Schönbrunn Sarayı

Yıllık ziyaretçi sayısı 8 milyon olan Schönbrunn Sarayı, bu açıdan Avusturya’nın en fazla ziyaret edilen tarihi yapısıdır. 1996 yılında UNESCO Kültür Mirasları arasına girmiştir. Tarih boyu Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı görevini üstlenen bu saray, 1918’de Avusturya Cumhuriyeti’ne devrolmuş ve ziyarete açılmıştır. Avusturya’nın en göz alıcı yerlerinden birisi olan bu saray, Avursturya’da monarşi döneminin zevk anlayışının yansımalarını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Avrupa’nın en göz alıcı Barok mimari eserleri arasında gösterilen saray, İmparatoriçe Maria Theresa’nın çokça üzerinde durmuş olduğu Barok ve Rokoko stillerinin karışımı şeklinde bir iç dekorasyona sahiptir.

Sarayın adı “güzel bir bahar” anlamına gelmektedir. Ünlü İmparatoriçe Sisi’nin eşi olan Franz Josef, bu sarayda doğup bu sarayda vefat etmiştir. Sarayın 1441 odası bulunuyor. Günümüzde turistik ziyaretlere açık olan sarayın kapsadığı alanda Palm House ve Tiergarten Hayvanat Bahçesi de bulunuyor. Bu alan yaklaşık 1 yüzyıl boyu av amacıyla kullanılan bir yazlık olmuştur. Sonrasında İmparator Leopold 1693’te bir saray yapılmasını istemiş ve günümüzdeki haliyle saray inşa edilmiştir.

1728 yılında saray 6. Charles tarafından kızı Maria Theresa’ya hediye edilmiş. Maria Theresa sarayı mimar Nikolaus Paccassi’ye yeniden düzenletmiştir. Saray bu düzenlemeler sonucunda genişletilmiş ve iç dekorasyonu değişmiştir. Bu değişiklikler sonucunda saray günümüzde her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Barok mimarisinin en üst düzey eserlerinden biri haline gelmiştir.

Sarayın bahçesine ayrı bir ilgi göstermek gerek. Oldukça büyük bir alana yayılan bahçeyi gezmek bile birkaç saatinizi alacaktır. Bahçede ağaçlardan yapılmış labirentlerde kaybolabilir ya da en tepede yer alan kafede manzaranın keyfini çıkararak kahvenizi yudumlayabilirsiniz. 

Ziyaret Bilgileri: Sarayı gezmek isteyen ziyaretçiler için giriş ücretleri farklı tarifeler şeklinde. Gezi sırasında tüm bölgeleri ziyaret etmenize veya belli yerlere uğramanıza göre fiyat değişiyor.

Imperial Tour: İmparatorluk Daireleri’nin bir kısmını (Franz Joseph ve Sisi’nin daireleri) içeriyor ve ücreti 14,20 Euro. Grand Tour: İmparatorluk Daireleri’nin tamamını içeriyor ve ücreti 17,50 Euro. Klasik: Schönbrunn Kompleksi içerisinde yer alan İmparatorluk Daireleri, Privy Bahçesi, Orangery Bahçesi, Labirent ve Gloriette’yi içeriyor. Fiyatı 24 Euro.

Sadece Gloriette‘yi görmek isteyenler için ücret 3,80 Euro, Labirent 5,50 Euro, Privy Bahçesi 3,80 Euro ve Orangery Bahçesi 3,80 Euro.

Adres: Schlosstrasse 47, Viyana 1130, Avusturya.

Yol Tarifi: Otobüs ile: 10A otobüsüne binerek Schönbrunn Durağı‘nda inmelisiniz. Metro ile: U4 hattına binerek Schönbrunn İstasyonu‘nda inmelisiniz. Tramvay ile: 10 veya 60 no’lu tramvaylara binerek Schönbrunn Durağı‘nda inmelisiniz.

Yakın Yerler: Schonbrunnerbad, Antonio Vivaldi Monument, Schonbrunner Bahçeleri, Imperial Carriage Müzesi, Vienna U-Bahn, Technisches Müzesi,