Salzburg’da Gezilecek Yerler

Salzburg’a gittiğinizde gezecek çok turistik yer mevcut. Sadece şehrin tarihî merkezinde değil dışında da görmeniz gereken yerler var. Bunların en önemlilerini sizin için detaylandırdık. Bu turistik noktaların her birinde saatlerce kalmak isteyeceksiniz. Göreceğiniz mimari, heykeller, resimler, müzik enstrümanları sizi büyüleyecek.

Salzburg’da Gezilecek Yerler

Salzburg’un en önemli turistik noktalarından Residentplatz Meydanı, Mozart’ın doğduğu ev, Salzburg Kalesi, Salzburg Katedrali, St. Peter Kilisesi, Mirabell Sarayı, Celtic Müzesi ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgiyi yazımızda okuyabilirsiniz.

RESIDENZPLATZ MEYDANI

Residenzplatz-and-fountain-from-DomQuartier-Salzburg-Austria1.jpg

Avrupa şehirlerinin en önemli noktaları meydanlarıdır. Hayat meydanlarda geçer. Residentzplatz da Salzburg’un en önemli meydanıdır. Bu meydanda bulunan tüm yapılar Salzburg’daki barok mimarinin özeti gibidir. Salzburg Katedrali, Başpikopos Sarayı, Hükumet Konağı bu meydandadır. Salzburg’a barok stili getiren Başpiskopos Wolf Dietrich von Raitenau 1587’de bu meydanı inşa ettirir. Kendisinden sonra da Roma etkisi altındaki piskoposlar Rönesans’ı adeta Salzburg’a yaşatır ve meydana Residenzbrunnen isimli bir de çeşme yaptırılır. Bu gösterişli çeşme her gün yüzlerce turistin ilgi odağıdır. 30 Nisan 1938 günü bu meydanda Nazi Partisi’ne muhalif kitapların yakılmasının verdiği utancı hatırlamak için bir de anıt dikilmiştir. Her temmuz ve ağustos aylarında bu meydanda Açıkhava film gösterisi yapılır. Gelenek, Salzburg Festivali’nden kayda alınmış gösterilerin sinema perdesinden izlenmesidir.

MOZART’IN DOĞDUĞU EV

image_gallery

Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli müzik dehalarından biri olan Amadeus Mozart 27 Ocak 1756’da Salzburg’un Getreidegasse Caddesi üzerindeki 9 numaralı evde doğar. Bugün bu ev müze olarak her gün ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Mozart’ın kazandığı sertifikaları, mektuplarını, portre koleksiyonunu, Mozart’ın kemanını ve diğer müzik enstrümanlarını, yemek masasını görebilirsiniz. Temmuz ve ağustos aylarında 08.30- 19.00 saatleri arasında açık olan müzeye yılın diğer aylarında 09.00- 17.30 saatlerinde gidebilirsiniz. Yaklaşık 1 saat geçireceğiniz müzeye giriş ücreti yetişkinler için 11 euro, öğrenciler için 9 euro’dur. Fark ödeyerek alacağınız biletle Mozart’ın hem doğduğu evi hem de Salzburg’un başka bir köşesinde bulunan, yaşamını geçirdiği evi ziyaret edebilirsiniz.

HOHENSALZBURG KALESİ


Salzburg şehrinin tarihi kalesini ziyaret etmek ve şehre tepeden bakmak isterseniz Hohensalzburg tatil günleri dışında haftanın her günü 09.30-17.00 saatleri arasında sizi bekliyor olacak. Salzburg Başpiskoposu Gebhard von Helfenstein tarafından 1077 yılında inşası başlatılan kale günümüzde her yıl milyonlarca turisti ağırlar. 1500 yılında son şeklini alan kale “Mozart’ın şehri”nin en önemli simgelerinden biridir. Yürüyerek kaleye çıkabileceğiniz gibi belediyenin füniküler hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Her pazar kalede saat 11.45’te canlı müzik dinletisi yapılmaktadır. Yaklaşık 1000 yıllık bu kalede multimedya salonu ve bir müze de bulunur. Şehirden tam 506 m yükseklikte bulunan kalede şehrin eski dönemlerinde başpiskoposluğunu üstlenen devlet adamlarının çalışma ve yatak odaları da ziyaret edilebilmektedir.

SALZBURG KATEDRALİ

                                  
 

Geçmişi MS 8. yüzyıla uzanan Salzburg Katedrali’nin inşası 1628 yılında tamamlanmıştır. 1959 yılında geniş çaplı bir restorasyon yapılan katedral günümüzde her gün yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilir. 8. yüzyılda Salzburg’a yönetici olarak Roma’dan atanan din adamı Aziz Rupert şehre bugünkü ismini verir ve her yeri çamur ve bataklık olan Salzburg’u adeta baştan yaratır. Bu katedrali de kendisi yaptırır. Tipik barok tarzda inşa edilen kilise Salzburg’un en önemli simgelerinden biridir. Katedralin bulunduğu Residentzplatz Meydanı şehrin en önemli meydanıdır ve Aziz Rupert Günü başta olmak üzere önemli gün ve organizasyonlar bu meydanda gerçekleşir. Katedrale giriş ücretsizdir, ayin esnasında bile sessizce ziyaret edilebilir ancak özel odalara girmek yasaktır.

ST. PETER KİLİSESİ

erzabtei-st.-peter_262213.jpeg

Yapımına yine Aziz Rupert’ın emriyle MS 696 yılında başlanan kilise Salzburg’un en eski yapılarından biridir. 1127 yılındaki yangından sonra yeniden inşa edilir. Salzburg Üniversitesi’nin temelleri bu kilisenin çabaları 1622 yılında sonucu atılır. Salzburg Üniversitesi laik eğitime başladığı 1810 yılına kadar St. Peter Kilisesi’nin gölgesi altında dini eğitim verir. Kilisenin kütüphanesinde 10 bine yakın kitap olduğu sanılmaktadır ve kütüphaneye ancak özel izinle girilebilir. Kilisenin arka bahçesinde bir de mezarlık bulunur. Kilisenin yanındaki Peterskeller Restaurant da (Weinkeller Restaurant olarak da bilinir) görülmeye değer. St. Peter Kilisesi 2010 yılında bir din adamının pedofili vakasıyla Avrupa’nın gündemine gelmiştir. Kilise, Salzburg Kalesi’nden rahatlıkla görülebilir.

MIRABELL SARAYI


1606 yılında inşa edilen saray dönemin başpiskoposu Wolf Dietrich Raitenau ve metresi Salome için yapılır. Sağlık problemleri nedeniyle görevine devam edemeyen piskoposun yerine Mark Sittich von Hohenems gelir ve saraya İtalyanca “muhteşem” anlamına gelen “mirabile” adını verir. 1721-1727 yılları arasında barok stille yeniden inşa edilen sarayın içindeki Marble Hall salonunda konserler verilir. Adolf Hitler’in eşi olmasıyla tanınan Eva Braun kız kardeşinin düğününü 1944 yılında bu salonda yapar. 4 Yunan mitolojisi tanrısının heykellerinin bulunduğu saray bahçesi ise genişliğiyle gözünüzü alacak. Saatlerce bu bahçede gezinmek isteyeceksiniz. Hollywood yapımı The Sound of Music filmi bu bahçede çekilir.

CELTIC MÜZESİ

Streitwagen.jpg

Salzburg’da 2500 yıl önce yaşamış olan Keltlerin kültürünü ve tarihini öğrenebileceğiniz bu müze mutlaka ziyaret etmeniz gereken adresler arasında yer alıyor. Tatil günleri dışında haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen müze Avrupa’da Keltler için açılan müzelerin en önemlilerinden biridir. Yetişkinler için giriş ücreti 7,5 euro olan müzeye 27 yaş altı herkes 2,5 euro’ya girebilir. 18. yüzyılda hükümet binası olarak kullanılan müze binası içinde eski yöneticilerin çalışma odaları da ziyaret edilebilir. Salzburg şehir merkezinden uzaklaşarak, aynı eyalet içinde yer alan tarihî Hallein kentini de bu vesileyle gezebilirsiniz.

HELLBRUNN SARAYI

web72_Galerie_5.jpg

1615 yılında Salzburg Başpiskoposu Markus Sittikus von Hohenems yaşayabileceği ve çalışmalarını yürütebileceği bir saray inşa ettirir. Nitekim Salzburg en refah dolu günlerini yaşamaktadır ve zenginliğin göstergelerinden biri olan saraylar yaptırılır. Kuzey Alpler bölgesinin en ihtişamlı noktası olan Hellbrunn Sarayı böylece ortaya çıkar. İçindeki balo salonları kadar dışındaki geniş bahçeleri ve ihtişamlı çeşme ve fıskiyeleri ile bu saray adeta başınızı döndürecek. Tatil günleri dışında haftanın her günü nisan ve ekim aylarında 09.00-16.30 saatleri arasında, mayıs-haziran-eylül aylarında 09.00-17.30 ve temmuz ve ağustos aylarında ise 09.00-18.00 saatlerinde ziyaret edilen Hellbrunn Sarayı’nda çocuklar için oyun alanı da bulunur. Saray özellikle Noel zamanında mutlaka ziyaret edilmelidir. Yetişkinler için 12 euro olan giriş ücreti 19-26 yaş arasındaki ziyaretçilerine 8 euro’dur.

SPIELZEUG OYUNCAK MÜZESİ

                                      

Sadece çocuğuyla Salzburg’a seyahat edenler için değil tüm yetişkinler için de çok özel bir yer olan Oyuncak Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. 4-15 yaş arası ziyaretçiler 2 euro’ya müzeye girebiliyorken 16-26 arası herkes 2,5 euro ve yetişkinler 4,5 euro’ya müzeyi gezebilir. Salıdan pazara 09.00-17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Her sene 31 Aralık’a özel olarak müze 09.00-14.00 saatleri arası gezilebilir. Dini tatil günlerinde kapalıdır. Bu müzenin en önemli özelliği oyuncaklarla oynanabilmesidir. Böylece çocuklar dünyanın her yerinden toplanan eski ve yeni tüm oyuncaklarla oynayarak eşsiz bir deneyim yaşarlar.

SALZBURG MÜZESİ

Mozart-Square-Mozartplatz-47407.jpg

Müzeseverler için Salzburg’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Salzburg Müzesi’dir. Arkeolojik eser ve kalıntılar, resim, heykel ve fotoğraf sanatı eserleri, geçmiş çağlardan günümüze kadar korunan müzik enstrümanları, eski çağlarda kullanılmış silahlar, para ve değerli eşya, oyuncaklar ve folklorik kıyafetler ve çok daha fazlası bu müzede ziyaret edilebilir. Müzede bir de kütüphane ve anı dükkânı bulunur. Salıdan pazara 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Salzburg Müzesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 8,5 euro iken 16-26 yaş arası herkes 4 euro’dur. Dini ve resmi tatil günlerinde giriş saatleri değişebilmektedir. Perşembe akşamlarına özel indirimli ücret ile sadece bir sefer rehberli tur yapılmaktadır ve tur akşam 6’da başlar.