Hofburg Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Başlangıçta bir Orta Çağ savunma kalesi olan Hofburg dönemin hükümdarları tarafından genişletilmiş ve kocaman bir alana yayılarak neredeyse yeni bir şehir haline gelmiştir. 600 yıldan fazla süredir Avusturya Habsburg hanedanlığına kış aylarında ev sahipliği yapan saray günümüzde ise Avusturya Cumhurbaşkanı’nın resmi ikametgah yeridir. Avusturya tarihinin yanında Avrupa tarihinde de yüzyıllar boyunca önemli bir merkez olmuştur.

Saray ziyaretçiler için 3 bölüme ayrılmıştır. İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu sarayın gümüş eşyalarının sergilendiği alandır. Özellikle çatal, bıçak, tabak gibi yemek masasına ait gümüşler sergilenir. Saray içerisinde yemek kültürünün nasıl olduğunu anlamak isteyenler için etkileyicidir.

Diğer bölüm Sisi Müzesi’dir. Sisi Müzesi’nde Avusturya tarihinin yanı sıra döneminin imparatoriçelerinden farklı hayat tarzı ve düşünce yapısı ile dünya tarihi açısından da oldukça önemli bir yeri olan Elisabeth Sisi’ye ait kişisel eşyalar sergilenmektedir. Sisi’nin 300’den fazla eşyası bulunur. Üçüncü bölüm ise İmparatorluk Daireleri’dir. Bu bölümde Franz Joseph ve Sisi’nin kişisel hayatlarına ait eşyalar ve kendi yaşam alanları sergilenmektedir.

Hofburg Sarayı için "şehir içinde şehir" tabiri de kullanılmaktadır. Bunun sebebi, sarayın akıl almayacak denli büyük olması. 240 dönümlük araziye yayılmış olan Hofburg Sarayı'nın tam 2600 odası var.  Sarayda 19 avlu, birçok meydan, kongre merkezleri, kilise, birkaç şapel, 18 farklı bina kompelksiyle geçrekten neredeyse kendi başına bir şehir. 

Ziyaret Bilgileri: Eylül-Haziran ayları arası 09.00-17.30, Temmuz-Ağustos aylarında 09.00-18.00 saatleri içerisinde haftanın her günü ziyarete açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 13.90 Euro, 19-25 yaş arası öğrenciler içinse 12.90 Euro’dur.

Adres: Michaelerkuppel, 1010 Viyana

Yol Tarifi: Hofburg İmparatorluk Sarayı, Viyana tarihi merkezinde bulunmaktadır. Eğer 1 numaralı bölgede iseniz yürüyerek diğer bölgelerden geliyorsanız U3 hattında bulunan Herrengasse durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Michaelerplatz, Kaiserliche Schatzkammer Wien