Viyana’da Gece Hayatı

vienna-933500_960_720.jpg
 

Viyana kaliteli müzikleri ve kült mekanları ile gece hayatı konusunda dünyada nam salmış bir şehir. ‘Müziğin Şehri (The City of Music)’ olarak tanınmasının hakkını veriyor çünkü şehirde klasik müzikten elektronik müziğe her şey var. Bu durum gece hayatına da yansımış. Viyana gece hayatında salaş mekanlardan şık mekanlara, her bütçeye uygun mekan bulunuyor. Elektronik müzik sevenler bir gecesini mutlaka Gürtel yolunda metro yolunun kemerleri altına kurulan gece kulüplerine ayırmalı. Geceyi güzel bir yemek eşliğinde şık bir mekanda, daha salaş ve genç bir atmosfer içerisinde geçirmek isteyenler için de Viyana’nın her köşesinde birçok seçenek bulunuyor. Bunlar haricinde operalara, müzikallere, dans gösterilerine, tiyatrolara ve daha birçok etkinliğe de katılabilirsiniz.

Gürtel, ilk bakışta Viyana’nın çok da güzel ve güvenli bir bölgesiymiş gibi durmuyor ancak bu durum aslında bölgeye çok daha farklı bir hava katmış. Metro kemerlerinin altına kurulan gece kulüpleri sabaha kadar hareketli. Yaz döneminde ziyaret ederseniz eğlencenin kulüplerin içi ile kalmayıp sokaklara taştığına da şahit olacaksınız. Chelsea isimli mekan bölgenin en popülerlerinden ve aynı zamanda en eskilerinden biri. Eskiden profesyonel futbol oyuncusu olan biri tarafından açılan işletme Gürtel’in şuanki namına kavuşmasına giden yolda başlangıç olmuş. Birkaç adım ötesinde bulunan Rhiz isimli bar Viyana’nın en popüler elektronik müzik mekanlarından. B72, elektronik müziği gitarla buluşturarak diğer mekanlardan ayrılmış. Q isimli bar ise birbirinden lezzetli kokteylleri ve farklı tasarıma sahip iç dizaynı ile etkileyici.

Gece hayatında Viyana’ya özgü bir şey arıyorsanız lokaller tarafından da yoğun ilgi gören Palm House’u ziyaret edebilirsiniz. Viyana İmparatorluk Sarayı’nın (Imperial Palace) sağ kanadına kadar uzanan tarafta bulunan Palm House çelik ve camdan yapılmış bir fanusun içerisine konumlanmış kocaman bir bahçe. Lezzetli yemek, kahve ve kokteyllerin yanında DJ performansları da oldukça etkileyici. Volksgarten isimli gece kulübü şehrin merkezinde Volksgarten Parkı’nın içerisinde bulunuyor. Mekanın hem açık alanı hem de kapalı bölümü var. Ayrıca 1950 yılına ait orijinal mobilyaların kullanıldığı bir kış bahçesi de bulunuyor. Şık bir ortamda eğlenmek için şehrin en iyi seçeneklerinden biri.

Şehrin en trend kulüplerinden olan Pratersauna, 1950’li yıllarda bir saunaymış. Şu anda eski saunadan geriye kalanlar modern bir tarzda yeniden yorumlanmış şekilde hala kulüp içerisinde bulunuyor. Bahçede ise çevresi kumlarla çevrilmiş bir havuz var. Yaz aylarında 22.00’a kadar yüzülebilen havuz gece ise ışık gösterilerinin merkezi oluyor. Flex, Avrupa’nın en bilinen gece kulüplerinden biri. Ayrıca 1990 yılına dayanan tarihi ile Viyana’nın en eski kulüpleri arasında. Mekanda her tarz müziğe rastlayabilirsiniz. DJ performanslarının yanında konserler de sahneleniyor. Tuna Nehri’nin kenarında bulunan mekanda yaz dönemleri eğlence dışarıya kadar taşıyor.

Viyana gece hayatında daha kültürel seçenekler de mevcut. Viyana Devlet Operası, dünyadaki en iyi opera sahnelerinden biridir. Sahnelenen opera ve bale performansları da bir o kadar etkileyici. Performansları içeriden izleyebileceğiniz gibi belirli dönemlerde opera önündeki meydanda kurulan dev ekrandan da ücretsiz izleyebilirsiniz. Theater an der Wien ise en kült sanatçıların eserlerinin uyarlanan performanslarını izleyebileceğiniz bir yer.