Doğa Tarihi Müzesi

Avusturya’nın Viyana şehrinde bulunan Doğa Tarihi Müzesi, derin koleksiyonu ile Viyana şehrinin en dikkat çeken müzelerinden birisidir. Müze Çarşamba günleri 09:00-21:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Diğer günler ise ziyaret saatler 09:00-18:30 arasıdır. Müzeye giriş ücreti 14 Euro. Müzede sergilenmekte olan eserlerin büyük bir kısmı Maria Teressa’nın kocası olan François de Lorraine’nin koleksiyonlarından oluşmuştur. Müzede böceklerden dinozorlara kadar pek çok ilginç sergi bulunuyor. Yine Doğa Tarihi Müzesi'nin en dikkat çekici sergilerinden beri değerli göktaşı koleksiyonudur.

Doğa Tarihi Müzesi'nin inşası 19. yüzyıla dek dayanmaktadır. 8700 metrekarelik bir alanı kaplayan müzede yaklaşık olarak 30 milyon obje sergilenmekte. Bu inanılması güç rakam müzenin ne denli eşsiz bir mekan olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Doğa Tarihi Müzesi'ni ziyarete gelenlerin ilk karşılaşacakları şey çok kapsamlı bir mineral koleksiyonudur. Gezinin devamında dünyanın farklı noktalarından bulunmuş ilginç meteor parçalarına rastlanıyor. Sonraki kısımda ise çok uzun bir tarihin sembolleri olan fosiller ziyaretçileri karşılıyor.

Müzede fosiller, mineraller ve göktaşlarının yanı sıra en fazla dikkat çeken bölümlerden birisi de insanın evrimini gözler önüne seren salondur. Yine Doğa Tarihi Müzesi'nde görebileceğiniz hüzünlü manzaralardan birisi nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan türlerin yer aldığı bölüm. Ziyaretçiler müzenin en üst katında ise yüzlerce türde doldurulmuş hayvanın sergilendiği zooloji bölümünü deneyimleyebilir.

Doğa Tarihi Müzesi'nde göktaşlarının merak uyandıran eşsiz görüntüleri sonrasında fosiller ve dinozorlar geliyor. Ziyaretçiler Mars'tan geldiği saptanan göktaşlarını bu müzede görebilirler. Ardından dinozor kemiklerinin replikaları Doğa Tarihi Müzesi'ni gezenleri en çok etkileyen şeylerden biri olacaktır. Müze gezisi sırasında insanın evrimi ile ilgili geniş bölümde de ziyaretçiler derin düşüncelere dalacaklar. Yine nesli tükenen hayvanların sergilendiği bölümde gerçek doğada görülmesi pek de muhtemel olmayan yüzlerce çeşit hayvan görülebiliyor.

Her yıl çok sayıda turistin favori mekanlarından biri olan, pek çok farklı alanda eşsiz sergileri ile gelenleri büyüleyen Doğa Tarihi Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.

Ziyaret Bilgileri: Perşembeden Pazartesiye 09:00 – 18:30, çarşambaları 09:00 – 21:00 arasında ziyarete açık. Salı günleri ise kapalı. Müze 19 yaşından küçüklere ücretsiz. Yetişkinler içinse 12 Euro.

Adres: Burgring 7 | Maria Theresien Platz, Viyana 1010, Avusturya.

Yol Tarifi: U2, U3 metro hatları; 1, 2, 46, 49, 71 No’lu tramvay hatları ve 48A otobüsüyle ulaşım mümkün.

Yakın Yerler: Volkstheater, Spittelberg Christmas Market, Spittelberg, Museumsquartier, Viyana Devlet Operası, Graben,