Pasta Cenneti Viyana'daki Lezzet Durakları

Viyana’da ne yenir sorusunun cevabını internette ararsanız; karşınıza pasta ve şnitzel çıkar. Peki nerede yemeli diye ararsanız çoğu websayfasında pasta için Demel ve Cafe Sacher cevabıyla karşılaşırsınız. 1 ay kaldığım Viyana’da bu iki pastanenin yanı sıra denk geldiğim diğer lezzet duraklarını da paylaşmak istiyorum.

CAFE SACHER: Opera Binası’nın hemen arkasına düşen, gerçek Sacherpastası sadece bizde yenir sloganıyla turistlerin uğrak yeri haline gelen bu kafede, 10 dakika kuyrukta bekledikten sonra biraz şişmiş bir fiyat karşılığında (5,70 Euro) Sacher pastanızı ve diğer pastaları tatma zevkine varabilirsiniz. 
CAFE OBERLAA: Kanımca turistler tarafından fazla bilindiğini düşünmediğim daha çok yerel halkın tercih ettiğibir yer. Burada, Cafe Sacher’deki “Sacher’’ pastayı aynı boyut ve lezzette fakat daha düşük bir fiyata (3,50 Euro) yiyebilirsiniz, oldukça fazla pasta çeşitleri var.

EIS GREISSLER: Viyana dergileri tarafından Viyana’daki en iyi dondurmacı seçilen, oturma yeri olmayan, Viyana’da sadece iki şubesi olan, akşam saatlerinde kuyruğun yan sokaktan başladığı gerçek dondurmacı. Haşhaşlı (mohn), fındıklı ve kayısılı dondurması favorimdi.
 

CAFE CENTRAL:  Şu an hayatta olsaydı Sigmund Freud ile da karşılaşabileceğiniz Cafe Central; öğlen kafe, akşam restoran olarak hizmet veren ve tarihi dokusunu olduğu gibi koruyan bir kafe. Diğer Viyana kafelerine göre oldukça büyük ve garsonların sizi fark etmeleri için çaba sarf edeceğiniz bir lezzet durağı.

CUPCAKES WIEN: Mumok (Modern Sanat Müzesi) Müzesi’ni gezerken ve tam da klasik Viyana pastalarına alışmışken karşılaştığım bu şirin cupcake dükkânı benim için tam bir sürpriz oldu. Ananaslıdan Oreolu’ya 20’den fazla “cupcake” çeşidinin  olduğu, yaz aylarında terasında keyifli dakikaların geçirilebileceği ve Viyana’da üç şubesinin bulunduğu şirin mi şirin bir mekân.

DEMEL: Kraliyetin pastacısı unvanına sahip, pasta ve çikolata yapımını bizzat izleyebileceğiniz, her zaman kalabalık olan, en lezzetli “Apfelstrudel”ın yenilebileceği, oturulmasa bile ziyaret edilmesi gereken tarihi bir pastane.

CAFE LANDTMANN: Rathaus (Belediye Binası) karşısında yer alan, kafe niteliğinin yanı sıra öğlen ve akşam yemeklerinin de yenilebileceği elit bir kafe.
 Adresler:

  • CAFE SACHER: Kärntner Straße 38, 1010 Wien
  • CAFE OBERLAA: Seilergasse 15, 1010 Wien
  • EIS GREISSLER: Rotenturmstraße 14 · 1010 Wien, Mariahilfer Straße 33 · 1060 Wien
  • CAFE CENTRAL: Herrengasse 14, 1010 Wien
  • CUPCAKES WIEN: Josefstädterstraße 17, 1080 Wien - Albertgasse 17, 1080 Wien - Mumok MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wien
  • DEMEL: Kohlmarkt 14, 1010 Wien
  • CAFE LANDTMANN: Universitätsring 4, 1010 Wien