Salzburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

                        


Salzburg, Avusturya’nın kuzey batısındaki sınır kentidir. Ülkenin dördüncü en kalabalık şehridir ve Salzburg Eyaleti’nin başkentidir. Salzburg’un tarihi kenti barok mimari yapısını büyük ölçüde korumuştur bu yüzden 1997 itibariyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Salzburg’un en önemli özelliği dünyanın en önemli müzik adamlarından Wolfgang Amadeus Mozart’ın 18. yüzyılda doğduğu şehir olmasıdır.

Tanıtım Videosu: 

 
Devamını Oku

Salzburg’da Gezilecek Yerler

Salzburg’a gittiğinizde gezecek çok turistik yer mevcut. Sadece şehrin tarihî merkezinde değil dışında da görmeniz gereken yerler var. Bunların en önemlilerini sizin için detaylandırdık. Bu turistik noktaların her birinde saatlerce kalmak isteyeceksiniz. Göreceğiniz mimari, heykeller, resimler, müzik enstrümanları sizi büyüleyecek.

Salzburg’da Gezilecek Yerler

Salzburg’un en önemli turistik noktalarından Residentplatz Meydanı, Mozart’ın doğduğu ev, Salzburg Kalesi, Salzburg Katedrali, St. Peter Kilisesi, Mirabell Sarayı, Celtic Müzesi ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgiyi yazımızda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Salzburg Nerededir?

Salzburg, Avusturya’nın kuzeybatısındaki sınır kentidir. Salzburg, Avusturya’nın Almanya sınırında yer alır.

Salzburg’a Ne Zaman Gidilir?

Salzburg, Avrupa’nın ünlü dağları Alpler’in kuzeyinde yer alır. Orta Avrupa’da bulunan şehirde karasal iklim hâkimdir ve 424 m rakımı vardır. Bu yüzden yılın büyük kısmı Salzburg’da soğuk geçer. Kar kasım ayından itibaren şubat ayının sonlarına kadar yağar. Salzburg ayrıca çok yağış alan bir şehirdir. 3 aylık yaz mevsimi boyunca sıcaklığın nadiren 40 dereceyi bulduğu olur. Nisan ve mayıs ayları baharın gelmesine rağmen serin geçer. Salzburg’un en çok turist aldığı aylar temmuz, ağustos, eylül ve aralık aylarıdır. Yaz mevsiminde çok turistin gelmesi hem şehirde havanın çok elverişli olmasından hem de dünyaca ünlü Salzburg Festivali’nin gerçekleşmesinden kaynaklanır. Aralık ayı boyunca Salzburg’un ilgi görmesinin sebebi ise Noel için şehrin ışıl ışıl süslenmesidir. Kayak yapmak isteyen turistler elbette Salzburg’a kışın da çok yoğun ilgi gösterir. Nitekim Salzburg’un şehir merkezinden uzak kayak merkezlerinde kış turizmi yapılmaktadır. Avusturya Alpler’inde kış ve ilkbahar aylarında kayak yapma deneyimi yaşamak isterseniz Salzburg’a gidebilir ve çok iyi vakit geçirebilirsiniz.

Salzburg’a Nasıl Gidilir?


 

Salzburg’a Türkiye’den en kolay ulaşım yolu havayoludur. İstanbul-Salzburg arası uçakla 2 saat 20 dakika sürer. Hem Türk hem Avusturyalı havayolu şirketlerinin uçuşu vardır. Salzburg W. Amadeus Mozart Havaalanı’na İstanbul’daki havaalanlarından direkt uçuş yapılmaktadır. Türkiye’nin başka bir şehrinden Salzburg’a gitmek isteyenler İstanbul aktarmalı uçmak durumundadır.

Salzburg’da Nerede Kalınır?

Salzburg, dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden biridir ve buna bağlı olarak birçok farklı konseptte otel burada hizmet vermektedir. Fazla zamanınız yoksa 1-2 gün içinde her yerini gezebileceğiniz şehir, 3-4 güne de yayılarak rahat rahat gezilebilir. Gezinizi uygun konaklama hizmetiyle daha kaliteli hale getirmek için 250’nin üstünde otel, hostel ya da otellere bağlı daireler bulunmaktadır. Şehrin popüler mekânları şehir merkezinde ve kolay ulaşım sağlanabilen konumdadırlar. Diğer ülkelere göre pahalı olmayan bir şehirdir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Salzburg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Salzburg Otelleri

Salzburg, Avusturya ülkesinin Schengen bölgesinde bulunan 4. büyük şehridir. Ülkenin kuzey kesiminde yer alan şehir, tuz madenleriyle ve Mozart‘ın doğduğu yer olarak bilinmekte ve turist çekmektedir. Bu şehir 2-3 gün içinde tamamen gezilebilir, kendinize uygun konaklama tercihi yaparken bu konuyu da göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Salzburg’da para birimi eurodur. Fiyatlar ülkemiz ile yakındır. Dolayısıyla günlük harcanacak ara miktarı yanı sıra konaklama fiyatlarında da mutlaka bütçenize uygun fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Salzburg otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Salzburg’da Gece Hayatı  


 

Gün boyunca zaman makinesine girmişsiniz gibi tarihte yolculuk yapacağınız saatler sonunda gece Salzburg’da modern dünyaya dönebilir ve dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Üniversitenin bulunması dolayısıyla Salzburg’da çok sayıda öğrenci vardır ve bu da gece hayatını canlandıran bir etkendir. Küçük bir şehir olmasına rağmen “gece kuşları” için birçok kulüp ve bar bulunur. Özellikle cuma ve cumartesi geceleri Salzburg’da gece hayatı oldukça eğlencelidir.

Çok lezzetli yemekler yiyeceğiniz restoranlar ile gece hayatına giriş yaparsınız. Bu restoranlarda hem Alman hem Avusturya hem Macar mutfağından yemekler tadarsınız. Elbette dünyaca meşhur Alman ve Avusturya birası ve Avusturya şarabı tüketirsiniz. Salzburg’da İtalyan yemeği tutkunları için buna uygun menüleriyle İtalyan lokantaları da mevcuttur. Salzburg, Avusturya’da en çok gurme restorana ev sahipliği yapan şehirdir. Gurme lezzetlere merakınız varsa ve Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yeme deneyimi yaşamak isterseniz Salburg’a gelmişken mutlaka bu restoranlara gitmeyi unutmayınız.

Vis-a-Vis Bar, 25 yaş üstü müşterilerin kabul edildiği Russ Bar, Bar Salzburg, Immernett, Murphy’s Law Irish Pub, Trumerei, O’Malley’s Irish Pub, Segabar Rudolfskai, City Alm, Shamrock Irish Pub, Jazzit Bar, Bricks music Bar, Mayday Bar, Take Five, Half Moon, Republic Bar gibi mekânlarda kimi zaman canlı müzik kimi zaman dans müziğiyle dilediğinizce eğlenirsiniz.

Devamını Oku

Salzburg’daki Festivaller

Salzburg_Silvia_Lelli.jpg

Sanatın dünyadaki en önemli merkezlerinden biri olan Salzburg’da birçok önemli festival ve etkinlik gerçekleştirilir. Salzburg’daki kültürel etkinlikler o kadar önemlidir ki şehrin nüfusu özellikle yaz döneminde ikiye katlanır. Bunlardan bazılarını yazımızda sizin için detaylandırdık. Seyahatiniz bu organizasyonların tarihlerine denk gelirse mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz.

Salzburg Festivali: 21 Temmuz-30 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Salzburg Festivali’nin yaratıcısı yönetmen Max Reinhardt’tır. 41 gün içinde toplam 195 performansın sahnelendiği Salzburg Festivali sadece Avusturya’nın değil Avrupa’nın da en seçkin festivallerinden biridir. Festivalde opera eserleri, tiyatro oyunları ve klasik müzik konserleri sahnelenir.

Aziz Rupert Günü: Her sene 24 Eylül’de kutlanan Aziz Rupert Günü kutlamaları 19 Eylül’den itibaren başlar. 19-24 Eylül tarihleri arasında tam 6 gün boyunca şehir merkezinde karnaval ve oyun alanları kurulur. Küçük-büyük herkes Avusturya’nın sadece Salzburg şehrinde kutlanan bu özel günde eğlenir. 24 Eylül’de Salzburg’a adını veren Aziz Rupert anılır.

Mozart Haftası: 26 Ocak-5 Şubat 2017 tarihlerinde kutlanan Mozart Haftası’nda şehrin en önemli konser salonlarında Mozart eserleri yorumlanır, Mozart’ın doğum günü kutlanır. 1956’dan beri her sene organize edilen Mozart Haftası’na mutlaka siz de katılmalısınız.

Salzburg Paskalya Festivali: Hayatı sanatsız düşünemeyen Avusturyalılar elbette Paskalya’yı kutlarken baharın gelişini de klasik müzik konserleriyle karşılarlar. Bu yüzden Avusturyalı sanatkâr Herbert von Karajan’ın girişimiyle 1967’den beri her Nisan’da Salzburg Paskalya Festivali gerçekleştirilir. Bu sene 50. Yılını kutlayan festival 8-17 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleşmiştir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Salzburg Para Birimi

Avusturya’nın resmi para birimi euro’dur. 1 Euro yaklaşık olarak 4,35 Türk lirasıdır.

Salzburg’un Resmi Dili

Avusturya’da 4 resmi dil konuşulmaktadır. Bunlar Almanca, Avusturya Almancası, Slovence ve Macarcadır. Dolayısıyla Salzburg’da bu 4 lisan konuşulur. Ancak çoğu kişi İngilizce de bilir.

Salzburg Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epifani Yortusu

17 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: İşçi Bayramı

24 Eylül: Aziz Rupert Günü

26 Ekim: Milli Bayram

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıda Avusturya için belirtilen dini ve milli bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Salzburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -0.8oC
  • Şub 0.7oC
  • Mar 4.8oC
  • Nis 8.5oC
  • May 13.8oC
  • Haz 16.5oC
  • Tem 18.6oC
  • Agu 18.3oC
  • Eyl 14.3oC
  • Eki 9.3oC
  • Kas 3.6oC
  • Ara 0.4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 150.887 / Dil: Almanca, Avusturya Almancası, Slovence, Macarca / Para Birimi: Euro / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün