Karl Kilisesi (Karlskirche), Viyana şehrindeki en büyük yapılardan birisidir. Kilise İmparator 6. Charles tarafından 1716 yılında yaptırılmaya başlanmıştır. İmparator Charles, bu kiliseyi vebadan dolayı etkilenen halkın bir an evvel iyileşmesi umudu ile Viyana şehrinin koruyu azizi adına inşa ettirmiştir. İnşası 1716’da başlayan kilise 1737 yılında tamamlanmıştır. Kilisenin tasarımcısı ‌Johann ‌Bernhard ‌Fischer’dir. Ne var ki Fischer 1723 yılında vefat ettiği için inşaatı tamamlama görevi oğlu Joseph Emanuel Fischer’a kalmıştır.

Kilisenin tasarımında sadakat ve cesarete vurgu yapılmıştır. Roma zafer kolonlarını andıran şekilde tasarlanmış olan dini yapı, iç bölümünde ise yapıya görkem katan heykeller ile duvar kabartmaları bulunduruyor. Bu heykeller ve duvar kabartmaları Daniel ‌Gran ile ‌Martino Altomonte’nin imzasını taşımaktadır.

Karl Kilisesi mimari açıdan Roma ve Yunan esintileri taşımaktadır. Özellikle sütünlarda, mimarlık tarihinde üne sahip Trojan sütünlarıyla benzerlikler göze çarpmaktadır. Kilisenin 72 metre yüksekliğindeki kubbesinden, Viyana'nın muhteşem güzellikteki şehir manzarasını seyre dalabilirsiniz. 

Kilise birçok Avrupa kentinde olduğu gibi sadece ibadet sebebiyle ziyaret edilmiyor, genellikle cuma ve cumartesi akşamları buradaa halka açık klasik müzik dinletileri de gerçekleştiriliyor. 

Ziyaret Bilgileri: Kilise Pazartesi-Cuma günleri; 09:00 – 18:00 saatleri arası ziyarete açıktır. Pazar ve tatil günleri; 12:00 – 19:00 saatleri arası ziyarete açıktır. Giriş ücretleri yetişkinler için 8 Euro’dur. 6 kişiden daha fazla kişiden oluşan gruplar için giriş ücreti 6 Euro’dur. Gençler ve öğrenciler için giriş ücreti 4 Euro’dur. Viyana Şehir Kartı sahipleri için giriş ücreti 5 Euro’dur. 10 yaşın altındaki çocuklar için giriş ücretsizdir.

Adres: Kreuzherrengasse 1, 1040 ‌Wien.

Yol Tarifi: Otobüsle ulaşım için 48A, 59A ve 77A hatlı araçları tercih etmelisiniz. Metro içinse U1 ve U4 hatlarıyla Karlskirche’ye ulaşabilirsiniz.
Yakın Yerler: The Third Man Museum, The Vienna Philharmonic, Heldendenkmal der Roten Armee, Neue Burg, MuseumsQuartier Wien, Leopold Müzesi, Sanat Tarihi Müzesi, Wiener Staatsoper.