Avusturya Ulusal Kütüphanesi

State Hall olarak bilinen Avusturya Ulusal Kütüphanesi, Avusturya'nın başkenti Viyana'da 1368'de kurulmuştur. Bina Hofburg İmparatorluk Sarayı içerisindedir. Viyana şehrinde bulunan bu milli kütüphanenin arşivinde yaklaşık olaral 7,5 eser yer almaktadır. Bu kütüphane ilk kurulduğu tarihte İmparatorluk Saray Kütüphanesi olarak kurulmuştur. İlk kuruluş tarihinin muhtemelen 16. yüzyıl olduğu düşünülmektedir. Kütüphane konum olarak Viyana şehrinin eski sur içi kısmında bulunuyor. Binanın önünde ise İmparator II. Josef (1765 – 1790) in heykeli bulunmaktadır.

600 yıl boyunca Avusturya'yı yönetiminde söz sahibi olan Hofburg ailesinin mensubu olan II. Josef, oldukça ileri görüşlü bir hükümdardır. II. Josef, çağının ilerisinde hamleler yaparak köylülerin köleliğini sonlandırmış, şehirlerde, kasabalarda ve köylerde ücretsiz ve mecburi ilk öğretim sistemini kurmuştur. Yine II. Josef zamanında Katolik kilisesinin siyasi haklarına sınır koyulmuş, birçok dini tarikat da kapatılmıştır. Farklı dinlere de eşit haklar tanıyan Josef, Viyana şehrindeki büyük malikanelerin parklarını halkın hizmetine açmıştır.

Kütüphane binasının tasarımı 1680 yılına dayanmaktadır. Ancak tarih sayfalarında önemli bir yere sahip olan Türk ordusunun muhasarası nedeniyle inşaat ertelenmiştir. İnşaatına ancak 1723 yılında başlanan kütüphane, bu tarihte daha muazzam ve kapsamlı bir planla yapılmaya başlanmıştır. Böylece başlangıcında bir tehlike ile karşı karşıya kalan kütüphane, Viyana şehrinin mimari bir anıtı olarak hayat bulmuştur. Bina 1723 – 1726 yılları arasında Johann Bernhard Fischer v. Erlach’ın plânlarına göre oğlu Josef Emanuel tarafından inşa edilmiştir. Kütüphane Avusturya Barok döneminin karakteristik eserleri arasında yerini almıştır. Özellikle kütüphanenin çekirdeği konumundaki muhteşem salon kısmı, mimari eşsizliği ile Avusturya sınırlarını da aşıp Avrupa'da zirveye oynayacak estetikte bir yapıya sahip olmuştur.

Mimari kusursuzluğunun yanı sıra derin bir kaynak da olan kütüphanede çok sayıda eser bulunmaktadır. Büyük salonda Prens Eugene’in 15.000 ciltlik kütüphanesi yer almaktadır.

Ziyaret Bilgileri: Kütüphane Ekim-Mayıs aylarında Pazartesi günleri kapalı. Diğer zamanlar 10:00 – 18:00 arası hizmet veriyor. Kütüphane müzesini 19 yaş altındakiler ücretsiz gezebiliyor. Yetişkinler için giriş ücreti 8 Euro.

Adres: Josefsplatz 1, Viyana 1010

Yol Tarifi: Kütüphaneye 2A, 3A otobüs hatlarıyla ya da 1, 2, D ve J tramvay hatlarıyla ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Hofburg İmparatorluk Sarayı, Albertina, Imperial Cryript, Wiener Staatsoper, Sanat Tarihi Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Minoritenkirche, Michaelplatz, Graben and Kohlmarkt, Stephanplatz.