Tirol

TİROL HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Alpin çayırları ve buzulların oluşturduğu harika manzarası ile Avusturya’nın 3. büyük ili olan Tirol, çok uluslu tarihi bir alandır. Avusturya’nın en yüksek dağlarını barındıran Doğu Tirol bölgesi, sunduğu manzaralarla Alpler doymanızı sağlar. 3000 metrenin üzerindeki bu devlerin bulunduğu ilin dörtte birlik kısmı doğal koruma alanlarıyla ayrılmıştır. 

Tirol Nerede?

Alplerin göbeğinde, hem Avusturya hem İtalya’da bulunan Tirol, 3 bölgeden oluşmaktadır: Kuzey, Güney ve Doğu. Avusturya’nın federal devletini oluşturan Doğu ve Kuzey Tirol bölgelerinin başkenti Innsbruck’tur. Güney Tirol ise I. Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana İtalya’nın topraklarının bir parçasıdır. İtalyan Alplerinin kuzey kısmını oluşturan Trentino-Alto Adige ilinin başkenti ise Bolzano (İtalyanca) veya Bozen’dır (Almanca). İşte tarihi Tirol bu iki ilden meydana gelmektedir. Tirol’ün temelde 5 bölgesi bulunmaktadır: Ausserfern, Oberland ve Unterland, Innsbruck ve Doğu Tirol.

Nüfusu 700.000 civarında olan Tirol’ün başkenti Innsbruck’tur ve aynı zamanda coğrafi merkezin de yakınında bulunmaktadır. Innsbruck, hem tarihi şehrin içerisinde bulunduğu kent alanı hem de tabiat harikası dağlarıyla iki farklı dünyayı bir yerde barındırmaktadır.

Doğu Tirol’ün ekonomik, sosyal ve kültürel merkezi niteliğinde olan Lienz, İtalya sınırındaki konumuyla da yazları Akdeniz havası yaşatmaktadır. Şehrin en ünlü yapılarından olan Schloss Bruck (Bruck Kalesi) ile Liebburg, Antoniuskirchl ve Fransziskanerkloster (Fransiskan Manastırı) da ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

Sadece müthiş Alpin manzaraları için değil sunacağı daha pek çok güzellik için Tirol ziyaret edilmelidir. Eski Şehir merkezi ile Orta Çağ ruhunu hala yansıtmakta olan Rattenburg, pek kültürel aktiviteye ev sahipliği yapan Innsbruck, Lienz ve Kufstein gibi büyük şehirler, milli parklar ve dağlarda macera parkları, müzeler ve gözlem noktaları Tirol’de bulabileceklerinizden sadece birkaçıdır. 

Tirol’e Nasıl Gidilir?

Tirol’e seyahat etmek için en iyi alternatif Innsbruck Havaalanı’nı tercih etmektir. İstanbul’dan bir aktarma yaparak yaklaşık 5 saat süren yolculukla Innsbruck’a ulaşılabilmektedir.

Diğer bir alternatif olarak ise 2,5 saat uzaklıktaki Münih Havaalanı tercih edilebilir. Münih’e yaklaşık 3 saat süren seferden sonra, buradan otobüs seferleriyle Innsbruck’a geçilebilmektedir. 

Ayrıca,  İstanbul’dan aktarmasız seferlerin yapıldığı Viyana (2,5 saat) ve Salzburg (2,5 saat) Graz (aktarmalı 4 saat), Linz (aktarmalı 6,5 saat) ve Bregenz gibi Avusturya’nın diğer büyük şehirlerinden de Tirol’e trenle ulaşmak da mümkünüdür. 

Tirol’de Neler Yapılır?

Tirol’de görülmesi gereken en ünlü yerlerden biri Swarovski Kristalwelten (Kristal Dünyaları), Batı Avusturya’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen destinasyonudur. Yeraltına inşa edilmiş olan bu ilginç müze, girişiyle bile sizi başka bir dünyaya götüreceğinin sinyalini vermektedir. 

Bergisel Tepe’sindeki eşsiz konumuyla TirolPanorama & Kaiserjäger Müzesi, Tirol’ün zengin tarihine bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Müzedeki sergilerin en öne çıkan parçası ise, 1809 yılında Tirol’deki çiftçilerin Fransız ve Bavyeralılara karşı giriştikleri mücadelenin resmedildiği devasa bir panoramik tablodur.

Tirol’ün tarihi Eski Şehri’nin en merkezi noktasında bulunan Altın Çatı (Goldenes Dachl) Müzesi, Innsbruck’un diğer bir sembol yapısıdır. Cumbasının üzerindeki bakır kaplamanın parlaması nedeniyle bu isim yakıştırılmıştır. İmparator Maximilian I için yaptırılmış olan geç Gotik dönemine ait bu şaheser, sadece imparatora ait sırları barındırmakla kalmayıp aynı zamanda 21. yüzyıl teknolojisi ile donatılmış bir halde karşınıza çıkacaktır. Canlı yorumlamaların ve tarihi kostümlerin eşliğinde geçmişe doğru küçük bir yolculuğa çıkmak için müzeye uğramanız yeterli olacaktır. Ayrıca, cumbadan Eski Şehir bölgesini izlemenin de keyfi bir başkadır.

Landeck şehrinin üzerinde yükselen ve şehrin simgesi haline gelen 13. yüzyıldan kalma LandeckKalesi (Schloss Landeck), Tarihi Roma Yolu’nun bulunduğu Via Claudia Augusta’da yer almaktadır. Kale en şaşalı zamanlarını Schrofenstein şövalyelerinin hüküm sürdüğü dönemde yaşamıştır. Günümüzde müze ve kültür merkezi olarak kullanılan tarihi yapı pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır.

18. yüzyılda inşa edilmiş olan İmparatorluk Sarayı, Barok mimarisinin Avusturya’daki en gözde örneklerinden biridir. Zamanında Habsburg Hanedanı’na da ev sahipliği yapmış olan sarayın duvarları hala hanedana ait portrelerle doludur. Göz kamaştırıcı altın süslemelerle bembeyaz salonlar sarayın ihtişamını ortaya koymaktadır.

Innsbruck’ta bulunan Ambras Kalesi (Schloss Ambras), iyi korunmuş romantik Rönesans tarzı bir eserdir. Kale, Avrupa’nın en eski sanat ve zırh koleksiyonlarını ziyaretçilerin beğenisine sunmaktadır. İspanyol Salonu’nu, Portre Galerisi’ni gezebilir veya çocuklarla birlikteyseniz onlara özel rehberli turlara katılıp eğlenceli aktivitelerle iyi vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Tirol Alplerine çıkıp kendinizi doğanın kollarına bırakmak istiyorsanız telesiyej veya tramvay ile tepelere doğru yol alıp temiz havanın ve harika manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Buz mağaralarını keşfedebilir, biraz daha cesaretle ipli tırmanışta kendinizi deneyebilir veya başka çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz.
Eğer Tirol’de ilginç bir deneyim yaşamak istiyorsanız, Olimpik Bergisel Atlama Tepesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Mimar Zaha Hadid tarafından Innsbruck’un mimari değerlerine eklenen yapı, Tirol’ün bugünkü şehir siluetinde 21. yüzyılda katılmıştır. Innsbruck’un eşsiz manzarasını izlerken yemek yemek istiyorsanız gitmeniz gereken yer tam olarak bu modern atlayış kulesi.

Kufstein kasabasında yer alan ve aynı ismi taşıyan Kufstein Kalesi, Heldenorgel (Kahramanların Orgu) olarak bilinen dünyanın en büyük açık alan orgunu barındırmaktadır. Sadece bunu görmek için bile ziyaret edebileceğiniz gibi kalenin interaktif müzesini de gezmeden dönmemek gerekir.

Tirol ile İlgili

Tirol Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa