Durnstein Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyada bilmediğimiz her ülke ve şehir bir gün keşfetmemizi bekliyor. Yeni kültürler tanımak, yeni yerler keşfetmek birçok kişinin hayali. Türkiye için Avrupa kentleri hem yakın hem de ucuz bilet bulma ihtimali yüksek! Eğer sizin de aklınızda böyle bir soru işareti varsa Avusturya’yı ve ülkenin en şirin kasabalarından bir tanesi olan Durnstein’i keşfetmeyi düşünebilirsiniz.  

Avusturya denince akla ilk olarak Viyana gelir elbette fakat bu ülkenin birbirinden güzel birçok şehri ve kasabası var. Hallstatt ve Durnstein de bu anlamda en fazla öne çıkan yerlerden. Durnstein adeta bir masal şehri. Orta Çağ Dönemi’nde kurulmuş kalesi birçok önemli tarihi olaya tanıklık etmiş. Zaten şehir adını Orta Çağ Dönemi’nden kalmasına rağmen tüm heybetiyle tepede konumlanan Durnstein Kalesi’nden alıyor. Ulaşımı kolay, yolları muhteşem manzaralarla dolu, şehrin içinde de kendinizi başka bir dünyada hissedeceğiniz Durnstein’de sizi nefis şaraplar da bekliyor. Durnstein bulunduğu konum itibariyle Wachaus Şarap Bölgesi’nin kalbinde yer alıyor. 

Tuna Nehri’nin kıyısına konumlanmış, muhteşem şaraplarıyla süslenen sofraları, fotoğraflarda eşsiz karelere ev sahipliği eden sokakları ve binaları, tarihi, geçmişi ve tertemiz havası. Durnstein tüm bu özelliklerinden ötürü Avusturya’daki en gözde lokasyonlardan bir tanesi. 

Durnstein’e ulaşım için farklı alternatifleri tercih edebilirsiniz. Eğer tur şirketleri ile gitmeyi düşünürseniz günübirlik Durnstein turları ile Viyana’dan 6 saat içinde Durnstein’e ulaşırsınız. Bu tur kapsamında Durnstein’de geçireceğiniz vakit 2 veya 3 saat ile sınırlandırılır. Durnstein – Viyana arası yolculuk gezi tamamlandığı için daha kısa sürer. 

Durnstein Nerededir?

Durnstein’i bu kadar güzel kılan sebeplerden bir tanesi de şüphesiz başkent Viyana’ya çok yakın oluşu ve kolay ulaşım sağlayan yolları olması. Durnstein – Viyana arası karayoluyla yalnızca 1 saattir. Avusturya Niederosterreich Bölgesi’nde yer almaktadır. 

Durnstein’e Nasıl Gidilir?

Durnstein’e ulaşım için tercih edilebilecek birçok ulaşım şekli vardır. Kendi aracınızla, şehirlerarası otobüs firmalarıyla ve tur şirketlerinin düzenlediği tekne turları Durnstein’e ulaşımınızı kolayca sağlayabilir. Tuna Nehri üzerinde manzaraları izleyerek dolaşmak için tekne turlarını tercih edebilir, farklı şehirlere uğrayıp, gezinerek gitmek için karayolundan ulaşımı tercih edebilirsiniz. 

Durnstein Gezilecek Yerler

Zaten son derece küçük bir kasaba olduğu için kolayca gezebiliyorsunuz. Erik likörü ve zerdali gibi lezzetlerin tadına bakmayı deneyebilirsiniz. Durnstein’de hediyelik eşya alabileceğiniz cadde Tuna Nehri kıyısında yer aldığından alışveriş yapmasanız bile gezinti çok keyifli oluyor. Son olarak Durnstein’deki bu hareketli caddede şarap tadımı yapabileceğiniz kafeler bulunuyor. Durnstein geziniz için ortalama 2-2,5 saat yeterli olacaktır. 

Durnstein Kalesi

Şehre adını vermiş heybetli kalenin önemi büyük. Çünkü 1193 yılında İngiltere Kralı I. Richard, Avusturya Dükü VI. Leopold tarafından bu kalede tutsak edilmiş. Kaleye ulaşmak için Dursntein’in ün salmış şaraplarının yapılmasını sağlayan üzüm bağları arasından keyifli bir yürüyüşe çıkılıyor. 

Yaklaşık yarım saat sonra kaleye ulaşılıyor. Hala heybetli bir görünüme sahip olsa da kale 1645 yılında İsveçliler tarafından harap edilmiş ve duvarları büyük ölçüde yıkılmış durumdadır. Fakat kaleye çıkmışken fark etmeniz gereken aslında kaleden çok Durnstein’in manzarasına doymaktır. 

Karikatur Museum (Karikatür Müzesi)

Durnstein Kalesi’nden arabayla sadece 10 dakika uzaklıkta kalan karikatür müzesinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Müze 10:00-18:00 saatleri arasında açık. 

Wachau Vadisi

Durnstein’e kadar gelmişken yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla mutlaka şarap konusunda ünlenmiş Wachau Vadisi’ni de görmelisiniz. Burada yeşillikler için şarap tadımı yapabilir, doğanın keyfini sürebilir ve üzüm bağları arasında vakit geçirebilirsiniz. 

Wehrkirche St. Michael (Aziz Michael Kilisesi)

Wachau Vadisi’nde yer alan Aziz Michael Kilisesi, Gotik tarzdadır. Sürekli rengarenk ve bakımlı çiçeklerle süslenen mezarlar da görülecek ilginç unsurlarından bir tanesidir. 

Piaristenkirche Kilisesi

Barok tarzı mimarinin hakim olduğu kilisenin içi görülmeye değer. Süslemeler ve freskler düzenli bakımlarla korunuyor. Kilisenin bir diğer özelliği de sahip olduğu muhteşem manzarası! Buraya gelen ziyaretçilerin çoğu önce kilisede vakit geçirse de sonrasında dakikalarca manzaranın tadını çıkarıyor. 

Durnstein Manastırı

Mavi rengi ile çok çekici hale gelmiş Durnstein Manastırı zaten çok da büyük olmayan bu kasabanın ortasında yer alıyor. Tuna Nehri kıyısında konumlanmış olan manastır Durnstein’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Zaten eğer tekne turları ile geliyorsanız gözden kaçırmanız mümkün değil. Kıyı şeridinde zarif bir şekilde kendini gösteriyor. Tanıtım ve turizm broşürlerinde de bu kilisenin görseli kullanılıyor. 

Dürnstein ile İlgili

Dürnstein Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -0.2oC
  • Şub 0.3oC
  • Mar 5oC
  • Nis 8.8oC
  • May 14oC
  • Haz 17oC
  • Tem 19oC
  • Agu 18.4oC
  • Eyl 14.4oC
  • Eki 9.1oC
  • Kas 3.9oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa