Albertina Müzesi

Viyana Avrupa’nın sanat ve kültür başkenti şehirlerden birisidir. Pek çok müzeye de ev sahipliği yapan Viyana şehrinin en ünlü müzelerinden birisi Albertina Müzesi’dir. 65 binden fazla çizimin yer aldığı Albertina Müzesi’nde ayrıca taşbaskı, ağaç baskı ve gravür gibi tekniklerin kullanıldığı bir milyonun üzerinde baskı eseri bulunmaktadır. Albertina Müzesi aynı zamanda dünyanın en önemli ve en geniş ölçekli grafik eser koleksiyonlarından birisini de bünyesinde barındırmaktadır.

Müze Albertinaplatz Meydanı’ndadır. Yapılışı on yedinci yüzyıla dayanan bu yapıt, o dönemde Taroucca Sarayı adıyla inşa edilmiştir. Sonraki dönemde el değiştiren saray Albertina Sarayı olarak anılmaya başlamıştır. Günümüzde ise bu yapıt müze olarak hizmet vermektedir. Tarih boyunca çeşitli değişimler yaşayan Albertina Müzesi, klasik Avusturya mimarisine dair izler taşımaktadır.

Albertina müzesi üç bölümden meydana gelir. Günümüze kadar eşsiz sanat eserlerinin muhafaza edildiği müzede 50.000’e yakın çizim ile bir milyondan fazla baskı eserin bulunduğu bilinmektedir. Michelangelo, Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Rembrandt ve daha pek çok sanatçının paha biçilmez eserleri bu müzede sergilenmektedir. Bu eserlerin sergilendiği bölüm müzenin birinci bölümünü teşkil etmektedir.

İkinci bölümde ise mimari koleksiyon yer alır. Bu bölümde 15.000 proje ile 10.000’e yakın sayfa ek çizim vardır. 16-18. yüzyıllar aralığında geçen döneme ait 2.000 civarında İtalyan mimari çiziminin bulunduğu bölüm, 20. yüzyıl Avusturya mimarisinin geleneksel ve radikal süreçlerini tüm incelikleri ile yansıtmaktadır.

Müzenin üçüncü bölümü olan fotoğraf bölümünde stüdyo fotoğraflarının yanı sıra erken dönem renkli fotoğraflarla resimsel çalışmalar yer almaktadır. Bu bölümde en fazla dikkat çeken alan ise bilimsel fotoğrafçılık alanıdır.

Ziyaret Bilgileri: Müze hafta içi her gün 10:00 - 18:00 saatleri arasında açıktır. Çarşamba günleri ise bu saat aralığı 10:00-21:00 şeklinde uzamaktadır. Müzeye giriş bileti yetişkinler için 14 Euro’dur. Yaklaşık 250 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan Albertina Müzesi, görkemli mimarisi, devasa koleksiyonları ve şehrin tam kalbinde yaşayan bir tarih olarak Viyana şehrinin en kayda değer yerleri arasında haklı yerini korumaktadır.

Adres: Albertinaplatz 1, Viyana 1010, Avusturya

Yakın Yerler: Imperial Cryript, St. Anna's Kilisesi, Neue Burg, Heldenplatz, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Historic Center of Vienna, Minoritenkirche, Sisi Müzesi, Haur der Musik.

Yol Tarifi: Metronun U1, U2, ve U4 hatlarından Karlsplatz’da inip biraz yürüyerek müzeye varabilirsiniz. Direkt ulaşım için Augusthertrase’ye kadar giden 2A numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz.