Birçok filmde kendine yer bulmuş, ikonik dönmedolabıyla herkesin en az birkez fotoğrafını gördüğü dünyaca ünlü eğlence parkı Prater, Viyana’nın en önemli sembolleri arasındadır. Prater’i sıradan eğlence parklarından ayıran birçok özellik var. Burada geçireceğiniz vakitte macera ve eğlenceye doyacak, şehir manzarasının tadını en yukarılardan çıkaracak ve tarihteki en eski, en ünlü eğlence merkezlerinden birinin tarihçesini öğrenebileceksiniz. 

Prater, nostaljik makinelerden modern hız trenlerine kadar 250 farklı atraksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Prater’i şehrin sembolü haline getiren en önemli atraksiyon 1827 yılından beri var olan Giant Ferris Wheel isimli devasa dönme dolaptır. Bu dönme dolabı şehrin her yerinden görmek mümkün. Bunun haricinde içeride hız trenleri, korku tünelleri, ayna labirentleri ve çocuklara yönelik birçok atraksiyon bulunur. Giant Ferris Wheel ve önemli birkaç atraksiyon tüm sene boyunca açık olsa da parkta bulunan çoğu alet Mart-Ekim arasında hizmet vermektedir. İçeride bulunan kafe, restoran, pastane ve sokak yemeği stantları da oldukça lezzetli.

Prater'deki oyuncaklara binmek için bilet almanız gerekiyor. Her bir bilet genelde 2-4 Euro civarında değişiyor. Bilet gişesinde hem Viyana tarihi hem de bu çok özel eğelnce parkının tarihçesi hakkında önemli bilgiler mevcut. Yani bilet sırası beklerken aynı zamanda bilgilenebilirsiniz de. Ayrıca gişe bölümünde Prater'i termsil eden maketler de mevcut, böylece henüz gezmeden epey bilgi sahibi olmak mümkün. 

Bu kısımların haricinde eğlence parkının içerisinde yaz kış farklı aktiviteler ev sahipliği yapan Stadtpark isimli bir bahçe de bulunuyor. Stadtpark aynı zamanda ‘Yeşil Prater’ olarak da biliniyor. Dünyanın en güzel parkları arasında gösterilen parka Viyana’nın ortasında doğanın tadını çıkarmak isterseniz mutlaka uğramalısınız. Yaz dönemi çiçeklenen ağaçlar ile yerli halkında yürüyüş, piknik, bisiklet gibi aktiviteler için ilk tercihi olan Stadtpark, kışın kar makinesi ile kocaman bir oyun alanına dönüşür. MEşhur dönmedolaba günbatımında binerseniz muhteşem bir Viyana akşamı manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz. 

Prater, Leopoldstadt bölgesinde bulunuyor. İçeriye girmek ücretsiz ancak atraksiyonlardan yararlanmak isterseniz bilet almanız gerekiyor. Bilet ücretleri kaç alete bineceğinize ve hangilerine bineceğinize göre değişiklik göstermektedir.

Adres: Prater 7/1 | Riesenradplatz 1, Viyana

Yol Tarifi: U 1 metro hattıyla Prater'e kolayca ulaşmak mümkün.

Yakın Yerler: Kunts Haus Vienna, Madame Tussaud Müzesi