Google+

Arama formu

Hallstatt

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Genel Bilgiler / Rehber

Yukarı Avusturya’nın Salzkammergut kentinde bir köy olan Hallstatt, Hallstatt Gölü kıyısındaki masalsı atmosferi ve doğasıyla dikkat çeker. Dünya tarihinin en eski tuz madenlerinin bulunduğu bu köy UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır. Avrupa coğrafyasının en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hallstatt ayrıca Keltler'in de ilk yerleşik hayata geçtikleri bölgedir. Bunda hem tuz ihtiyaçlarını karşılamak için madenlerin, hem de tatlı su ihtiyaçlarını karşılamak için gölün kıyısını tercih etmelerinin etkisi bulunur. Köyde Demir Çağı'nın izlerini taşıyan pek çok buluntu mevcuttur.

Geçmişi 7 bin yıl öncesine dayanan, 59.8 kilometrekarelik bir alana yayılmış, yaklaşık bin kişinin yaşadığı nüfusuyla bu küçük ve şirin köye araba kiralayarak, otobüsle ya da trenle ulaşmak mümkündür. Kente tren ya da otobüsle gitmeyi planlıyorsanız hem Salzburg hem de Viyana’dan ulaşım mümkün. Eğer arabayla gidecekseniz yaklaşık 4 saatlik bir karayolu yolculuğu sizi bekliyor. Sıcak ve ılıman bir iklime sahip olan Hallstat’ta yılın en sıcak dönemi temmuz ayında, en soğuk dönemi ise ocak ayında yaşanmaktadır.

Hallstatt’ı benzersiz kılan eşsiz doğası ve Alpler’e sırtını yasladığı manzarasıdır. Hallstatt günübirlik seyahat için oldukça uygundur. Köyde gece konaklamak için çok fazla alternatif olmamakla birlikte otel, hostel ve butik oteller vardır. Fakat Hallstatt günün erken bir saatinde varıp tüm günü geçirdikten sonra tekrar merkeze dönmeye uygundur. Zira köyün tamamını yürümek yaklaşık bir saatlik bir yolculuk demektir. Hallstatt’ın içini dolaşırken yürüyüşün yanı sıra bir diğer alternatifiniz de bisiklet kiralamak olacaktır.

Hallstatt’ta Görülecek Yerler

Hallstatt Merkezi

Heidi’nin köyünü andıran Hallstatt’a geldiğinizde ana meydanda baştan aşağı doğru yürüyün. Buradaki küçük ve şirin evlerin her birinin önünde fotoğraf çektirmek isteyeceksiniz. Ayrıca küçük kafelerin ve fırınların da bulunduğu merkez bölgesi köyün kalbinin attığı nokta olduğundan, yerli halkın arasına karışıp sessiz ve huzur dolu bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Köyün önünüze serilen doyumsuz manzarası da cabası.

Beinhaus

Beinhaus yani İngilizce karşılığı ile Bone House (Kemik Evi), ismen ürkütücü gelebilir fakat sizi yanıltmasın. Girişin ücretli olduğu St. Michael Kilisesi’nin yanı başında Hallstatt Mezarlığı’nın içinde yer alan Beinhaus’un içerisinde yaklaşık 1200 kafatası ve insan kemiği bulunuyor. Bu kafataslarının her biri sahibinin aile ismine göre boyanmış ve çeşitli motiflerle süslenmiş şekilde sergileniyor. Beinhaus’un kuruluş amacı ise; Halstatt'ın küçük bir köy olması ve mezarlıkta yer kalmadığı için her dört senede bir mezarların açılıp, içlerindeki kemiklerin ve kafataslarının özel bir seromoniyle alınması. Söz konusu bu durum, köyün 1700’lerden beri gelenek hâline getirdiği, yeni birer cenaze töreni olarak kabul ediliyor.  

Skywalk

Skywalk teleferikle çıkabileceğiniz, üçgen bir platform. Alametifarikası ise uçsuz bucaksız Hallstatt manzarasına köyün tepesinden bakma imkânı sunması. Eğer isterseniz buraya yürüyerek çıkmak da mümkün fakat uzun ve meşakkatli bir yolun sizi beklediğini baştan söyleyelim.

Tuz Madeni

Dünyanın en eski tuz madenlerine sahip Hallstatt’a gittiğinizde, tuz madenlerini rehber eşliğinde gezme imkânına sahipsiniz. İster yürüyerek, ister teleferikle çıkabileceğiniz tuz madenlerine girdiğinizde sizi buranın tarihçesini anlatan pek çok video bekliyor. Bir tür eğlence parkını andıran madenlerde bir yerden diğer bir yine geçiş kaydıraklarla sağlanıyor. Burasıyla ilgili bir not düşmek gerekirse, tuz madenlerine çıkan teleferikler aralık ve nisan arasında kapalı oluyor.

Hallstatt Gölü

Hallstatt Gölü’nün kıyısında baştan başa yürümek yetmez derseniz burada bot kiralama imkânınız da var. İki ya da üç kişilik bot seçeneklerinin olduğu Halstatt manzarasının güzelliğinin tadını bir de böyle çıkarın deriz.

Hallstatt Müzesi

Bu müze Demir Çağı’na dek uzanan ve Avrupa’nın ilk bilinen yerleşim yerleri arasında yer alan köyün tarihi ile ilgili bilgi veren pek çok arkeolojik buluntunun yanı sıra, görseller ve videolar sergiliyor.

Hallstatt’ta Yeme İçme

Hallstatt, mutfağında özelikle deniz mahsullerinin önemli yer tuttuğu bir köy. Bunun yanı sıra Avusturya topraklarında yer alıp da şinitzel yapılmadan olmaz elbette. Özelikle patatesin hemen her yemeğin yanında mutlaka servis edildiği köyün yerel birası ise bir o kadar meşhur. Özellikle şinitzeli ve sofistike tabaklarıyla ön plana çıkan Restaurant Im Kainz, eşsiz göl manzarası ve büyüleyici bahçesinin yanı sıra Gastof Simony Restaurant; kahveleri, taptaze pasta çeşitleri ve samimi atmosferiyle yerlilerin de favorisi Maislinger Kafe karnınızı doyurmak için alternatif mekânlar listenizde bulunabilir.

Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır? 

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin Avusturya seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil pasaport (hususi) sahiplerinin kısa süreli (90 günden az) seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan TC vatandaşları da Avusturya vizesinden muaftır.