Viyana İçi Ulaşım

vienna-178467_960_720.jpg
 

Viyana dünya üzerinde toplu taşıma ağının en çok geliştiği şehirlerden biri. Şehrin her yerine kolayca üstelik gayet ucuz ücretlerle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bu ulaşım ağını otobüsler, trenler, tramvaylar ve metrolar oluşturuyor. Metrolar U-Bahn, yerel trenler S-Bahn olarak isimlendiriliyor. Bunlar haricinde bisiklet de şehrin en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri. Şehrin yolları bisiklet kullanımı için çok uygu. Bu nedenle, bisiklet kullanmayı seviyorsanız tedirginlik duymadan kiralayabilirsiniz. Şehir merkezinde bisiklet kiralayabileceğiniz birçok yer bulunuyor.

Biletlerde otobüs bileti, tren bileti gibi ayrı bilet tipleri yok. Tek bir bilet çeşidi ile tüm araçları kullanabilirsiniz. Biletleri büfelerden, istasyonlardaki bilet makinelerinden ya da bilet ofislerinden alabilirsiniz. Biletler tek kullanımlık, 24/48/72 saatlik ve 8 günlük olarak satılıyor. Bunların haricinde turistlere yönelik The Vienna Pass with Travel ve The Vienna Card’ı da inceleyebilirsiniz. Her ikisi de ulaşımın haricinde turistik birçok yere girişte indirim ve belirli restoran ve mağazalarda avantajlar sunuyor.

Ulaşım ücretli ancak ulaşım araçlarının içerisinde ya da metro, tren girişlerinde bilet bariyerleri bulunmuyor. Durum böyle olsa da her an yanınıza bir görevli gelip biletinizi görmek isteyebilir. Bilet almadığınız ortaya çıktığı taktirde de çok daha fazla bir ceza ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle bilet almanız da fayda var. Bileti aldıktan sonra istasyonlarda ve otobüslerin içerisinde bulunan bilet onaylama makinelerinde biletinizi okutmalısınız.

Havaalanından Viyana şehir merkezine tren, otobüs ve taksi ile ulaşma imkanınız var. Otobüs tercih ederseniz havaalanından çıktığınız gibi direk kapıda durakları göreceksinizdir. Tren olarak ise CAT veya S7 S-Bahn hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. CAT 3. platformdan, S7 1. ve 2. Platformandan hareket ediyor. Taksi ile ulaşım ise yaklaşık 40 Euro tutmaktadır.

Şehir merkezi çevresini gezmek için 1 ve 2 numaralı tramvay hatları tercih edilebilir. Şehrin numaralarla ayrılmış farklı bölgelerine ise metro ile ulaşabilirsiniz.