Salzburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

                        


Salzburg, Avusturya’nın kuzey batısındaki sınır kentidir. Ülkenin dördüncü en kalabalık şehridir ve Salzburg Eyaleti’nin başkentidir. Salzburg’un tarihi kenti barok mimari yapısını büyük ölçüde korumuştur bu yüzden 1997 itibariyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Salzburg’un en önemli özelliği dünyanın en önemli müzik adamlarından Wolfgang Amadeus Mozart’ın 18. yüzyılda doğduğu şehir olmasıdır.

Tanıtım Videosu: 

 
Devamını Oku

Salzburg ile İlgili

Salzburg Nerededir?

Salzburg, Avusturya’nın kuzeybatısındaki sınır kentidir. Salzburg, Avusturya’nın Almanya sınırında yer alır.

Salzburg’a Nasıl Gidilir?


 

Salzburg’a Türkiye’den en kolay ulaşım yolu havayoludur. İstanbul-Salzburg arası uçakla 2 saat 20 dakika sürer. Hem Türk hem Avusturyalı havayolu şirketlerinin uçuşu vardır. Salzburg W. Amadeus Mozart Havaalanı’na İstanbul’daki havaalanlarından direkt uçuş yapılmaktadır. Türkiye’nin başka bir şehrinden Salzburg’a gitmek isteyenler İstanbul aktarmalı uçmak durumundadır.

Salzburg’a Ne Zaman Gidilir?

Salzburg, Avrupa’nın ünlü dağları Alpler’in kuzeyinde yer alır. Orta Avrupa’da bulunan şehirde karasal iklim hâkimdir ve 424 m rakımı vardır. Bu yüzden yılın büyük kısmı Salzburg’da soğuk geçer. Kar kasım ayından itibaren şubat ayının sonlarına kadar yağar. Salzburg ayrıca çok yağış alan bir şehirdir. 3 aylık yaz mevsimi boyunca sıcaklığın nadiren 40 dereceyi bulduğu olur. Nisan ve mayıs ayları baharın gelmesine rağmen serin geçer. Salzburg’un en çok turist aldığı aylar temmuz, ağustos, eylül ve aralık aylarıdır. Yaz mevsiminde çok turistin gelmesi hem şehirde havanın çok elverişli olmasından hem de dünyaca ünlü Salzburg Festivali’nin gerçekleşmesinden kaynaklanır. Aralık ayı boyunca Salzburg’un ilgi görmesinin sebebi ise Noel için şehrin ışıl ışıl süslenmesidir. Kayak yapmak isteyen turistler elbette Salzburg’a kışın da çok yoğun ilgi gösterir. Nitekim Salzburg’un şehir merkezinden uzak kayak merkezlerinde kış turizmi yapılmaktadır. Avusturya Alpler’inde kış ve ilkbahar aylarında kayak yapma deneyimi yaşamak isterseniz Salzburg’a gidebilir ve çok iyi vakit geçirebilirsiniz.

Salzburg’da Nerede Kalınır?

Salzburg, dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden biridir ve buna bağlı olarak birçok farklı konseptte otel burada hizmet vermektedir. Fazla zamanınız yoksa 1-2 gün içinde her yerini gezebileceğiniz şehir, 3-4 güne de yayılarak rahat rahat gezilebilir. Gezinizi uygun konaklama hizmetiyle daha kaliteli hale getirmek için 250’nin üstünde otel, hostel ya da otellere bağlı daireler bulunmaktadır. Şehrin popüler mekânları şehir merkezinde ve kolay ulaşım sağlanabilen konumdadırlar. Diğer ülkelere göre pahalı olmayan bir şehirdir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Salzburg otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Salzburg Otelleri

Salzburg, Avusturya ülkesinin Schengen bölgesinde bulunan 4. büyük şehridir. Ülkenin kuzey kesiminde yer alan şehir, tuz madenleriyle ve Mozart‘ın doğduğu yer olarak bilinmekte ve turist çekmektedir. Bu şehir 2-3 gün içinde tamamen gezilebilir, kendinize uygun konaklama tercihi yaparken bu konuyu da göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Salzburg’da para birimi eurodur. Fiyatlar ülkemiz ile yakındır. Dolayısıyla günlük harcanacak ara miktarı yanı sıra konaklama fiyatlarında da mutlaka bütçenize uygun fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Salzburg otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Salzburg’da Gezilecek Yerler

Salzburg’a gittiğinizde gezecek çok turistik yer mevcut. Sadece şehrin tarihî merkezinde değil dışında da görmeniz gereken yerler var. Bunların en önemlilerini sizin için detaylandırdık. Bu turistik noktaların her birinde saatlerce kalmak isteyeceksiniz. Göreceğiniz mimari, heykeller, resimler, müzik enstrümanları sizi büyüleyecek.

Salzburg’da Gezilecek Yerler

Salzburg’un en önemli turistik noktalarından Residentplatz Meydanı, Mozart’ın doğduğu ev, Salzburg Kalesi, Salzburg Katedrali, St. Peter Kilisesi, Mirabell Sarayı, Celtic Müzesi ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgiyi yazımızda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Salzburg Şehir İçi Ulaşım


 

Salzburg’da esas olarak toplum ulaşım otobüsler ve troleybüsler ile gerçekleştirilmektedir. Salzburg’da metro bağı bulunmamaktadır. Çevre dostu otobüsler kendi duraklarına her 15 dakikada bir uğrar. Troleybüsler ise 10 dakikada bir gelir. Hangi ulaşım aracına binecek olsanız 24 saat geçerli tek bilet almanız gün boyu size yetecektir ve oldukça ekonomiktir. Bu bileti sadece ilk kullanımınızda araç içinde bulunan makineye okutmanız gerekmektedir. 1 seferlik bilet 1,90 euro iken 24 saatlik bilet 3,80 euro’dur. 1 hafta geçerliliği olan ve sadece şehir merkezinde kullanabileceğiniz bilet fiyatı ise 16 euro’dur. Uzun süre Salzburg’da kalmayı planlıyorsanız toplu ulaşım kartı almanız ekonomik olacaktır. 1 aylık bilet 54 euro iken 1 yıllık bilet 365 euro’dur.

Salzburg’da gece eğlenmek isteyenlerin güvenle ve istediği saatte evine dönebilmesi için cuma geceleri, cumartesi gün ve gece boyu ve pazar günleri sürekli olarak toplu ulaşım seferleri yapıldığını hatırlatmak isteriz. Salzburg, Almanya sınırında bir şehir olduğu için günübirlik Almanya gezisi yapmak istediğiniz takdirde yine şehir merkezinden kalkan otobüslere binebilirsiniz. Salzburg’un kayak yapılan noktalarına kış sezonunda otobüslerle gidilebilir. Yetişkinler için bu otobüslerin kişi başı bilet ücreti 4 euro iken çocuklar için 2 euro’dur. Şehir merkezinden kalkan bu otobüsler ile kayak merkezlerine varabilirsiniz. Salzburg büyük bir şehir değil. Dilerseniz –özellikle havanın güzel olduğu günlerde- şehri yürüyerek keşfetmeyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bisiklet kiralayabilir ve şehri bisikletle gezebilirsiniz.

Salzburg Mutfağı


 

Salzburg’da aç kalacağınızı asla düşünmeyin. O kadar lezzetli yiyecek, içecek ve tatlılar var ki her biri aklınızı başınızdan alacak. Avusturya’da yemek deyince akla ilk gelecek olan kızartılmış çıtır tavuk göğsü schnitzel’dir. Türkiye’de de birçok kişinin bildiği bu yemeği daha önce yemiş olabilirsiniz ama Salzburg’a gelmişken bir de ana yurdunda Schnitzel yemenizi öneririz. Avusturya Alpleri’nde üretilen müthiş peynirleri tatmadan hatta birkaç paket satın almadan Salzburg’dan dönmeyiniz. Salzburg’u gezerken gün ortasında mutlaka acıkacaksınız. Bu durumda dana etinden elde edilen sosis ile hazırlanan, bol soğan ve çeşitli soslarla bezenen ve seyyar satıcılarda bulabileceğiniz “Balkan hot doglarını” mutlaka ayaküstü yiyiniz. Unutmayınız ki Avusturya mutfağı Macar mutfağından ayrı düşünülemez. Türk mutfağına yabancı olmayan ünlü Macar yemeği gulaşı Salzburg’da tadınız.

Elmayla yapılan ve dondurma ile servis edilen strudel tatlısını, çikolatalı sachertorte’yi ve Salzburg’a özgü nockerl isimli tatlıyı, pretzel ekmeğini,makaronları mutlaka yemenizi tavsiye ediyoruz. İsviçre’nin olduğu kadar Avusturya çikolatasının da meşhur olduğunu unutmayınız. “Salzburglu Mozart Çikolata Topları”nı mutlaka tadınız. Günün herhangi bir saati mutlaka bir kafeye oturup kahve içiniz. Akşamüstü veya akşam yemeğinde Avusturya şaraplarını tadınız. Bir sabah biraz geç uyanarak brunch yapınız ve Avusturyalıların İngiliz kahvaltısını andıran omletli, jambon ve sosisli kahvaltısını yiyiniz.

Salzburg, Avusturya’nın başka hiçbir şehrinde olmadığı kadar Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapmaktadır. Bu mekanların özel gurme lezzetlerini de tadabilirsiniz.

Salzburg’da Alışveriş


 

Salzburg’da alışverişe çıktığınızda tarihî kentte dikkatinizi en çok çekecek olan Avusturya’nın geleneksel kıyafetleri olacaktır. Dirndl, Tracht ve Lederhosen giysileri Avusturya’nın en önemli geleneksel kıyafetleri arasındadır. Siz de kendinize anı olarak bu giysileri alabilirsiniz. Bir gece Avusturya temalı bir bara bile bu kıyafetlerle gidebilirsiniz. Başkalarının da bu folklorik kıyafetleri giydiğini görmeniz olasıdır.

Salzburg’dan satın almanız gereken ikinci önemli ürün Avusturya likörleri ve çikolatalarıdır. Geleneksel ürünleri yaşatmanın turizme nasıl katkı sağladığının bilincinde olan Avusturyalılar milli içki ve yiyeceklerine büyük önem vermektedir. Anı dükkânları ve çikolatacılar dışında alışveriş merkezi görmek isteyenler içinde 130 mağazanın bulunduğu Europark Mall’a, Forum 1’e, Designer Outlet’e, ZIB Shopping’e gidebilir. Avrupa Birliği yasalarına uygun şekilde üretilen peynir, zeytinyağı, meyve ve sebzeden almak isteyenler Salzburg’da haftanın her günü kurulan Grünmarkt pazarına ve haftalık kurulan Schranne pazarına uğramalıdır. Salzburg’un tarihî kentinde bulunan Fürst, Zotter gibi 150 yıllık çikolatacılardan çikolata almayı ihmal etmeyiniz. Klosterladen St Peter ve Salzburg Salz’dan hediyelik eşyalar alınız. Kaslöchl dükkânından evinize ve sevdiklerinize Avusturya peyniri götürünüz. Avusturya’dan dönerken yaptığı alışverişin vergisini geri almak isteyenler en az 75 € harcama yapmak zorunda olduklarını unutmamalıdır. Vergi iade noktası Salzburg şehir merkezinde olduğu gibi Mozart Havaalanı’nda da bulunmaktadır. Avusturya ne kadar tarihsel ve kültürel olarak Almanya ile bir gibi görünse de kendine özgü birçok öğe barındırır. Geleneksel kıyafetlerinden peynirine çikolatasına kadar Avusturya ürünlerini alınca siz de .Avusturya’nın kendine özgü bir kültürü olduğunu göreceksiniz.

Salzburg’da Gece Hayatı  


 

Gün boyunca zaman makinesine girmişsiniz gibi tarihte yolculuk yapacağınız saatler sonunda gece Salzburg’da modern dünyaya dönebilir ve dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Üniversitenin bulunması dolayısıyla Salzburg’da çok sayıda öğrenci vardır ve bu da gece hayatını canlandıran bir etkendir. Küçük bir şehir olmasına rağmen “gece kuşları” için birçok kulüp ve bar bulunur. Özellikle cuma ve cumartesi geceleri Salzburg’da gece hayatı oldukça eğlencelidir.

Çok lezzetli yemekler yiyeceğiniz restoranlar ile gece hayatına giriş yaparsınız. Bu restoranlarda hem Alman hem Avusturya hem Macar mutfağından yemekler tadarsınız. Elbette dünyaca meşhur Alman ve Avusturya birası ve Avusturya şarabı tüketirsiniz. Salzburg’da İtalyan yemeği tutkunları için buna uygun menüleriyle İtalyan lokantaları da mevcuttur. Salzburg, Avusturya’da en çok gurme restorana ev sahipliği yapan şehirdir. Gurme lezzetlere merakınız varsa ve Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yeme deneyimi yaşamak isterseniz Salburg’a gelmişken mutlaka bu restoranlara gitmeyi unutmayınız.

Vis-a-Vis Bar, 25 yaş üstü müşterilerin kabul edildiği Russ Bar, Bar Salzburg, Immernett, Murphy’s Law Irish Pub, Trumerei, O’Malley’s Irish Pub, Segabar Rudolfskai, City Alm, Shamrock Irish Pub, Jazzit Bar, Bricks music Bar, Mayday Bar, Take Five, Half Moon, Republic Bar gibi mekânlarda kimi zaman canlı müzik kimi zaman dans müziğiyle dilediğinizce eğlenirsiniz.

1492 yılı dünyada Amerika kıtasının keşfini işaret eder. Ancak Avusturya için 1492 yılı bira üretiminin başladığı senedir. Bira menü yelpazesi çok geniş olan “beer pub”lara gitmek isterseniz 600 yıldır bira üretimi yapılan Salzburg’da doğru yerdesiniz demektir. Zira çok sayıda bira çeşidini Salzburg’daki barlarda tadabilirsiniz. Tarihî kentteki en önemli bira barları olarak Goldene Kugel, Zipfer Bierhaus, Zum Wilden mann, Alchimiste Belge, krimpelstatter, beffa bar, Celtic Spirit, Pauli stumb’ı sayabiliriz. Üstelik bu beer pub larda 3,40 ila 5 euro arasında bira içebilirsiniz.

Avusturya’da bulunuyor olmanın en önemli avantajı dünyanın en iyi opera sanatçılarını izleyebilmektir. Eğer akşam yemeğinden sonra opera izlemek isterseniz dünyada opera izleyeceğiniz en iyi ülkedesiniz. Ancak biletlerinizi seyahatinizden en az 2 ay önce almanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde bir klasik müzik konserine de giderek Avusturya seyahatinizin hakkını verebilirsiniz. Özellikle Mozart, Beethoven ve Bach eserlerinin yorumlandığı klasik müzik konserlerine Salzburg’dayken gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu konserler için kişi başı bilet fiyatı 65 ila 300 euro arasında değişebilmektedir.

Salzburg’da akşam yapabileceğiniz başka bir etkinlik ise şehirde bulunan müze ve sarayların haftanın belli gün ve saatlerinde gerçekleşen rehberli özel turlarına katılmak olabilir. Üstelik daha uygun bir giriş bedeli ödeyerek yetkin rehberlerden Salzburg’un tarihî yapıları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tercihiniz ne yönde olursa olsun Salzburg’da her akşamınızın eğlenceli geçeceğine eminiz. İster hoş bir lokantada yemek yiyin, ister bir barda Avusturya birası için veya dans edin, ister kalsik müzik konserlerine veya operaya giderek Avusturya’nın üst kültürünü damarlarınızda hissedin veya müze gezin Salzburg’da geçireceğiniz akşamları unutamayacaksınız.

Salzburg’daki Festivaller

Salzburg_Silvia_Lelli.jpg

Sanatın dünyadaki en önemli merkezlerinden biri olan Salzburg’da birçok önemli festival ve etkinlik gerçekleştirilir. Salzburg’daki kültürel etkinlikler o kadar önemlidir ki şehrin nüfusu özellikle yaz döneminde ikiye katlanır. Bunlardan bazılarını yazımızda sizin için detaylandırdık. Seyahatiniz bu organizasyonların tarihlerine denk gelirse mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz.

Salzburg Festivali: 21 Temmuz-30 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Salzburg Festivali’nin yaratıcısı yönetmen Max Reinhardt’tır. 41 gün içinde toplam 195 performansın sahnelendiği Salzburg Festivali sadece Avusturya’nın değil Avrupa’nın da en seçkin festivallerinden biridir. Festivalde opera eserleri, tiyatro oyunları ve klasik müzik konserleri sahnelenir.

Aziz Rupert Günü: Her sene 24 Eylül’de kutlanan Aziz Rupert Günü kutlamaları 19 Eylül’den itibaren başlar. 19-24 Eylül tarihleri arasında tam 6 gün boyunca şehir merkezinde karnaval ve oyun alanları kurulur. Küçük-büyük herkes Avusturya’nın sadece Salzburg şehrinde kutlanan bu özel günde eğlenir. 24 Eylül’de Salzburg’a adını veren Aziz Rupert anılır.

Mozart Haftası: 26 Ocak-5 Şubat 2017 tarihlerinde kutlanan Mozart Haftası’nda şehrin en önemli konser salonlarında Mozart eserleri yorumlanır, Mozart’ın doğum günü kutlanır. 1956’dan beri her sene organize edilen Mozart Haftası’na mutlaka siz de katılmalısınız.

Salzburg Paskalya Festivali: Hayatı sanatsız düşünemeyen Avusturyalılar elbette Paskalya’yı kutlarken baharın gelişini de klasik müzik konserleriyle karşılarlar. Bu yüzden Avusturyalı sanatkâr Herbert von Karajan’ın girişimiyle 1967’den beri her Nisan’da Salzburg Paskalya Festivali gerçekleştirilir. Bu sene 50. Yılını kutlayan festival 8-17 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleşmiştir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Salzburg Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epifani Yortusu

17 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: İşçi Bayramı

24 Eylül: Aziz Rupert Günü

26 Ekim: Milli Bayram

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıda Avusturya için belirtilen dini ve milli bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Salzburg İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım Hattı: 112

İtfaiye: 122

Polis: 133

Ambulans: 144

Salzburg Türkiye Dış Temsilciliği

Avusturya’nın Salzburg şehri, TC Salzburg Başkonsolosluğu’nun görev alanı içinde yer alır.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Salzburg Başkonsolosluğu

Telefon: +43 662 442120

Eposta: [email protected]

Adres: Strubergasse 9, 5020 Salzburg, Austria

İnternet sitesi: http://salzburg.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece başkonsolosluğun kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Salzburg Para Birimi

Avusturya’nın resmi para birimi euro’dur. 1 Euro yaklaşık olarak 4,35 Türk lirasıdır.

Salzburg’un Resmi Dili

Avusturya’da 4 resmi dil konuşulmaktadır. Bunlar Almanca, Avusturya Almancası, Slovence ve Macarcadır. Dolayısıyla Salzburg’da bu 4 lisan konuşulur. Ancak çoğu kişi İngilizce de bilir.

Salzburg Saat Farkı

Türkiye ile Avusturya arasında 1 saat fark bulunur. Salzburg, Türkiye’den 1 saat geridedir.

Salzburg Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -0.8oC
  • Şub 0.7oC
  • Mar 4.8oC
  • Nis 8.5oC
  • May 13.8oC
  • Haz 16.5oC
  • Tem 18.6oC
  • Agu 18.3oC
  • Eyl 14.3oC
  • Eki 9.3oC
  • Kas 3.6oC
  • Ara 0.4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 150.887 / Dil: Almanca, Avusturya Almancası, Slovence, Macarca / Para Birimi: Euro / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün