Viyana Otelleri

Avusturya’nın başkenti  Viyana, yaklaşık iki milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehridir. Şehrin toplam popülasyonu bir milyon dokuz yüz bin kişiden oluşmaktadır. Şehrin birçok noktasında konaklama tesisi, oteller ve hosteller bulunmaktadır. Özellikle bu merkezler şehrin göbeğine toplanmış ve ara sokaklarda konumlanmıştır. Viyana şehrinin tarihi birikimi oldukça fazla olduğundan dolayı bölgeye ayırmanız gereken zaman da diğer Avrupa ülkelerine nazaran biraz daha fazladır. Konaklama hizmetleri yüksek talep karşısında iyi bir hizmet vermek adına sürekli kendini yenileme politikasını izlemektedir. Bu yüksek talep doğrultusunda hızla tükenen odaları kaçırmamanız için erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Viyana Otelleri

 

Erken rezervasyon ne zaman yapılmalı?

Okul tatilleri, sevgililer günü ya da sömestr tatillerinde bölgede boş yer bulmak neredeyse imkânsız olduğundan dolayı, herhangi bir seyahat planı yapmadan önce bölge hakkında iyi bir inceleme yapıp daha sonra konuma ve olanaklara uygun bir tesis seçmenizi tavsiye ediyoruz. Unutmamanız gereken özel günlere has bazı tesislerin özel indirimler yapmalarıdır. Erken rezervasyon, 12 taksit seçeneği ve %50’ye varan indirimlerden yararlanma olanakları sunmaktadır.Rezervasyon için internet siteleri ve telefon yoluyla bilgi alabilirsiniz. Booking.com gibi rezervasyon sitelerinden fiyat karşılaştırması yapabilir, tesisin şehir merkezlerine yakınlığı uzaklığı, sunduğu imkanlarıyla ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Şehir tarihi konumu, yapıları, anıtları ve kaleleriyle son derece ünlü bir Avrupa ülkesi olduğundan dolayı bölgede tesis karşılaştırması yaparken kafanız karışabilir. Bu yüzden önce kıstaslarınızı listelemenizi, bütçenize uygun hareket etmenizi ve otellerin sunduğu imkanların sizin için uygun olup olmadığını belirlemenizi tavsiye ederiz. Uygun bir konaklama tesisi bulmak, yapacağınız tatilin tam anlamıyla tamamlanması için oldukça önemli bir ayrıntıdır. Bu yüzden herhangi bir tesiste konaklamadan önce kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneririz.

Viyana şehrinde ortalama 2202 konaklama tesisi bulunmaktadır. Tesisleri otel, butik otel, hotel ve apart daireler olarak seçeneklere ayırabiliriz. Tesisin ücretleri 90 ile 9800 TL arasında değişmektedir. Rönesans mimarisinin hâkim olduğu yapılar da en az lüks oteller kadar şehirde rağbet görmektedir. Tesislerde erken rezervasyon iptali imkânı da bulunmaktadır. Yaklaşık 340 tesis ücretsiz rezervasyon iptalini kabul etmektedir.

Avrupa’nın kalbinin attığı yer olan bu şehir konaklama yönünden de son derece bolca alternatif sunmaktadır. Bölgede en fazla tercih edilen konaklama tesisleri öğrenciler yönünden hosteller olurken butik oteller ve apart dairelerde daha çok aileler kalmaktadır. İş ziyareti ya da aktarma yolculuğuyla bölgeye iniş yapanlar ise daha çok lüks seçenekli otellere yönelmektedir. Uygun fiyatlı otellerde de çokça alternatif sunulmaktadır. Ücretsiz wifi erişimi neredeyse tüm tesislerde vardır. Bölgede gecelik uygun fiyata kalmanıza olanak tanıyan hostellerden birkaçı merkezi konumlarda bulunmaktadır. Diğer hosteller genellikle metro yakınlarında konumlanmış ve merkezden bir hayli uzaktırlar. Üstelik klima, ortak mutfak, özel banyo alanları gibi oldukça fazla imkânı ziyaretçilerine sunmaktadır. Bölgedeki uygun tesislerin fiyat aralıkları 90 ile 290 TL arasında değişmekte olup, genellikle bu fiyat aralığında bulunan yapıları hosteller ve butik daireler oluşturmaktadır.

Uygun fiyatlı Viyana otelleri

Bölgeye giden seyahat severlerin sıklıkla tercih ettiği uygun fiyatlı oteller:

Şehir merkezine 250 metrelik bir uzaklıkta, Aziz Stefan Katedrali'ne bakan cephesi ve şehir manzaraları odalarıyla en çok tercih edilen hostellerin başında gelen Hostel Lugeck,

Şehir merkezine uzak ancak bölgede bulunan Zieglergasse Metro İstasyonu’na kolaylıkla ulaşım sağlanan HousingPlus,

6 yataklı yatakhanesiyle adeta bir apart daire konumunda olan ve açık büfe gibi hizmetlerin sunulduğu CH-Hostel,

Viyana Üniversitesi’ne yakın bir konumda ve adeta bir kampüs odası gibi inşa edilmiş Campus Hostel,

Oldukça büyük bir avluya sahip ve dönemin ileri gelen ailelerinin işlettiği Boutique Hostel’dir.

İyi bir otele gitmenin artıları nelerdir?
Öncelikle birçok Avrupa ülkesine nazaran pahalı ve lüks oteller şehrin merkezinde kendine yer bulmuştur. Elbette ki konum itibariyle şehir merkezinden uzak lüks tesisler de vardır, ancak merkezde bulunan bu tesisler azımsanmayacak kadar fazladır. İyi bir otelin en büyük artılarından biri ziyaretçilerine tam pansiyon olarak günde üç öğün yemek vermesidir. Ancak üç öğünden ziyade dikkat etmemiz gereken en büyük ayrıntı günün en önemli öğünü olan kahvaltının olup olmamasıdır. Diğer bir ayrıntı lüks otellerin oda formlarının dizaynının daha ferah ve büyük olması, odalarda klima ve televizyon sistemlerinin bulunmasıdır. İyi bir otel sübjektif olarak karşımıza çıksa da tesislerin sağladığı kâr zarar dengesini gözetmemiz bakımında lüks ve maliyetli tesisler diğer küçük işletmelere nazaran daha fazla seçenekleriyle göz doldurmaktadır.

En İyi Viyana Otelleri

Şehrin en iyi ve pahalı tesisler, arasında;
Viyana şehrinin gezginlerince en popüler tesisi seçilen, spor salonu, spa hizmetleri ve tesisin 18.katında yer alan tamamen cam duvarlı restoranıyla SO/ Vienna Otel,
Viyana'nın Hofburg ve Viyana Devlet Operası gibi başlıca turistik yapılarına 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan, modern ve sofistikte mimarisiyle şehrin tam merkezinde bulunan Hotel Topazz & Lamee,
Booking.com’dan 8,5’lik yüksek puan alan ve olumlu geri dönüşleriyle Hilton otel zincirlerinin en ünlü otellerinden Hilton Vienna Plaza,
80 m2 büyüklüğündeki odaları ve ahşap bir köşk formundaki yapısıyla gezginler için harika bir seçenek olan Haus HaWei,
Austria Trend Hotel zincirlerinin bölgede seyahat severler tarafından en fazla tercih edilen tesisi Austria Trend Hotel Zoo Wien sayılabilir.
Uygun fiyatlı oteller ve lüks oteller arasındaki farklar
Uygun fiyatlı oteller daha minimal tarzda seçenekler sunmaktadır. Öyle ki pek çok küçük tesiste kahvaltı menüsü fiyata dahil değildir ya da tesiste böyle bir seçenek sunulmamaktadır. Bölgedeki en uygun tesisler hostellerdir. Hosteller yatakhane formunda olduğundan dolayı bazı ziyaretçiler için çok konforlu bir seçenek olarak gözükmemektedir. Bu da hosteller için en büyük dezavantajlardan biridir. Seçeceğiniz hostelin fiyatıyla paralel olarak hizmetleri artmaktadır. Genelde 150 TL ve üzeri hostellerde kahvaltılar konaklamaya dahil edilmiştir. Bir diğer fark ise lüks otellerde engelli bireyler için daha fazla seçenek sunulması ve özel odaların bulunmasıdır. Özel otopark ve wifi gibi seçenekler hem lüks hem de uygun fiyatlı tesislerde ortak sunulan hizmetlerdendir. Lüks tesislerde sunulan yüzme havuzu, hamam, spa, sauna, spor salonları, bar ve restoran seçenekleri genellikle uygun fiyatlı tesislerde sunulmamaktadır. Kısaca tesisinizi sunulan alternatiflerden çok sadece konaklama merkezi olarak kullanmayı düşünüyorsanız butik oteller ve hostelleri tercih edebilirsiniz ama zamanınızın çoğunu tesiste geçirmek istiyorsanız ve eğlenceli aktiviteler, zengin menü seçeneklerinden yaralanmak istiyorsanız lüks oteller sizin için daha uygun bir seçenek olacaktır.
 

Viyana’da toplam 31 adet 5 yıldızlı konaklama tesisi bulunmaktadır. Genel itibariyle tesislerin yerleşkeleri şehrin merkezi etrafında toplanmıştır. Şehrin merkezinin tam göbeğinde konumlanmış DO&CO Hotel Vienna, mükemmel konumuyla seyahat sitelerinden oldukça yüksek puan almış başlıca lüks tesislerden biridir. Saint Stephen Katedrali'nin karşısında yer alan tesis, Viyana’nın şık ve geniş oda mimarisini tesislerine taşımıştır. Ayrıca ziyaretçiler, 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan tesise ait özel fitness merkezinden ücretsiz olarak yararlanabilirler.

Viyana 5 Yıldızlı Oteller

Konum puanı 9,6 olan The Ring- Vienna's Casual Luxury Hotel şatafatlı mimarisi, modern ve klasik mobilya ve dekorasyon harmanlamasıyla bölgenin özel lüks tesislerinden biri. Otelde en göze çarpan ayrıntı ise 700 şişelik şarapların bulunduğu içki mahzenidir. Avusturya’nın en eski ve lezzetli şarapları bu tesisin mahzeninde bulunmaktadır. Otelin yapısı 19.yüzyıldan kalma olduğundan dolayı tarihi bir lezzeti de sizlerle buluşturmaktadır. Hofburg Kongre ve Etkinlik Merkezi’ne yürüyerek 10 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabilir. Diğer bir lüks tesis olan Park Hyatt Vienna, Barok ve Gotik mimarinin senteziyle ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bina 1900lü yıllarda bir banka olarak kullanılmaktayken günümüzde bir otele çevrilmiştir. Park Hyatt Vienna, Aziz Stefan Meydanı ve Katedrali, Karntner Alışveriş Caddesi gibi Viyana'nın en ünlü turistik mekanlarından bazılarına 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Viyana şehrinin merkezi lokallerinin hemen hemen her sokağında bir konaklama tesisi görmeniz mümkün. Şehirde çok fazla sayıda tarihi anıt, müze ve kalıntılar bulunmakta. Viyana’nın tarihi yerleri; Osmanlı kuşatmaları boyunca yerel halkın sığınak olarak kullandığı Aziz ‌Stefan Katedrali, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun birçok önemli hanedanına ev sahipliği yapmış Hofburg Sarayı, barok mimarisinin en ünlü eseri olan ve UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Schönbrunn Sarayı, 2.dünya savaşında Avusturya’nın bağımsızlığını kazandığı antlaşmanın imzalandığı yapı olan Belvedere Sarayı ve 19. yüzyılın ortalarına dayanan tarihiyle Avrupa'nın önemli kültür sanat merkezlerinden biri olan ve önceleri bir mahkeme olarak hizmet verirken daha sonra opera salonuna çevrilen Viyana Opera Salonu, 1883 yılında inşa edilen, neo gotik mimarisi ve ön cephesine konumlandırılmış saat kulesiyle Viyana Belediye Binası, şehrin en önemli tarihi yapılarıdır.

Viyana Şehir Merkezi Otelleri

Şehrin en ünlü yapıları ve tesislerin yapılara uzaklığı

Öncelikle Belvedere Sarayı ve Viyana Opera Salonu yakınlarında yani şehrin merkezi konumunda toplam 35 tesis bulunuyor. Tesislerin fiyatları 100 ile 1100 TL arasında değişiyor. Hotel Am Konzerthaus Vienna – Mgallery, Belvedere Sarayı’na 800, Viyana Opera Salonu’na ise 700 metre uzaklıkta konumlanmış 4 yıldızlı bir tesis olarak tercih edilebilir. Apartman konseptinde hizmet veren KH Apartments Karlsplatz ise Belverede Sarayı’na 1 kilometre uzaklıktayken Viyana Opera Salonu’na 600 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Belvedere Suite by welcome2vienna oteli ise ismini Belvedere Sarayı’ndan almış ve saraya 600 metrelik bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Viyana şehir merkezinde bulunan otellerin kısa bir ad özetini geçmek gerekirse; şehir merkezine sadece 50 metrelik bir uzaklıkta bulunan, ahşaptan dizayn edilmiş mobilyaları ve mimarisiyle Aziz Stefan Katedrali manzaralı Boutique Hotel am Stephansplatz, rezervasyon sitelerinden de mükemmel konum yönünden tam not almıştır. 4 yıldızlı bu tesiste, kahvaltı, brunch ve öğle yemeği verilmektedir. Ayrıca özel banyo, klimalı odalar, spor salonlarıyla tüm imkanlarını ziyaretçilerine sunmaktadır.

Daha uygun fiyatlara konaklama imkânı arayanlar için bir apartman formunda olan ve merkeze 100 metrelik bir uzaklıkta bulunan Pension Sacher- Apartments am Stephansplatz tesisi tercih edilebilir. Bu tesis tam olarak Aziz Stefan Katedrali’nin yanında bulunmaktadır. Stephansplatz Metro İstasyonu ve Viyana Mozart Evi bu tesise oldukça yakın bulunmaktadır. İmkanlar bakımından tesis size lüks seçenekler sunmasa da klimalı odalar, wifi erişimi, özel banyo ve mini bir mutfak gibi hizmetler sağlıyor.

Viyana’nın modern ve gösterişli yapısının bir araya geldiği DO&CO Hotel Vienna ise, Viyana’nın şehir manzarasını huzurlarınıza seriyor. 5 yıldızlı bu tesis merkezi konumda bulunan lüks tesislerden biri. Tesis, otelin en üst katında bulunan ve tüm şehri ayaklar altına alan DO&CO adlı gurme restoranı, düz ekran televizyon sistemleri, duş ve küvet formundaki banyoları ve engelli bireylere özel olanaklarıyla kentte kendini diğerlerinden ayıran bir hizmet anlayışına sahip. Tesis, şehir merkezinin en ünlü meydanlarından Graben Caddesi’ne 100 metre, Mozart Evi’ne 200 metre ve Viyana Devlet Operası’na 600 metrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Tesisin gecelik fiyatı ise 1700 Türk Lirası olup, yakınlarındaki tesislerden biraz daha pahalıdır. Gerek mimarisi gerekse mükemmel konumuyla Steigenberger Hotel Herrenhof, bölgede en çok rezervasyon yaptırılan tesisler arasında. Otel, Hofburg İmparatorluk Sarayı'na sadece birkaç adımlık bir mesafede bulunuyor. 5 yıldızlı bu nezih ve şık otelde ortalama 250 metre uzunlukta iki spa salonu bulunmakta. Steigenberger Hotels & Resorts otel zincirlerinin sahip olduğu bu tesisin kişi başı konaklama ücreti ise 970 Türk Lirası’ndan başlamaktadır. Rezervasyon sitelerinde çok fazla olumlu geri dönüş alan ve şehir merkezine 600 metrelik bir uzaklıkta bulunan Hotel Sacher Wien oteli, booking.com dan 9,4’lük mükemmel bir puanlama almıştır. 1876 yılında açılan otelde dönemin ünlü tabloları ve tarihi dekorasyonuyla tam bir Viyana mimarisi hakimdir. Tesis graben caddesine 500 metre, Aziz Stefan Katedraline 600 metre, Holfburg İmparatorluk Sarayı, Albertina Müzesi ve Viyana devlet opera binasına yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Otelin kişi başı gecelik konaklama ücreti ise 3,140 Türk Lirası gibi oldukça yüksek bir rakamdır. Tesis adına bir dipnot eklemek gerekirse; tesis bünyesinde bulunan kafede orijinal Viyana kahvesini tadabilirsiniz.

Viyana bölgesinde ülkemiz otelleri de azımsanmayacak ölçüde kendine yer bulmuştur. Türk otelleri de bölgedeki diğer oteller gibi çeşitli imkanlar dahilinde ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bunlardan ilki Favoriten semtindeki Arnes Hotel Vienna otelidir. Viyana ana tren istasyonuna 800 metrelik uzaklıkta bulunan tesis, Viyana’daki en gözde Türk otellerinin başında gelmektedir. Ancak tesisin en büyük dezavantajı şehir merkezine ve dolayısıyla merkezdeki tarihi yapılara olan uzaklığıdır. Ancak şehir merkezine ulaşım için Matzleinsdorfer Platz Tren İstasyonu’nu ve Reumannplatz Metro Durağı’nı kullanabilirsiniz. Alakart bir menü kapsamında yiyecekler sunan restoranı, özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi ve Türkçe konuşan personeliyle otel, birçok tesisin sunduğu olanaklara sahiptir. Tesisin kişi başı gecelik konaklama ücreti ise 320 Lira’dır. Bölgedeki diğer Türk otellerin başında gelen Viyana’nın tam göbeğinde Saint Stephen Katedrali'nin karşısında yer alan DO&CO Hotel hem merkezi konumu hem de sunduğu yerel tatlarıyla siz seyahat severler için oldukça popüler bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Tesisteki tüm odalar ahşap parke ve mobilyalardan, klima ve düz ekran televizyon sistemlerinden oluşuyor.  Tesis ünlü Graben Caddesi’ne yürüme mesafesinde, Hofburg Kongre ve Etkinlik Merkezi’ne 10 dakikalık, Viyana Devlet Operasına 600 metre ve Mozart’ın evine 200 metrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca şehrin ünlü sembollerinden Belverede Sarayı da ortalama 2 kilometrelik bir uzaklıkta kalıyor. Çalışanlar İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce dillerini konuşsalar da tesiste ağırlıklı olarak Türkçe konuşuluyor. Tesisin oldukça fazla olanakları var. Bunlar: sigara içilmeyen ve engelli bireyler için özel odalar, küvet ya da duş seçenekleri bulunan banyolar, 24 saat aktif sipariş seçeneğiyle günün her saati kahvaltı siparişi, özel seçim alkollerin servis edildiği mini bir bar ve en üst katındaki ONYX Bar ve DO&CO adlı gurme restoranıdır. Gayet sıcakkanlı ve misafirperver olan çalışanlarıyla otelin gecelik fiyatı ise 1700 Türk Lirası’ndan başlamaktadır. Türk işletmelerde özellikle dini ve resmî tatillerde diğer aylara nazaran daha fazla rezervasyon yapılıyor.

Viyana Türk Otelleri

Çalışanların ağırlıklı olarak Türkçe konuştuğu bir başka işletme olan Westend City Hostel, Westbahnhof Metro İstasyonu ve Viyana Westbahnhof Tren İstasyonu’na yürüme mesafesindedir. Ancak merkezi noktalarda bulunan graben caddesi ve Viyana opera salonu gibi yapılara ortalama 2 kilometrelik bir uzaklıkta bulunduğundan dolayı, bölgeye ancak araçla ulaşım mümkündür. Tesis; özel banyoları, her sabah servis edilen açık büfe kahvaltıları, çamaşır ve kurutma makineleri, ortak mutfak ve televizyon sistemleriyle müşterilerine pek çok olanak sunmaktadır. Viyana şehir merkezine 20 dakikalık bir yürüyüş yaparak ulaşım sağlama imkânı veren bu hostelin, kişi başı konaklama ücreti ise yaklaşık 160 Türk Lirası’dır.

Önce Arapların işlettiği daha sonraları Türklerin devraldığı Hotel Berlin, iki yıldızlı bir tesistir. Belvedere Sarayı'na 2 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan otel, özel banyolu ve ortak salonlu bir yerleşim birimi olarak hizmet vermektedir. Tesiste; ücretsiz wifi erişimi, açık büfeden oluşan kahvaltı menüleri, başta Türkçe olmak üzere birçok dilde konuşan personeller, bar ve restoranlar, sigara içilmeyen özel odalar bulunuyor.

Alsergrund Bölgesi'nde bulunan ve 1895 yılında inşa edilen Hotel Atlanta, Viyana Üniversitesi’ne 900 metrelik, Viyana Belediye Sarayı’na 1 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmıştır. Ayrıca Viyana’nın merkezi konumlarından biri olan Ringstrasse Bulvarı'na da sadece 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Tesisteki odaların tamamı modern banyolar, mini bar ve düz ekran televizyon sistemleriyle donatılmıştır. Dönemin en eski yapılarından biri sayılabilecek bu tesiste Türkçe dahil olmak üzere Almanca ve İngilizce de konuşulmaktadır. Ayrıca tesise evcil hayvan istek üzerine girebilir. Ses yalıtımlı odaları ve özel banyolarıyla tesisin kişi başı gecelik ücreti ise 270 Türk Lirası civarındadır.

Son derece minimal tasarımı ve ışıklandırma sistemleriyle Viyana Belediye Binası ve Avusturya Parlamentosu'nun hemen arkasında yer alan Levante Parliament Hotel hem dizaynı hem konumuyla Booking.com üzerinden 9,0’lık mükemmel bir puanlama almıştır. Tesis bölgedeki birçok turistik noktaya ve Ringstrasse Bulvarı’na yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Otelde ücretsiz fitness ve spa merkezi gibi olanaklar da bulunmaktadır. 5.yıldızlı tesiste bunun yanında harika bir bahçe ve dünya yemeklerinin servis edildiği son derece büyük bir dünya mutfağı bulunmaktadır. Son derece merkezi bir konumda bulunan yapı Avusturya Parlamento Binası’na ve Viyana Belediye Sarayı’na yürüme mesafesindedir. Tesiste Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Macarca olmak üzere birçok dilde hizmet veren personeller bulunuyor.

Kısaca bölgede bulunan Türk otelleri genelde merkezi noktalarda ve Türklerin ağırlıklı olduğu lokasyonlarda konumlanmışlardır. Viyana’da elinizi çarptığınız her yerde bir Türk’e denk gelmeniz mümkün. Diğer Avrupa ülkelerine ziyaden Viyana’da herhangi bir yabancılık çekmeyeceğinizi temin edebiliriz. Öyle ki Türkçe ülkede en çok konuşulan ilk beş dilden birisidir.

Bölgede çok sayıda 3 yıldızlı tesis bulunuyor. Viyana’da yaklaşık 970 adet 3 yıldızlı konaklama merkezi bulunmaktadır. 3 yıldızlı tesislerin birçoğu Innere Stadt bölgesinde yani şehrin en işlek merkezinde yer alıyor.

Bölgede adından söz ettiren tesis olan City Hotel Tabor, Viyana’nın Leopoldstadt bölgesinde bulunan oldukça geniş ve büyük bir oteldir. Aziz Stephen Katedrali'ne 1,4 km, Aziz Peter Katolik Kilisesi'ne ve Viyana Prater'a 1,5 kilometrelik bir mesafede faaliyet gösteren bu kuruluş, ziyaretçilerine her gün kontinental kahvaltı seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca tesis ünlü Graben Caddesi’ne 100 metrelik bir uzaklıkta bulunmaktadır. Personeller Arapça, Almanca, Rusça ve İngilizce dillerini konuşmaktadır. Ekstra bir ücret ödeyerek tesisin park yeri gibi avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

Bölgedeki Ibis otel zincirlerinin en ünlülerinden Ibis Styles Wien City, neon ışıklandırmalarla donatılmış oldukça lüks bir bina formundadır. Spittelau Metro İstasyonu 500 metre, Viyana Belediye Sarayı’na 2 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmış otel, ücretsiz wifi erişimi, düz ekran televizyon sistemleri, açık büfe kahvaltı menüsü, engelli konukları için oda olanakları ve ekstra ücretli otoparklıyla dikkat çekiyor.

Viyana 3 yıldızlı oteller

Bir apartman dairesinin Fransız mimarisiyle ortaklaşa işbirliği. Bu tanımlama tam da Beautiful City Apartment at famous Ballgasse (23) apart oteli için uygun bir isim olacaktır. Bembeyaz odaları ve cephesiyle ferah bir konaklama imkânı sunan tesis, bir otelden ziyade ev ortamını arayanlar için merkezi konumuyla son derece iyi bir alternatiftir. Daire, Graben Caddesi’ne 2 km, Albertina Müzesi’ne ise 1,8 km uzaklıktadır. Tesisin yakınlarında bulunan Aziz Stefan Katedrali ve Viyana Mozart evi daireye yürüme mesafesindedir. 2 yatak odası ve 1 banyo bulanan apart otelde, maalesef ki park yeri bulunmamaktadır. Ancak bu dezavantajı örtecek ücretsiz wifi erişimi, ortak oturma salonları, özel duş ve küvetten oluşan banyo gibi avantajlar bulunuyor. Gezginlerin favori yerleşkelerinden biri olan bu tesiste herhangi bir öğünde yemek servis edilmiyor. Ancak dışarıdan aldığınız yiyecekleri ısıtmanıza olanak tanıyan mutfaklarla kendi yemeğinizi yapabilirsiniz.

Şehir merkezinin bir diğer incisi olan At St. Stephan tesisi, 1 yatak odası ve 1 banyodan oluşan daire biçiminde dizayn edilmiştir. Aziz Petrus Katedrali’ne 2,2 kilometre ve en yakın havaalanı olan Viyana Uluslararası Havaalanı’na ise 19 kilometre mesafede bulunan daire, yemek ve oturma alanı, düz ekran televizyon sistemleri, yemeklerinizi servis edebileceğiniz mutfağıyla birçok olanağı peşi sıra sizlere sunuyor.

Muhteşem mimarisi ve hızlı tükenen odalarıyla Pension Neuer Markt, Innere Stadt ilçesindeki gözde tesislerden birisidir. Odalar vintage bir tarzda dekore edilmiş, kabartmalı mobilyalarla süslenmiştir. Aziz Stephan Katedrali ve Stepahnsplatz Metro İstasyonu’na sadece 3 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan otel, şehir manzaralı odalarıyla adeta bir saray formundadır. Tarihi avizelerle donatılmış kahvaltı salonu, duş ve küvet bulanan özel banyoları, alternatif eğlence aktiviteleri, ücretsiz wifi erişimi ve düz ekran televizyon sistemleriyle hizmet veren odalarıyla tesis, Booking.com üzerinden konum itibariyle 9,6’lık yüksek bir puan almıştır.

Fransız balkonlarından gözlemlediğiniz eşsiz Viyana manzarasıyla çayınızı yudumlamak isterseniz, Hotel Pension Museum tam da bu isteklerinize cevap veren bir tesis. Volkstheater'in tam arkasında yer alan Hotel Pension Museum, bir sokak arasından ziyade daha nezih bir muhitte konumlanmıştır. Konforlu ve sigara içilmeyen odaları, modern banyoları, düz ekran televizyon yayınları, oldukça geniş yelpazede sunduğu kahvaltı seçenekleriyle tesiste Almanca ve İngilizce olmak üzere iki dil bilen personeller mevcuttur. Viyana Doğal Tarih Müzesi ve Avusturya Parlamento Binası’na yürüme aralığında bulunan otel, ünlü Graben Caddesi’ne de 2 kilometrelik uzaklıkta bulunmaktadır.

Kahvaltı dahil menüsüyle şehir merkezi 350 metrelik bir mesafede bulunan Hotel Karntnerhof, İtalyan zarafetinin mimariye yansımış şeklidir. Saint Stephen Katedrali'ne sadece 5 dakikalık uzaklıkta bulunan otelin oldukça büyük güneşlenme olanağı sunan bir terası da bulunmaktadır.

Tesisin yakın olduğu diğer sembolik yapılar; 300 metre uzaklıktaki Aziz Stefan Katedrali, Stubentor Metro istasyonu ve Viyana Mozart Evi, 500 metre uzaklıkta bulunan ünlü Graben Caddesi ve 1 kilometrelik uzaklıktaki Viyana Devlet Opera salonu, diyebiliriz.

Bölgedeki en fazla rağbet gören 3 yıldızlı otellerin dışında şehir merkezinde konumlanmış diğer ünlü tesisler; Vienna City Apartment 2, Pension Nossek,My City Apartments- Prime Location Apartment in Vienna,Palais Coburg,Hotel Austria - Wien,Hotel Marc Aurel,Hotel Post Wien,Hotel zur Wiener Staatsoper,Vienna City Heart,Premium Apartment Hofburg.

Viyana bölgesinde 3 yıldızlı tesislerden sonra yaklaşık 542 tesisle en fazla 4 yıldızlı otel bulunmaktadır.

Viyana’nın meşhur Graben Caddesi’nin tam ortasında bulunan ismini de caddeden alan Vienna Apartment am Graben, gayet minimal bir tarzda sizlere hizmet sunuyor. Antika dekorasyonu, mutfaklı odalarıyla tam bir apartman dairesi biçiminde dizayn edilmiş bu yapı, Hofburg Sarayı’na 450 metre, Viyana Devlet Opera Binası’na ise 600 metrelik bir uzaklıktadır. Yapı, Do & Cove ve Café Francaise gibi şehrin meşhur kafeleriyle çevrilidir. Sigara içilmeyen odaları, özel ısıtma sistemleri, ücretsiz wifi erişimi ile birçok seçenekten yararlanabilirsiniz.

Mermer cephe yapısı ve işlek konumuyla City Pension Stephansplatz, yine bölgede en fazla ilgi gören yapılardan biridir. Bir aile şirketi politikasıyla işletilen tesis Aziz Stefan Katedrali’ne 100, graben Caddesi’ne 200 ve Viyana Mozart Evi’ne yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Kuruluşta dil seçeneği çok geniş değildir. Tesis personelleri Almanca ve İngilizce olmak üzere iki dil konuşurlar. Maalesef ki otel evcil hayvan girişine izin vermemektedir. Evcil hayvan sahipleri bölgedeki farklı alternatifler için arayışa geçebilirler.  Tesis genelinde sigara yasağı uygulanmakta olup, herhangi bir park yeri mevcut değildir. En büyük artısı ise et yemeyen ve glütensiz beslemek isteyenler için kahvaltı menülerinde vejetaryen ve glütensiz seçeneklerinin olmasıdır.

Booking.com üzerinden aldığı 9,7’lik mükemmel konum puanlamasıyla Austria Trend Hotel Europa Wien oteli, ünlü Karntner Strasse Caddesi’nin tam üzerinde konumlanmıştır. Austria Trend Hotels otel zincirlerinin 14 tesisinden biri olan otel, Graben Caddesi, Aziz Stefan Katedrali ve Albertina Müzesi’ne yürüme mesafesindedir. Ayrıca şehrin ünlü sarayı Belvedere Sarayı’na 1,8 km ve Viyana Devlet Opera Salonu’na 400 metre uzaklıktadır. Tesiste Almanca ve İngilizce olmak üzere iki farklı dil seçeneği mevcuttur. Otele ücrete tabi olarak evcil hayvan alımına izin vardır. Otelin sunduğu hizmetler arasında; oda servisi, ücretsiz wifi erişimi, ek ücretle yaralanabileceğiniz kapalı otopark sistemleri, aile odaları ve sigara içilmeyen odalar, kontinental açık büfe sayılabilir. Bünyesinde bulundurduğu modern ve nezih ortamıyla Europa Bar,son derece farklı tatları ziyaretçileriyle buluşturmaktadır.

Viyana 4 yıldızlı oteller

Merkeze 200 metre uzaklıkta bulunan Hotel König von Ungarn, Viyana’nın en eski otelidir. Aziz Stephen Katedrali'ne sadece 50 metre mesafede bulunan bu otel, dönemin Macaristan kralı tarafından 1746 yılında kurulmuştur. İlk olarak başpiskoposun konukevi olarak hizmet verse de daha sonraları bir tesise dönüştürülmüştür. Yapı, hemen Viyana Mozart Evi’nin yakınlarında, Graben Caddesi’ne 400 metrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Alakart bir menü eşliğindeki kahvaltı menüleri, 7 farklı dil seçeneği, bünyesindeki bar ve restoranı, ücretsiz internet erişimi, ek ücrete tabi park yerleri, özel küvet ve duştan oluşan banyoları ve günlük kat hizmetleriyle birçok imkânı karşılayan tesis, kesinlikle paranızın karşılığına değecek bir konaklama merkezi. Genellikle yalnız gezginlerce tercih edilen otel, Sandor Marai ve Julio Cortazar gibi ünlü pek çok yazarın kitabında yer almaktadır.

Bir diğer meşhur tesislerden biri olan Novotel Wien Hauptbahnhof, ünlü Belvedere Sarayı’na 800 metre, Viyana Devlet Operası'na 2 km, Viyana Ana Tren İstasyonu’na ise yürüme mesafesindedir. Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere 4 farklı dilin konuşulduğu tesis, merkezde bulunan türlü olanaklarıyla en çok tercih edilen kuruluşlardan biridir. Tesis bünyesindeki kafesi, çocuklu ailelere özel menüleri, bünyesindeki spor ve fitness salonları, engelli bireyler için özel odaları, çocuklar için etkinlik alanları, bar ve restoranları ve güneşlenme terasıyla yapı, neredeyse 5 yıldızlı tesislerin sunmadığı ayrıcalıklarla donatılmıştır. Favoriten bölgesinin en gözde otellerinden biri olan yapı, sıra dışı mimarisi ve çocuklara yönelik hizmetleriyle çocuklu aileler için bölgedeki en iyi seçeneklerden biridir.

Heybetli yapısı, gösterişli odalarıyla geçmişi 1850’ye uzanan Hotel Wandl, Aziz Stephan Katedrali'ne sadece 200 metre, alışveriş caddesi Karntner Strasse'ye ise sadece 250 metre uzaklıktadır. Çeşitli sıcak ve soğuk içkilerin sunulduğu bir barı da bünyesinde barındıran tesisin, 19. ve 20. Yüzyıllara ait sanatsal tabloları otelin tüm koridorlarını süslemiştir. St. Peter's Catholic Church, Aziz Stefan Katedrali ve Graben Caddesi’ne yürüyerek varabileceğiniz bir uzaklıkta bulunan otel, geçmiş Viyana mimarisi ve sanatsal eserlerini gözlemlemek için en iyi seçimlerden biridir.

Bölgede diğer bir aranan otel olan Hotel Josefshof am Rathaus, Viyana’nın tarihi cazibesini günümüz mimarisiyle harmanlayan yapılardan biri. Viyana’nın Josefstadt merkezinde bulunan bu tesis, mükemmel konumuyla Booking.com üzerinden 9,1’lik oldukça yüksek bir puanlama almıştır. Viyana Belediye Binası, Müzeler Bölgesi ve Mariahilfer Strasse Caddesi’nin yalnızca birkaç adım ötesinde konumlanmış otel olanakları ve merkezi konumuyla lüks otelleri aratmayacak seçenekler sunmaktadır. Oldukça yüksek oda standartlarında tanıdığı konaklama imkanlarının yanı sıra, yapının cephesi ünlü ressam Gustav Klimt’in meşhur sanat eserlerinden esinlenerek modernize edilmiştir. Oldukça büyük teras ve bahçesi, engelli bireyler için oda ve otopark hizmetleri, ev yapımı kek ve ekmek servisleri, çeşitli kahve ve çay seçenekleri, ücretsiz wifi erişimi ve evcil hayvanınızın konaklamasına izin veren imkanlarıyla tesis göz doldurucu özellikleriyle tüm fırsatları ziyaretçileriyle birleştiriyor.

Diğer tercih edilen tesisler ise; Austria Trend Hotel Rathauspark Wien,Hotel Domizil,Hotel City Central,Arthotel ANA Boutique Six,Austria Trend Hotel Astoria Wien,Austria Trend Hotel Ananas Wien ve Ruby Lissi Hotel Vienna’dır.

Oldukça çeşitli aktivite imkanı bulabileceğiniz Viyana’da kayak yapmak belki de bu aktivitelerin en zevklilerinden biri. Kayak noktaları genellikle merkez dışı konumlarda bulunsa da mutlaka göz atmanız gereken harika tesisler bulunmaktadır. Kayak noktaları, genellikle Viyana ormanlarıyla iç içe geçmiş bir vaziyettedir. Böylelikle doğa yürüyüşü gibi birçok aktivite imkânından da yararlanabilirsiniz. 

Viyana ormanlarının etrafında 4 yıldızlı bir tesis olan Schlosspark Mauerbach, açık ve kapalı yüzme havuzu, panoramik terası ve ödüllü restoranıyla adeta doğanın kalbinde yeşeren bir çiçek edasında. Bir yazlık evi edasıyla oluşturulmuş oldukça büyük klimalı odaları, özel bir şekilde tasarımı oturtulmuş spası, fitness ve spor salonları, yöresel şarap ve ürünlerle donatılan zengin kahvaltı tabakları, sabah, öğle ve akşam olmak üzere tam pansiyon servis edilen menüleri, bisikletten kayağa, tenisten tırmanmaya kadar çeşitli eğlenceli etkinlikleriyle Viyana’nın en gözde kayak tesislerinden biri. Ayrıca yapı, Hohe Wand Wiese kayak tepesine 3,5 km, Hütteldorf Metro İstasyonu’na 9 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezinden çok Viyana’nın doğasıyla baş başa kalmak isteyenler için tesis ideal bir seçenek.

Viyana Kayak Otelleri

Hohe Wand Wiese – Vienna (yüksek tepe) kayak bölgesine yaklaşık 3 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Hotel Pension Waldhof, daha çok kasaba evi havasında hizmet sunan bir tesis. Samimi atmosferi ve uygun fiyatlarıyla ziyaretçileri tarafından, ünlü rezervasyon sitesi Booking.com üzerinden oldukça olumlu geri dönüş almıştır. Bu konukevinin tüm odalarında gardırop ve televizyon yayınları bulunmaktadır. Ayrıca tesisin bazı odaları dağ manzarasına sahiptir.

Mayıs 2014 tarihinde faaliyete geçen MSC Hotel, kayak için bölgede en çok rezervasyon yapılan tesislerden biridir, diyebiliriz. Neunkirchen merkezine arabayla 10 dakikalık yürüme mesafesinde ve ünlü kayak dağı Semmering (Skigebiet)’e araçla 20 dakikalık bir mesafede yer alan bu kuruluşun tüm odaları, yerel bir sanatçı tarafından tek tek dekore edilmiştir. Otel ne kadar Viyana merkezinin dışındaki bir noktada yükselse de sinema, Meksika restoranı ve bar gibi seçenekleriyle size, şehir merkezi tadında bir yolculuk yapma imkânı tanıyor. Ücretsiz otoparkı ve kontinental kahvaltı seçenekleriyle tesis kayak tutkunları için vazgeçilmez olanaklar sunuyor. Tesisin kişi başı konaklama ücreti ise 400 TL civarındadır.

Bu kuruluş için kısaca bir dağ evi desek hiç de yanlış bir benzetme yapmış olmayız. Aşağı Avusturya bölgesindeki Trattenbach'ta konumlanmış Ferienhaus Baue tesisi, internet siteleri üzerinden aldığı yüksek müşteri memnuniyetiyle adından söz ettiren bir konukevi. Dairelerden oluşan bu yapı, her dairede bir yatak odası, mutfak ve küvetli bir banyo bulundurmaktadır. Semmering kayak tepesine 42 kilometre ve Semmering tren istasyonuna 6 kilometre uzaklıkta bulunan tesiste, bir de barbekü yapmanıza olanak tanıyan genişçe bir bahçe bulunur.

Puchberg am Schneeberg bölgesinde bulunan Wellness Wanderhotel Wanzenböck oteli, çiçekli balkonlarıyla klasik bir yazlık evi andıran mimarisiyle hizmet sunan 4 yıldızlı bir tesistir. Kendine has biçimde donatılmış odalardaki çalışma masaları, açık yüzme havuzu ve spa merkezleri, balkonlu odaları, ücretsiz otoparkı, sıcak ve soğuk içecek servis eden barı, güneşlenme olanağı sağlayan teras ve bahçesi, herhangi ek bir ücrete tabii olmayan buhar banyoları ve yüz bakım hizmetleri, aerobik ve bisiklet turları düzenlemenizi sağlayan yürüyüş yollar ve kayak merkezleriyle tesis, tüm gereksinimlerinize cevap veriyor. Almanca, İngilizce ve Macarca gibi dilleri konuşan personelleriyle 24 saat hizmet veren ve Schneeberg Alplerinin hemen yanında bulunan otel Puchberg Kayak Teleferiği’ne 5, Semmering Tren İstasyonu’na ise 17 kilometre mesafededir. Ayrıca tesisin hemen yanında kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir süpermarket de bulunuyor. Kişi başı gecelik fiyatı her sezon değişmekle birlikte ortalama 890 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

1864 yılından kalma geleneksel bir binada hizmet veren Hotel Marienhof Reichenau, oldukça güzel bir bahçe çevresinde yer almaktadır. Kayak yapma alternatifleri sunan Schneeberg Alplerine 9 kilometre ve Semmering Kayak Dağı’na 20 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan yapı, ayrıca bir diğer alternatif olan Rax Alplerine de 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.  Vejetaryen açık büfesi, manzaralı balkonları, özel sauna ve buhar odalarıyla tesis kaliteli bir hizmet sunuyor. Ayrıca tamamı ahşap mobilyalarla donatılmış tesiste odalarda klima, özel banyo, düz ekran televizyon yayınları gibi olanaklar da var. Neredeyse tüm doğa sporlarını yapmanıza imkân tanıyan bu dağ otelinin kişi başı gecelik fiyatı, 700 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Verandalı küçük bir butik otel olan Steirer-Apartment Semmering, bulunduğu konumu itibariyle kayak yapmak için en uygun otellerden biri. Zauberberg Semmering Kayak Tesisi’ne yürüme mesafesinde bulunan bu şirin tesis, Semmering Tren İstasyonu’na da 700 metrelik bir mesafede yer alır.  Tesis bünyesinde sunduğu ayrıcalıklar sadece doğa aktiviteleriyle sınırlı değildir. Tesiste çocuk parkının yanı sıra odalarda klima ve ısıtma sistemi bulunmaktadır. Tesiste Almanca ve İngilizce olmak üzere iki farklı dil konuşmaktadır.

Viyana zengin tarihi, muhteşem mimari dokusuyla her yıl çiçeği burnunda binlerce yeni evli çifti ağırlamaktadır. Genç çiftler Avrupa’nın adeta incilerinden biri olan Viyana’ya, özellikle yaz sezonlarında yoğun talep göstermektedirler. Ancak tabi ki yeni evli çiftlere konfor ve mahremiyet açısından her tesis uygun değildir. Genellikle çiftler hostel ve butik otellerden çok daha fazla olanakların sunulduğu lüks otellere yönelmektedir.

Genç çiftlerin en önemli beklentilerinden biri romantik bir atmosferde balayı tatillerini tamamlamak istemeleridir. Bu beklentilerine karşılık veren ve Viyana’nın en işlek yerleşim yeri olan Innere Stadt bölgesinde bulunan Hotel de France Viyana, genç çiftlerin en çok tercih ettiği tesislerin başında geliyor. Restoranın üst katındaki Beletage'de görkemli bir kahvaltı büfesi varken bünyesinde bulunan sushi barda da harika Japon yemekleri servis edilmektedir. Ayrıca tesis, şehri karış karış gezmek isteyen çiftler için de son derece merkezi bir lokalde yer alıyor. Tesis Viyana Üniversitesi ve Sigmund Freud Müzesi gibi tarihsel yapılara çok kısa mesafede yer alıyor. Noel zamanında balayı yapanlar için özellikle Noel zamanı yaklaştıkça daha aktif bir şekilde faaliyet gösteren Viyana Noel Pazarı da otele 500 metrelik bir uzaklıkta yer alıyor. Klasik ve Deluxe çift kişilik odalar evli çiftlerin en fazla talep gösterdiği seçeneklerdir. Özel banyosu, klimalı odaları, merkezi konumu ve yerel Avusturya mutfağıyla bu beş yıldızlı tesis Booking.com üzerinden 8,6’lık harika bir puan almıştır.

Viyana Balayı Otelleri

Görkemli mimari hatlarıyla 5 yıldız derecesiyle oldukça lüks bir konaklama imkânı tanıyan Steigenberger Hotel Herrenhof Wien oteli, Hofburg İmparatorluk Sarayı’nın tam yanında konumlanmıştır. Aziz Peter Katolik Kilisesi’ne ve ünlü Graben Caddesi’ne birkaç adımlık uzaklıkta yer alan kuruluşun çevresi Viyana’nın tarihi yapılarıyla çevrilidir. Öyle ki Viyana Devlet Opera binasından ünlü Aziz Stephen Katedrali’ne, Albertina Müzesi’ne ve Avusturya Milli Kütüphanesi’ne yürüyerek ulaşmak mümkün. 1913 yılında yapımı tamamlanan otelin çiftlerimize sunduğu hizmetlerden söz etmek gerekirse: neredeyse iki katı kaplayan oldukça büyük spa salonu, uluslararası yemek hizmeti sunan zengin menüleri, isteğe bağlı ekstra uzun yatak boyları, uydu yayınlarını izlemenize olanak sağlayan düz ekran televizyon sistemleri, yeni evli çiftlere özel süit odaları, odaya kahvaltı servisi, bünyesinde bulundurduğu bar ve restoranları ve ses yalıtımlı odalarıyla lüks standartlarda bir balayı geçirmenizi vaat ediyor.

1892 yılında hizmet vermeye başlayan ve Viyana Opera Salonu’nun hemen yanında yer alan Hotel Bristol- A Luxury Collection Hotel, sizi Tuna Nehri’ndeki pitoresk kentin kalbinden selamlıyor. Tesis için şatafatın madde bulmuş hali dersek daha uygun bir tanım yapmış oluruz. Tesis, devasa antika avizeleri, son derece şık odalarıyla tarihin günümüze uyarlanmış şeklidir. Koleksiyon otel zincirlerinin bir şubesini oluşturan yapı, Albertina Müzesi,Karlsplatz Metro Durağı,Aziz Stephen Katedrali ve Avusturya Milli Kütüphanesi’ne oldukça yakın bir lokasyonda. Otel, güler yüzlü personeli, glütensiz ve vejetaryen mutfağıyla rezervasyon siteleri üzerinden oldukça fazla olumlu geri dönüş almıştır. Ayrıca kuruluşta, bölgedeki ilk Amerikan barı olma özelliğini taşıyan bir de küçük bir bar bulunmaktadır.

Viyana’nın tarihi mimarisinden çıkarak daha modern ve minimal stilde hizmet veren Der Wilhelmshof, Viyana’nın sessiz ara sokaklarında ve ünlü Riesenrad Dönme Dolabı’nın hemen yakınında bulunmaktadır. Bir aile şirketi anlayışıyla hizmet veren bu tesiste, Almanca, İngilizce ve Fransızca konuşulmaktadır. Konum olarak işlek noktalarla çevrili bir alanda, Praterstern Metro Durağı’na 300, Viyana Prater Eğlence Parkı’na ise 600 metrelik bir mesafede yer alıyor. Diğer tesislerin aksine otelden Graben Caddesi’ne ve Aziz Stephen Katedrali’ne ancak araçla ulaşım sağlanabiliyor. Tesiste yerden ısıtmalı özel banyolar, tamamı klimalı ve bahçe manzaralı odalar bulunmaktadır. Ayrıca özel park yeri, ses yalıtımlı odaları, muhteşem kahvaltı menüleri ve deluxe odalarıyla birçok yeni evli çiftin tercih edeceği seçenekler sunuyor. Otelin İki kişilik gecelik konaklama ücreti ise yaklaşık 700 TL ile 1200 TL arasında değişiyor.

Bir diğer tesis Booking.com üzerinden aldığı 9,4’lük olağanüstü puanla Hotel Landhaus Moserhof, zarif bir şekilde döşenmiş odaları ve açık yüzme havuzuyla yeni evli çiftlerin favori konaklama mekanlarından biri. Ancak bu tesis için çok da merkezi bir konumda yer aldığını söyleyemeyiz. Çünkü tesis bir şehir yerleşkesinden çok bir dinlenme tesisi olarak hizmet veriyor. Yapı, Mödling Demiryolu İstasyonu ve Belediye Tiyatrosu’na 5 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. 16. Yüzyıla uzanan tarihiyle tesis, 2015 yılında büyük bir restoreden geçmiştir. Otelde: klima, düz ekran televizyon yayınları, duş veya küvet içeren özel banyolar ve mini bar bulunmaktadır. Evli çiftlerimiz için tesisin en büyük avantajları ultra lüks odaları ve gelin süitleridir. Tesisin gecelik konaklama fiyatı ise 1250 Türk Lirası’ndan başlamaktadır. Ancak özellikle balayı sezonları olarak adlandırılan yaz sezonlarında bu meblağ artış göstermektedir.

Viyana’da lüks ve butik otellerin yanı sıra hostel seçenekleri de yer almakta. Bölgede aşağı yukarı 22 hostel bulunmaktadır. Genellikle hosteller şehir merkezi dışında yer alsa da bölge yakınlarında da hosteller bulunuyor.

Mükemmel konumu ve temiz odalarıyla en çok rağbet gören hostellerin başında gelen ve tam şehir merkezinin göbeğine konumlanmış olan Hostel Lugeck, uluslararası rezervasyon sitesi Booking.com üzerinden 9,2’lik oldukça iyi bir puan almıştır. Graben Caddesi’ne 400 metrelik bir uzaklıkta bulunan tesis, Aziz Stephen Katedrali ve Viyana Mozart Evi’ne de yürüme mesafesindedir. Ücretsiz wifi erişimi, aile odaları, özel banyosu ve şahane Viyana manzarasıyla otel, birçok olumlu geri dönüş almıştır. Tesiste başta Türkçe olmak üzere, İngilizce ve Almanca da konuşuluyor. Tesisin kişi başı gecelik konaklama ücreti ise 550 Türk Lirası’ndan başlıyor. Hatırlatmakta yarar var, tesis şehir merkezine en yakın hosteldir.

Bir diğer sıklıkla tercih edilen 8,1’lik puanıyla Jugendherberge Wien- Myrthengasse’dur.4 ile 6 yataklı odaları kadın ve erkek yatakhanesi olarak ayrılmaktadır. Viyana İngiliz Tiyatrosu ve Spittelberg Noel Pazarı’na yaklaşık 500 metrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Almanca ve İngilizce konuşan personelleri ve uygun fiyatlarıyla bölgenin en gözde hostellerinden biri. Tesiste herhangi bir şekilde evcil hayvan konaklamasına izin verilmiyor ve yapı genelinde sigara yasağı politikası izleniyor. Ek ücret ödeyerek hostelin bilardo salonundan yararlanabilirsiniz. Yiyecek ve içecek alternatifi bakımından hostelin bünyesinde bir restoran bulunmakta. Tesiste banyolar da ortak kullanımdadır. Hostelin kişi başı gecelik konaklama ücreti ise sıklıkta tarihlere göre değişiklik gösterse de 300 Türk Lirası civarındadır.

Viyana Hosteller

Viyana’nın 16. Eyaleti olan Ottakring bölgesinde bulunan Boutique Hostel- Zum Goldenen Kegel, hem cephe mimarisi hem de sunduğu olanaklarla diğer tesislerden farkını açık ara hissettiriyor. 18.yüzyıldan günümüze ulaşan bu tarihi yapı, Alser Strasse Metro Durağı ve Wiener Stadthalle spor Kompleksi’ne 900 metrelik bir mesafede kalıyor. Ayrıca yapı Viyana Belediye Binası’na 1,5 km, Avusturya Milli Kütüphanesi 2 km uzaklıktadır. Hostelin çevresi restoran ve kafe seçenekleri bakımından oldukça fazla alternatife sahiptir. Tesisin hemen yanında Hofer ve Brunnemarkt süpermarketi bulunurken biraz ötesinde bölgenin meşhur kafelerinden AnDo kafe bulunmaktadır.

Wieden bölgesinde bulunan Wombat's CITY Hostels Viyana- Naschmarkt, iki, dört ve altı yatakhaneli seçenekleriyle oldukça konforlu bir hostel. Hostelden Kettenbrückengasse Metro Durağı’na yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca konum olarak hostel, Viyana Tiyatrosu’na 400 metre, Viyana Teknoloji Üniversitesi ve Museumsquartier Metro Durağı’na 600 metre, Aziz Stephen Katedrali ve Graben Caddesi’ne 1,5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Restoran ve market zincirlerinin çevrelediği hostel; Hofer, Billa, Naschmarkt gibi marketlerin hemen yanında konumlanmış. Booking.com üzerinden 8,8’lik puanıyla müşteri memnuniyetinin son derece yüksek olduğu bir tesis diyebiliriz. Naschmarkt'ın konukları her sabah günü zengin bir kahvaltı ile selamlıyor. Hostele vardığınız andan itibaren karşılama içkisi, nevresim ve şehir haritası ücretsiz olarak tesis tarafından tarafınıza veriliyor. Aktif olarak 24 saat hizmet veren resepsiyonu, özel banyo ve duşu, sigara içilmeyen odaları, ortak mutfağı, gece kulübü, ücretsiz wifi erişimi ve snack barıyla birçok eğlenceli olanağı sizinle buluşturuyor. Tesisin fiyatları sezonluk değişse de genellikle 600 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Milenyum Kulesi ve Heiligenstadt Metro Durağı’na yakın lokasyonda bulunan Jugendgastehaus Brigittenau, özellikle gençler ve öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir hostel. Her ne kadar tesis, şehir merkezinden uzak bir noktada kalsa da bahçe ve teras manzaralarıyla Brigittenau ilçesinin vazgeçilmez tesisleri arasındadır. Hostelin her odasında giysilerinizi yerleştirmeniz için gardıroplar bulunmaktadır. İki ve dört yataklı yatakhaneleri kadın ve erkek bölümü olarak ayrılmıştır. Günlük ek ücret ödeyerek tesisin park alanından yararlanabilirsiniz. Tesiste ortak banyo, istek üzerine özel diyet menüleri, ücretsiz wifi erişimi, engelli konuklar için özel olanaklarla donatılmış odalar bulunmaktadır. Kişi başı konaklama ücreti ise 150 ile 430 Türk Lirası arasında değişiyor.

Herhangi bir ön ödeme yapmadan sunduğu rezervasyon olanaklarıyla Brigittenau Youth Palace, şehir merkezine 4 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan bu hostel, son derece modern bir konaklama merkezidir. Her sabah kahvaltı servisi veren tesiste bir de güneşlenme olanağı tanıyan büyük bir teras yer alıyor. Milenyum Kulesi’ne 800 metre, Tuna Nehri’ne 2 kilometre uzaklıkta yer alan konut, bölgenin tabii güzelliği Donau Nehri çevresinde konumlanmıştır. Hostelin gecelik ücreti 420 Türk Lirası civarlarında seyrediyor. Ayrıca yapı birçok hostelin aksine özel banyo seçeneği ile kendini diğer yerleşkelerden ayırıyor.

Bölgede sıklıkla tercih edilen diğer hosteller; CH-Hostel, myNext - Campus Hostel, HousingPlus, Westend City Hostel, Do Step Inn Central, myNext - Westbahnhof Hostel One,a&o Wien Stadthalle, Chichilli Hosteldir.