Hallstatt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yukarı Avusturya’nın Salzkammergut kentinde bir köy olan Hallstatt, Hallstatt Gölü kıyısındaki masalsı atmosferi ve doğasıyla dikkat çeker. Dünya tarihinin en eski tuz madenlerinin bulunduğu bu köy UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır. Avrupa coğrafyasının en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hallstatt ayrıca Keltler'in de ilk yerleşik hayata geçtikleri bölgedir. Bunda hem tuz ihtiyaçlarını karşılamak için madenlerin, hem de tatlı su ihtiyaçlarını karşılamak için gölün kıyısını tercih etmelerinin etkisi bulunur. Köyde Demir Çağı'nın izlerini taşıyan pek çok buluntu mevcuttur.

Geçmişi 7 bin yıl öncesine dayanan, 59.8 kilometrekarelik bir alana yayılmış, yaklaşık bin kişinin yaşadığı nüfusuyla bu küçük ve şirin köye araba kiralayarak, otobüsle ya da trenle ulaşmak mümkündür. Kente tren ya da otobüsle gitmeyi planlıyorsanız hem Salzburg hem de Viyana’dan ulaşım mümkün. Eğer arabayla gidecekseniz yaklaşık 4 saatlik bir karayolu yolculuğu sizi bekliyor. Sıcak ve ılıman bir iklime sahip olan Hallstat’ta yılın en sıcak dönemi temmuz ayında, en soğuk dönemi ise ocak ayında yaşanmaktadır.

Hallstatt’ı benzersiz kılan eşsiz doğası ve Alpler’e sırtını yasladığı manzarasıdır. Hallstatt günübirlik seyahat için oldukça uygundur. Köyde gece konaklamak için çok fazla alternatif olmamakla birlikte otel, hostel ve butik oteller vardır. Fakat Hallstatt günün erken bir saatinde varıp tüm günü geçirdikten sonra tekrar merkeze dönmeye uygundur. Zira köyün tamamını yürümek yaklaşık bir saatlik bir yolculuk demektir. Hallstatt’ın içini dolaşırken yürüyüşün yanı sıra bir diğer alternatifiniz de bisiklet kiralamak olacaktır.

Hallstatt, mutfağında özelikle deniz mahsullerinin önemli yer tuttuğu bir köy. Bunun yanı sıra Avusturya topraklarında yer alıp da şinitzel yapılmadan olmaz elbette. Özelikle patatesin hemen her yemeğin yanında mutlaka servis edildiği köyün yerel birası ise bir o kadar meşhur. Özellikle şinitzeli ve sofistike tabaklarıyla ön plana çıkan Restaurant Im Kainz, eşsiz göl manzarası ve büyüleyici bahçesinin yanı sıra Gastof Simony Restaurant; kahveleri, taptaze pasta çeşitleri ve samimi atmosferiyle yerlilerin de favorisi Maislinger Kafe karnınızı doyurmak için alternatif mekânlar listenizde bulunabilir.
 

Hallstatt ile İlgili

Hallstatt'ta Nerede Kalınır?

Avusturya Dağlarında bulunan Hallstatt; muhteşem bir güzellikle konuklarını ağırlayan keyifli bir kasaba. Hallstatt Gölü kenarında yer alan bu masalsı kasaba, konuklarını huzur, sükûnet ve doğallıkla sarıp sarmalıyor. Çevredeki keyifli patikalar, doğa tutkunu turistler için keşif turlarına imkân yaratırken, mavi sularıyla davet eden gölde pek çok etkinlik yapılabiliyor.

Kasabada bulunan dünyanın en eski tuz gölü bölgenin popülaritesini artıran unsurların başında geliyor. 7.000 yaşındaki bu maden, günümüzde halen işliyor ve turistler için kasabanın en keyifli etkinlikleri bu madenin içinde düzenleniyor. Kış dönemi karla kaplanan kasaba, muhteşem fotoğraflarıyla öne çıkarken havaların biraz ısınmasıyla birlikte bölgeye turist akını başlıyor.

Devamını Oku

Hallstatt Otelleri

Avusturya Hallstatt Gölü kıyısındaki Hallstatt, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan son derece popüler bir destinasyon. Kendi halinde küçük bir yerleşim birimi olsa da müthiş manzaralarıyla o kadar büyüleyici bir güzelliğe sahip ki havaların ısınmasıyla birlikte turist akınına uğruyor.   

Son derece ilgi çekici bir tuz madenine sahip olan kasabadaki madenler, arzu eden konuklar tarafından ziyaret edilebiliyor. Ve hatta madenin ilerleyen alanlarında, turistler için harika bir deneyim sunan bir yeraltı tuz gölünün bulunduğunu da eklemek gerekiyor. Dağlık alana çıkışı kolaylaştıran füniküler ile bölgeyi keşfetmek kolaylık yaratıyor. Doğayı ve gezmeyi seven konuklar sıcak mevsimlerde füniküler kullanmak yerine trekking yaparak madene ve gözlem noktasına ulaşmayı tercih edebiliyorlar.

Sakinliği ve huzurlu ortamıyla popüler olan bu bölgede gece hayatı da son derece sessiz. Turistler genellikle gün boyu açık alanda gezerek yoruldukları için akşam saatlerinde tesislerinde yemek yiyerek dinlenmeyi tercih ediyorlar.

Devamını Oku

Hallstatt Gezilecek Yerler

Heidi’nin köyünü andıran Hallstatt’a geldiğinizde ana meydanda baştan aşağı doğru yürüyün. Buradaki küçük ve şirin evlerin her birinin önünde fotoğraf çektirmek isteyeceksiniz. Ayrıca küçük kafelerin ve fırınların da bulunduğu merkez bölgesi köyün kalbinin attığı nokta olduğundan, yerli halkın arasına karışıp sessiz ve huzur dolu bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Köyün önünüze serilen doyumsuz manzarası da cabası. Hallstatt'ta gezilecek başlıca yerler arasında Beinhaus, Skywalk, Tuz Madeni, Hallstatt Gölü ve Hallstatt Müzesi yer alıyor.

Devamını Oku

Hallstatt Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa