Haus Der Musik

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 2000 yılında açılmış olan Haus Der Musik, Avusturya'daki ilk ses ve müzik müzesi olma özelliğine sahiptir. Müzede 54.000 metrekarelik bir sergi alanının karşısında enstrümanların geçmişten günümüze kadar tarihine tanıklık edebileceksiniz. Enstrümanların en eski zamanlarda insan hayatına girdiği dönemden günümüz müziğinin geldiği döneme kadar tüm süreç gözler önüne seriliyor. Müzede bu olay bir dizi ileri teknoloji etkileşime sahip multimedya sunumları ile gerçekleştiriliyor.

Bu müze Avusturya müzik tarihinde çok önemli bir yere sahip. Günümüzde de tüm ihtişamı ile aktifliğini koruyan müze, yapımında rol alan kimselerin ödüllendirilmesiyle de bir kez daha onurlandırılmıştır. Müzik evi anlamına gelen Haus Der Musik müzesinin geliştirilmesinde emeği geçen dört isim 2002 yılında Avusturya Müzik Ödülü'ne layık görüldü. Bu ödül sanat dünyasına çok estetik bir artı değer katan bu dörtlünün yenilikçi anlayışlarına ithafen verilmiştir.

 

Haus der Musik, 150 yıl önce Viyana Filarmonisi'nin kurucusu Otto Nicolai'nin yaşadığı Arşidük Charles Sarayı'nda yer almaktadır. Müzemin onursal başkanı, Hintli Zubin Mehta'dır. Zubin Mehta'ya göre onu onursal başkanlığa sürükleyen şey, insanları farklı müzik zevkleri ile bir araya getiren ve diyalog içine sokan, ilgi uyandıran ve müzikolojik konularla uğraşmaya karşı önyargıları azaltan içeriğin neşeli ve doğrudan sunumu olmuştur. Haus Der Musik, 2009'da 205.000 ziyaretçisiyle Viyana'daki en popüler 19. cazibe merkezi olmuştur.

Viyana, müziğin her zaman yeni bir şekilde ele alındığı ve insanların sıra dışı yaklaşımlar bulmaktan korkmadığı bir şehir olmuştur. Haus Der Musik ile Viyana'nın müzik açısından öncü bir şehir olma özelliğini eşleştirmek ve ziyaretçilerin yeni deneyimler kazanmalarına ve kasıtlı olarak standart müzik eğitiminden uzak yenilikçi bir eğitim almalarına özen gösteriliyor.

Haus Der Musik, müzikteki değişime öncülük eden bir merkez. Yenilikçi ve etkileyici çalışmaların merkezi olan müzede özellikle tarihsel unsurlara ilaveten doğal ve elektronik ses üretimi ile analog ve dijital arasındaki etkileşim estetik ve sanatsal olarak yeniden yorumlanıyor. Bu şekilde oluşturulan müzikolojik içerik, gelenek ile yenilik arasında bir köprü oluşturmaktadır. Her yıl çok sayıda turistin uğrak yeri olan Haus Der Musik, müziğin her şeyiyle hayat bulduğu bir mabet olmaya devam ediyor.

Ziyaret Bilgileri: Haus Der Musik, her gün 10:00 – 22:00 arasında ziyarete açık. Sadece 24 Aralık’ta 18:00’da kapanıyor. Bilet fiyatları yetişkinler için 13 Euro, indirimli 9 Euro.

Adres: Seilerstätte 30, 1010 Viyana

Yol Tarifi: Metro ile ulaşım için birçok alternatif mevcut. U1 ile Karlsplatz ya da Stephansplatz duraklarında, U2 ile Karlsplatz’da, U3 ile Stephansplatz’da ya da U4 Karlsplatz veya Stadtpark duraklarında inebilirsiniz. Tramvay içinse 2, 71 ve D no’lu tramvayların Schwarzenbergplatz durağında ya da 1, 62 hatlı tramvayın Karlsplatz/Oper durağında inmelisiniz.
Yakın Yerler: Saint Anna Kilisesi, Kaerntnerstrasse, Malteserkirche