemli yemek olan pazar öğle yemeklerinde tüketilmektedir. Şinitzel genelde ülkemizde bilindiği gibi her zaman pane yapılmış bir et değildir. Pane, şinitzelin bir tür pişirme usulüdür. Şinitzel çok ince dilimlenmiş dana bonfilesidir. Soslandıktan sonra galeta ununa batırılıp tavada kızartılır. İnce dana eti mezelerle birlikte şinitzel tabağında servis edilir. Şinitzel restorantlarda ortalama 10-15 Euroya sunulmaktadır. Bunun için en iyi adreslerden biri;

Avusturya Mutfağı
en.wikipedia.org/wiki

Wiener Semmelknödel

Viyana mutfağının önemli lezzetilerinden biri de küçük ekmek parçalarından yapılan Semmelknödel (ekmek köftesi)'dir. Kırılmış ve kavrulmuş ekmek parçacıkları, süt, soğan, yumurta, un ve özel baharatlarla yoğrularak köfte haline getirilir ve bir süre suda haşlandıktan sonra istenilen sosla birlikte sunum yapılır.
 

  •    Viyana tatlılarıyla da dünyada ün yapmış ve bu alandaki başarısını seneler önce kanıtlamış bir kent.

Sachertorte 

Viyana’nın en ünlü tatlısı sachertorte (çikolatalı kek)’ tir. İki kat kekin arasına el yapımı ve oldukça kaliteli yoğun çikolatasıyla ağzda mükemmel bir tat bırakır. Keskin bir tada sahip olduğu için sert bir kahve ile tüketilmesi tavsiye edilir. Tatlının en orijinal hali 1876 yılından beri Opera Binası’nın yakınında yer alan Hotel Sacher’ın kafesinde servis edilmekte. 4 farklı boyutta sipariş edip tadabileceğiniz sachertorte kesinlikle Viyana’nın en leziz tatlıları arasında. Orijinalini 5 Euro’dan tadabileceğiniz bu tatlıyı Viyana'nın tüm kafelerinde yiyebilmeniz de mümkün.
Adres: Philharmoniker Straße 4, 1010 Wien, Avusturya

Ayrıca Viyana'ya özgü tatlılardan biri olan apfelstrudel, kraliyet tatlısıdır. Sıcak servis edilmektedir. Bu tatlıyı meşhur eden Demel Pastanesi’ne gidilerek her zaman yenilebilir. Demel Pastanesi’nin önemli bir özelliği de tatlı yapımının canlı bir şekilde izlenebiliyor olmasıdır. Viyana'nın en ünlü pastanesi arasında yer alır.
Adres: Kohlmarkt 14, 1010 Wien, Avusturya Tel: +43 1 53517170