Avusturya'da Kayak - 2 : Kitzbuhel In Tirol

Kışın dünyanın dört bir yanından kayakçılar ve snowboard yapanların akın ettiği bir kasaba Kitzbühel.  Kitzbühel Alp’lerinin eteklerine Innsbruck’a 62 km uzaklıkta kurulmuş. Popülasyonu ise 8134 kişi.  Kitzbühel, Hahnenkamm ve Kitzbühler Horn dağları arasına kurulmuş. O kadar ünlü ki dünyada sadece iki  yerde yapılan dünya kayak şampiyonalarından biri Hahnenkamm dağında yapılıyor. Kitzbühelde 56 adet T-bar ve teleferiğin yanısıra 168 km lik kayak alanı mevcut. Bu kadar çok kayak alanı olunca otel ve motellerin sayısıda 10.000’i buluyor.

Kitzbühel aynı zamanda her yaz tenis turnuvalarına ve eski tarz otobillerin yarıştığı Alpenrallye’de ev sahipliği yapıyor. Yazın bisikletçilerin kullanabileceği 120 km lik bisiklet ve 500 km lik yürüyüş parkuru var. 6 tenis kortunun dışında 4 adet de golf sahası var.

1360-1365 yıllarında kurulmuş St Catherine Kilisesi kasabanın en belirgin yapılarından. Kasaba’da görülebilecek birçok kilise ve şapel var. Anton Opparherplatz ve Kaps Castle görülmesi gereken yerlerden. Ama kasabayı gezecek çok vaktiniz olmazsa da mutlaka kasaba merkezini görmenizi tavsiye ederim.

Kitzbühel ‘Gamsstadt’ (Charmois City) büyüleyici şehir adıylada anılıyor. Hatta dünyaca ünlü starların evlerine bile rastlamak mümkün.  Yakındaki diğer kasabaları gezdikten sonra Kitzbühel’e gelince farklılığı kasabanın içerisindeki dükkanların lükslüğünden de kolayca anlaşılabiliyor. Swarovski, Lois Vitton, Tommy Hillfiger, Gucci vb. gibi markaların bir çoğunun dükkanlarını bulmak mümkün.  Dünya starlarının Kitzbühel’i tercih ettikleri zaman ise şaşırtıcı bir şekilde yaz mevsimi. Golf tutkusu olanlar için yazın Kitzbühel tam bir cennet.

Yemek yemek için benim iki favori yerim var; bunlardan ilki Chizzo www.chizzo.eu , akşam yemeği için mükemmel bir seçenek hem yemekleri leziz hemde çok sıcak bir ortamı var. Özellikle Şinitzel veya Antrekot denemenizi tavsiye ederim üzerine de Creme Brulee. Eğer akşam yemeği öncesi birşeyler içmek isterseniz Chizzo’nun hemen önünde sadece üstü kapalı birde açık barı var. Burada her saat içip eğlenenleri görmek mümkün. Diğer yer ise bir İtalyan Restoranı La Gondola www.pizzeria-kitzbuehel.at ,  ister öğle yemeğinde isterseniz akşam yemeği için tercih edin içeri girdiğiniz an içerideki sarmısaklı ekmek kokusu bile aklınızı başınızdan almaya yetiyor.

BANU DEMİR

Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum.