Viyana Mayerling Faciası

Viyana’da iken çevrede neler var derseniz, Mayerling faciasının yaşandığı Mayerling şehre 1 saat mesafede. Mayerling Faciası bir ülkenin tarihini değiştirecek kadar önemli çünkü bir imparatorluğun sona ermesine neden olacak sonun başlangıcı aynı zamanda. İmparator Franz Joseph ve İmparatoriçe Elisabeth'in tek oğulları Veliaht Prens Rudolph'un ölümüdür. 30 Ocak 1889’da prens yatak odasında Mary Vetsera ile vurulmuş olarak bulunur. Ama bu bir cinayet midir, intihar mıdır halen çözülememiştir. Eskiden Prens ava olan düşkünlüğünden dolayı bu bölgeye gelirmiş. Bu nedenle de prens burada bir malikane alır ve burayı av köşküne dönüştürür. Ölümü de burada olur. Bundan sonra bu köşk Carmelite rahibelerinin manastırına dönüştürülmüştür. Carmelitelerin katı kuralları gereği günümüzde dahi bu rahibeler kimse tarafından görülemezler ve manastırı asla ve asla terk edemezler. Denk gelirseniz “Mayerling Faciası” adı altında tiyatro, opera ya da bale gösterilerinden birine katılabilirsiniz.

Diğer önemli nokta ise SeeGrotte mağarası. 2. Dünya savaşında Naziler burada gizlice savaş uçağı yapmışlar. Avrupa’nın en büyük yer altı gölü olma özelliği taşıyor.

Bu mekanı Viyana'ya gittiğinizde gidip görmenizi tavsiye ederim. Şehirde konaklama konusunda da birkaç öneri vermek gerekirse, Viyana’da konaklama konusunda en önemli nokta metro. Şehri tam anlamıyla ve hızlı bir şekilde keşfetmek istiyorsanız metroya yakın bir otelde konaklamalısınız. Bu oteller arasından Viyana Sergi Merkezi ve Pasterstern metro istasyonuna yakın bir konumda olan Plus Hotel Arcadia, Mariahilfer Strase alışveriş caddesine ve Westbahnhof’a yakın SHS Hotel Fürstenhof ve Ringstrabe Bulvarına yakın olan Deluxe Hotel Wien, şehrin merkezinde yer alan ve birçok imkana erişmeniz açısından elverişli oteller arasında. Bu otellerin dışında diğer Viyana otellerini de araştırmak isterseniz buradan booking.com’a girerek inceleyebilir, isterseniz rezervsasyonda yapabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni