Viyana’da Gezilecek Yerler


 

Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın hatta dünyanın en gözde turizm şehirlerinden biri. Şehirde doğa, tarih, kültür, eğlence bir seyahatten beklenebilecek her şey bulunuyor. Ne tarafa bakacağınızı şaşıracağınız tarih kokan binalarla çevrili caddeler Viyana’nın en güzel özelliklerinden. Tarihi yapılar katedrallerden görkemli saraylara insanı zaman içerisinde bir yolculuğa çıkarıyor. Şehrin her bir köşesinde, adım başına kurulmuş doğanın tadını çıkarabileceğiniz tertemiz bahçeler ise dinlenmek, piknik yapmak, kısa yürüyüşler gibi aktiviteler için birebir. Kültürün tadına doyabileceğiniz iddialı müzeler ise şehrin en ayırt edici ve iddialı yanlarından biri. Kültür, sanat ve müzik başkentlerinden biri olan Viyana namına yakışır şekilde müzeleri ile gerçekten etkileyici. Şehri yalnızca müzeleri için bile ziyaret edebilirsiniz. Viyana’yı hala görmediyseniz en kısa zamanda bu şehri görmek için bir fırsat yaratmalısınız.
 

Prater

Birçok filmde kendine yer bulmuş, ikonik dönmedolabıyla herkesin en az birkez fotoğrafını gördüğü dünyaca ünlü eğlence parkı Prater, Viyana’nın en önemli sembolleri arasındadır. Prater’i sıradan eğlence parklarından ayıran birçok özellik var. Burada geçireceğiniz vakitte macera ve eğlenceye doyacak, şehir manzarasının tadını en yukarılardan çıkaracak ve tarihteki en eski, en ünlü eğlence merkezlerinden birinin tarihçesini öğrenebileceksiniz. 

Devamını Oku

Aziz Stefan Katedrali

12. yüzyıldan kalma bir yapı olan St. Stephan Katedrali, şehrin kalbinde Stephanasplatz meydanında bulunuyor. Viyana’nın en önemli sembolleri arasında kabul edilen katedral aynı zamanda Avusturya’nın en önemli gotik yapılarından biridir. Özellikle katedralin çatısında bulunan renkli semboller Viyana’nın tarihini sembolize etmektedir.

Devamını Oku

Hofburg Sarayı

Hofburg İmparatorluk Sarayı 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Başlangıçta bir Orta Çağ savunma kalesi olan Hofburg dönemin hükümdarları tarafından genişletilmiş ve kocaman bir alana yayılarak neredeyse yeni bir şehir haline gelmiştir. 600 yıldan fazla süredir Avusturya Habsburg hanedanlığına kış aylarında ev sahipliği yapan saray günümüzde ise Avusturya Cumhurbaşkanı’nın resmi ikametgah yeridir. Avusturya tarihinin yanında Avrupa tarihinde de yüzyıllar boyunca önemli bir merkez olmuştur.

Devamını Oku

Viyana Müzeler Bölgesi

Viyana Müze Bölgesi dünyanın en büyük kültür alanlarından biridir. Viyana tarihi merkezinin sınırları içerisinde bulunan bölgede birçok müze, kafe, restoran, mağaza ve farklı sanat kuruluşu bulunmaktadır. 640.000 metrekarelik alana kurulu bölgede barok tarzı binaların yanı sıra modern mimari örnekleri ile post-modern atmosfer oluşturulmuştur. Müzeler kadar açık havada bulunan Enzi isimli modern mobilyalar da oldukça ilgi çekicidir.

Devamını Oku

Ringstrasse

Ringstrasse, Viyana’nın tarihi şehir merkezini sarmalayan 5.3 kilometre uzunluğunda dairesel bir bulvardır. Bulvar üzerinde şehrin en görkemli yapıları, ilgi çekici binaları ve görülmesi gereken müze, restoran gibi birçok yeri bulunmaktadır. Cadde üzerinde kültür ve sanatın başkentlerinden biri olan Viyana'nın en önemli yapıları yer almaktadır. Gerek tarihi gerekse mimari ve esteik açıdan, Avrupa'nın en güzel caddelerindne biri olan Ringstrasse, turistlerin gezi listelerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Devamını Oku

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı Avusturya’nın başkenti olan Viyana şehrinin merkezinde bulunmaktadır. Şehrin önemli noktalarından birisi olan bu saray, 1668-1745 yılları arasında yapılmıştır. Barok tarzı yapılardan olan saray Yukarı ve Aşağı BelvedereOrangery Galerisiahırlar ve bahçelerden müteşekkildir.  Bu bölümlerin yanında sarayın geniş ve oldukça bakımlı bahçesi de gezilip görülmeye değerdir. 

Devamını Oku

Viyana Opera Binası

Dünya çapında bir üne sahip olan Viyana Opera Binası, 1709 koltuk ile 509 ayakta seyirci kapasitesine sahiptir. Opera gösterilerinin yanı sıra bale gösterileri ve konserler sergilenen binanın ne var ki konser biletleri çok uç değerlerdedir. Aynı zamanda turistik geziler için de kullanılan Viyana Opera Binası Pazar günleri haricinde haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Konser haricinde turistik hizmet veren Viyana Opera Binası’na günlük olarak çok sayıda ziyaret gerçekleşmektedir.

Devamını Oku

Albertina Müzesi

Viyana Avrupa’nın sanat ve kültür başkenti şehirlerden birisidir. Pek çok müzeye de ev sahipliği yapan Viyana şehrinin en ünlü müzelerinden birisi Albertina Müzesi’dir. 65 binden fazla çizimin yer aldığı Albertina Müzesi’nde ayrıca taşbaskı, ağaç baskı ve gravür gibi tekniklerin kullanıldığı bir milyonun üzerinde baskı eseri bulunmaktadır. Albertina Müzesi aynı zamanda dünyanın en önemli ve en geniş ölçekli grafik eser koleksiyonlarından birisini de bünyesinde barındırmaktadır.

Devamını Oku

Burggarten

Avrupa’nın moda ve kültür başkenti Viyana’da gezilip görülmesi gereken çok yer vardır. Pek çok tarihi müze, sanat eseri, kilise ve daha nice eserle görenleri büyüleyen Viyana, bu yönüyle her yıl çok sayıda turistin de akın ettiği turizm merkezlerinden birisi olmuştur. Şehirde gezilecek yerler arasında güneşli günlerin eşsiz dinlenme mekanlarından olan Burggarten de vardır. Bu alan ilk kurulduğu zamanlarda Kaisergarten yani İmparatorun Bahçesi adıyla anılıyordu.

Devamını Oku

Schönbrunn Sarayı

Yıllık ziyaretçi sayısı 8 milyon olan Schönbrunn Sarayı, bu açıdan Avusturya’nın en fazla ziyaret edilen tarihi yapısıdır. 1996 yılında UNESCO Kültür Mirasları arasına girmiştir. Tarih boyu Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı görevini üstlenen bu saray, 1918’de Avusturya Cumhuriyeti’ne devrolmuş ve ziyarete açılmıştır. Avusturya’nın en göz alıcı yerlerinden birisi olan bu saray, Avursturya’da monarşi döneminin zevk anlayışının yansımalarını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Devamını Oku

Karlskirche

Karl Kilisesi (Karlskirche), Viyana şehrindeki en büyük yapılardan birisidir. Kilise İmparator 6. Charles tarafından 1716 yılında yaptırılmaya başlanmıştır. İmparator Charles, bu kiliseyi vebadan dolayı etkilenen halkın bir an evvel iyileşmesi umudu ile Viyana şehrinin koruyu azizi adına inşa ettirmiştir. İnşası 1716’da başlayan kilise 1737 yılında tamamlanmıştır. Kilisenin tasarımcısı ‌Johann ‌Bernhard ‌Fischer’dir. Ne var ki Fischer 1723 yılında vefat ettiği için inşaatı tamamlama görevi oğlu Joseph Emanuel Fischer’a kalmıştır.

Devamını Oku

Doğa Tarihi Müzesi

Avusturya’nın Viyana şehrinde bulunan Doğa Tarihi Müzesi, derin koleksiyonu ile Viyana şehrinin en dikkat çeken müzelerinden birisidir. Müze Çarşamba günleri 09:00-21:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Diğer günler ise ziyaret saatler 09:00-18:30 arasıdır. Müzeye giriş ücreti 14 Euro. Müzede sergilenmekte olan eserlerin büyük bir kısmı Maria Teressa’nın kocası olan François de Lorraine’nin koleksiyonlarından oluşmuştur. Müzede böceklerden dinozorlara kadar pek çok ilginç sergi bulunuyor. Yine Doğa Tarihi Müzesi'nin en dikkat çekici sergilerinden beri değerli göktaşı koleksiyonudur.

Devamını Oku

Leopold Müzesi

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan müzelerden birisi olan Leopold Müzesi, Avusturya Modern Sanatının sergilendiği en kapsamlı koleksiyonların yer aldığı müzedir. Bu anlamda Leopold Müzesi için Avusturya sanatının merkezi konumundaki yerlerden birisi demek abartı kaçmayacaktır.

Devamını Oku

Hundertwasser Evi

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Hundertwasser Evi, Ekspresyonist mimarinin bir ürünü olan farklı bir yapıdır. Hundertwasser Evi, ünlü sanatçı Freidensreich ‌Hundertwasser ve mimar Joseph Krawina’nın ortaklaşa çalışmasıyla yapılmış bir yapıdır. Sanatçının bu yapının tasarımında Barcelona şehrinde yapmış olduğu mimari eserleri ile dikkat çeken Gaudi’yi örnek aldığı düşünülmektedir. Mimari alanda bu ikili önemli oranda benzerlik göstermektedir.

Devamını Oku

Tiergarten Schoenbrunn

Tiergarten Schönbrunn adıyla bilinen Viyana Hayvanat Bahçesi, 1752'de açılmış dünyanın en muazzam hayvanat bahçelerinden birisidir. İmparatorluk döneminden kalma bu yapı, Orta Çağ Avrupası ile modern zamanları bir araya getiriyor. Dönemin meşhur mimari tarzı olan Barok tarzının yansımaları sekizgen kahvaltı köşkünde görülebiliyor. Viyana şehrinin muazzam mimarisinin sadece bir parçasının yansıdığı bu eşsiz eser modern dünyanın en göz alıcı mekanlarından birisidir.

Devamını Oku

Stephansplatz

Viyana şehir merkezindeki en önemli meydanlardan biri Stephansplatz’tır. Bu meydan yalnızca Avusturya’nın başkenti olan Viyana şehrinin resmi "sıfır noktası"nı işaret etmekle kalmaz, aynı zamanda kent halkının unutulmamış ve her zaman belirgin olan kalplerinde ve tarihlerinde bir yere sahip olan meydanını ifade eder. Bu meydanda hayli merkezi bir konumda bulunan U-Bahn, şehrin ziyaretçileri ve genel olarak bölge halkı için her yere ulaşma konusunda çok avantajlı olan merkezi bir duraktır.

Devamını Oku

Haus Der Musik

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 2000 yılında açılmış olan Haus Der Musik, Avusturya'daki ilk ses ve müzik müzesi olma özelliğine sahiptir. Müzede 54.000 metrekarelik bir sergi alanının karşısında enstrümanların geçmişten günümüze kadar tarihine tanıklık edebileceksiniz. Enstrümanların en eski zamanlarda insan hayatına girdiği dönemden günümüz müziğinin geldiği döneme kadar tüm süreç gözler önüne seriliyor. Müzede bu olay bir dizi ileri teknoloji etkileşime sahip multimedya sunumları ile gerçekleştiriliyor.

Devamını Oku

Viyana Belediye Binası

Almanca Wiener Rathaus adıyla bilinen Viyana Belediye Binası, günümüzde halen aktif olarak faaliyet gösteren bir yerdir. Yapı 19. yüzyıl mimarisinin etkilerini yansıtan neo-gotik tarzda yapılmış bir mimari eserdir. Neo-Gotik mimarisi tasarımıyla dikkat çeken binanın inşası 1872 ile 1883 yılları arasında sürmüştür. Binanın yapımı esnasında kulenin üzerine Viyana şehrinin sembollerinden olan Rathausmann konulmuştur. Ayrıca binanın karşısına büyük de bir park yapılmıştır.

Devamını Oku

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana’nın en çok dikkat çeken ve kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden birisi Sanat Tarihi Müzesi’dir. Dekoratif ve güzel sanatlar ile ilgili olan kişilerin mutlaka görmesi gereken bu müze, moda ve sanatın başkenti denilen Viyana’da şehrin dokusunu yansıtan özelliklere sahiptir. 1891’de ilk defa İmparator I. Franz Joseph’in emriyle açılmıştır. Müze Kraliyet Sarayı’nın yan tarafında bulunuyor.

Devamını Oku

Avusturya Ulusal Kütüphanesi

State Hall olarak bilinen Avusturya Ulusal Kütüphanesi, Avusturya'nın başkenti Viyana'da 1368'de kurulmuştur. Bina Hofburg İmparatorluk Sarayı içerisindedir. Viyana şehrinde bulunan bu milli kütüphanenin arşivinde yaklaşık olaral 7,5 eser yer almaktadır. Bu kütüphane ilk kurulduğu tarihte İmparatorluk Saray Kütüphanesi olarak kurulmuştur. İlk kuruluş tarihinin muhtemelen 16. yüzyıl olduğu düşünülmektedir. Kütüphane konum olarak Viyana şehrinin eski sur içi kısmında bulunuyor. Binanın önünde ise İmparator II. Josef (1765 – 1790) in heykeli bulunmaktadır.

Devamını Oku