Hallstatt Gezilecek Yerler

Heidi’nin köyünü andıran Hallstatt’a geldiğinizde ana meydanda baştan aşağı doğru yürüyün. Buradaki küçük ve şirin evlerin her birinin önünde fotoğraf çektirmek isteyeceksiniz. Ayrıca küçük kafelerin ve fırınların da bulunduğu merkez bölgesi köyün kalbinin attığı nokta olduğundan, yerli halkın arasına karışıp sessiz ve huzur dolu bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Köyün önünüze serilen doyumsuz manzarası da cabası. Hallstatt'ta gezilecek başlıca yerler arasında Beinhaus, Skywalk, Tuz Madeni, Hallstatt Gölü ve Hallstatt Müzesi yer alıyor.

Beinhaus

Beinhaus yani İngilizce karşılığı ile Bone House (Kemik Evi), ismen ürkütücü gelebilir fakat sizi yanıltmasın. Girişin ücretli olduğu St. Michael Kilisesi’nin yanı başında Hallstatt Mezarlığı’nın içinde yer alan Beinhaus’un içerisinde yaklaşık 1200 kafatası ve insan kemiği bulunuyor. Bu kafataslarının her biri sahibinin aile ismine göre boyanmış ve çeşitli motiflerle süslenmiş şekilde sergileniyor. Beinhaus’un kuruluş amacı ise; Halstatt'ın küçük bir köy olması ve mezarlıkta yer kalmadığı için her dört senede bir mezarların açılıp, içlerindeki kemiklerin ve kafataslarının özel bir seromoniyle alınması. Söz konusu bu durum, köyün 1700’lerden beri gelenek hâline getirdiği, yeni birer cenaze töreni olarak kabul ediliyor.  
 

Skywalk

Skywalk teleferikle çıkabileceğiniz, üçgen bir platform. Alametifarikası ise uçsuz bucaksız Hallstatt manzarasına köyün tepesinden bakma imkânı sunması. Eğer isterseniz buraya yürüyerek çıkmak da mümkün fakat uzun ve meşakkatli bir yolun sizi beklediğini baştan söyleyelim.

Tuz Madeni

Dünyanın en eski tuz madenlerine sahip Hallstatt’a gittiğinizde, tuz madenlerini rehber eşliğinde gezme imkânına sahipsiniz. İster yürüyerek, ister teleferikle çıkabileceğiniz tuz madenlerine girdiğinizde sizi buranın tarihçesini anlatan pek çok video bekliyor. Bir tür eğlence parkını andıran madenlerde bir yerden diğer bir yine geçiş kaydıraklarla sağlanıyor. Burasıyla ilgili bir not düşmek gerekirse, tuz madenlerine çıkan teleferikler aralık ve nisan arasında kapalı oluyor.
 

Hallstatt Gölü

Hallstatt Gölü’nün kıyısında baştan başa yürümek yetmez derseniz burada bot kiralama imkânınız da var. İki ya da üç kişilik bot seçeneklerinin olduğu Halstatt manzarasının güzelliğinin tadını bir de böyle çıkarın deriz. 

Hallstatt Müzesi

Bu müze Demir Çağı’na dek uzanan ve Avrupa’nın ilk bilinen yerleşim yerleri arasında yer alan köyün tarihi ile ilgili bilgi veren pek çok arkeolojik buluntunun yanı sıra, görseller ve videolar sergiliyor.