Feldkirch

Feldkirch Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Feltkirch, Avusturya’da bir Orta Çağ kentidir. Vorarlberg Eyaleti’nde Dornbirn’den sonra ikinci en büyük kent olan Felkirch’in nüfusu 2015 sayımına göre 31.824’tür. Nüfus, eyaletin başkenti Bregenz’den biraz daha yüksektir.

Feldkirch, günümüze kadar oldukça iyi korunmuş bir Orta Çağ yerleşimidir. Vorarlberg’teki en güzel Orta Çağ manzarasına sahip olan Feldkirch, yaklaşık 1.200 yapısıyla, ızgara biçiminde bir şehir planına sahiptir. 1218 yılında, Kont Hugo von Montfort’un, Schattenburg Kalesi’ni inşa ettirmesinin ardından, bu bölgeden ilk kez şehir olarak bahsedilmiştir. Kale halen şehrin simgesel yapısıdır. 1500 yılında inşa edilen kent duvarları, tarihi şehir yapısının günümüze kadar taşınmasına vesile olmuştur. 2015 yılından bu yana Feldkirch Topluluğu, Avusturya Kültürel Miras Listesi’nde yer almaktadır. Kent aynı zamanda, Küçük Tarihî Kentler Birliği ve Turizm Pazarlama Derneği üyesidir.

Tarihi kentin çevresi duvarla ve hendekle çevrili olduğundan, dışarıdan bölgeye giriş yapabilmek için mevcut olan 4 kapıdan birinin kullanılması gerekmiştir. 19. yüzyılın başında duvarın bir kısmının yıkılmasıyla bu kapılardan ikisi kaybolmuş, ikisi ise ayakta kalmıştır.

Feldkirch, sanat ve kültürün de aktif bir şekilde hayatın içinde rol aldığı bir kent olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda, Avusturya’nın en fazla enerji tasarrufu yapan şehri olduğundan, Avrupa Altın Enerji Ödülü’ne layık görülmüştür. Yaklaşık 800 yaşında olan Feldkirch, metropol havası arayanlara da karşılık vermektedir. Kentsel yaşamın atmosferi; muhteşem gastronomi kültürü, çeşitli kültürel etkinlikler ve hareketli çarşı bölgelerinden meydana gelmektedir. 

Feldkirch Nerededir?

Feldkirch, Orta Avrupa ülkesi Avusturya’nın, Vorarlberg Eyaleti’nde bir şehirdir. Ren Vadisi’nde Kurulu olan şehrin, batıda İsviçre ve güneyde Lihtenştayn ile sınırı bulunmaktadır. Ren Nehri’ne kıyısı bulunan Feldkirch, Avusturya’nın batıdaki en uç noktasıdır.  

Felkirch’e Nasıl Gidilir?

Şehre en yakın havalimanları; Zürih, Münih, Salzburg ve Innsbruck’ta bulunmaktadır.

Tren vasıtasıyla şehre ulaşmak içinse Innsbruck veya Zürih’ten düzenlenen çok sayıdaki sefer tercih edilebilir. 

Feldkirch’te Görülecek Yerler

800 yıldır şehrin bekçisi olan Schattenburg, en başlarda kale, hapishane ve ikamet etme amaçlı kullanılmıştır. Bölgedeki en iyi korunmuş kale olan tarihî yapıda, günümüzde bir müze ve restoran hizmet vermektedir. Mayıs ayından ekime ayına kadar, her hafta çarşamba günü, kaleye turistik turlar düzenlenmektedir.

2015 yılının başında açılan Montforthaus, ziyaretçiler ve organizatörler arasında ilgi çeken bir kültür ve kongre merkezidir. Mimarî açıdan sofistike ve sürdürülebilir ilkelerle inşa edilmiş olan yapı, şehrin kültürel miras olarak tanımlanan bölgesinin ilgi uyandırıcı bir manzarasına sahiptir. Çatı terasındaki restorandan, eski kent manzarası ve Schattenburg oldukça güzel bir şekilde görülebilmektedir.

Vorarlberg’in 8,5 ton ağırlığındaki en büyük çanına sahip The Katzenturm (Kedilerin Kulesi), eski kent surlarının en ilgi çekici simgesidir. Kule 1500 yılında, İmparator Maximilian tarafından yeniden inşa edilmiştir. Kulenin çanı her cuma, öğleden sonra saat 3’te (İsa’nın ölüm saatinde) çalınmaktadır.

Vorarlberg Eyaleti’nin en güzel Gotik tarzdaki kiliselerinden biri olan Dom St. Nikolaus Katedrali, 1478’de inşa edilmiştir. Günümüze kadar aynı yüzünü koruyan kilisenin ustası Hans Sturn adlı mimardır. Katedralin görülmeye değer bölümleri ise; sağda yer alan Wolf Huber tarafından yapılan “Annenaltar” adlı altar ve Felkirchli sanatçı Martin Häusle tarafından yapılan çağdaş tasarımlı pencerelerdir. 

Katedral meydanında yer alan güneş saati ise bu sayede Felkirch Kültür Ödülü’nü kazanan Hanno Metzler tarafından yapılmıştır. Anıt, Felkirchli harika matematikçi, doktor ve astronom Georg Joachim Rheticus’a ithafen yapılmıştır.

Feldkirch’in zengin tarihî mirasına şahit olunabilecek Rathaus (belediye binası), kentin ve vatandaşlarının öyküsünü anlatan cephesi ile öne çıkmaktadır. Binanın içinde 1650’deki Feldkirch ve surlarını konu alan tabloyu görmek mümkündür.

Landeskonservatorium Feldkirch (Vorarlberg Devlet Konservatuvarı), 1900’lerde inşa edilmiştir. Konservatuvar, önceden dünyaca ünlü Stella Matutina adlı Cizvit koleji olan yapı topluluğunun bir parçasıdır. Kolej, dünyanın dört bir yanından öğrencileri kendine çekmiştir. Sherlock Holmes’un yazarı Arthur Conan Doyle da bu kolejin öğrencisi olmuştur. Konservatuvarda, düzenli olarak öğrenci ve öğretmen konserleri gerçekleştirilmektedir.

Sur duvarları üzerinde ayakta kalan iki kapıdan biri olan Churertor ise İsviçre’ye giden yol için bir kapı olmuştur. Orta Çağ’da bir nakliye merkezi olan Feldkirch ve İsviçre’nin Çur kenti arasında tuz ticareti yapılmıştır.

Vahşi yaşam parkı Ardetzenberg Dağı ise yıl boyunca 140 yerli hayvanın görülebileceği doğal bir alandır. Park çalışanı gönüllüler ve hayvanlar bağışlarınızı kabul etmektedir. Parkta, Holy Cross Sisters tarafından yönetilen, 1910 yılında açılmış Aziz Josef Enstitüsü’ne bağlı birçok okul bulunmaktadır.  

Feldkirch ile İlgili

Feldkirch Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa