Güzel Bir Akdeniz Şehri: Nice

Nice, hem Fransız Rivierası’nın başkenti hem de Fransa’nın 5. büyük şehridir. Nüfusu ise 350.000 civarındadır. Akdeniz kıyısında yer alan konumu sayesinde insanlarına geçmiş olan sıcakkanlılık çok ta Paris insanı ile kıyaslanabilir nitelikte değildir.

Burada çalışan insanlar öğle tatillerinde bile denizin keyfini çıkartıyorlar.

Nice ilk olarak M.Ö. 500’lerde Yunanlılar tarafından kurulmuş.M.Ö. 200’lerde ise Romalıların hakimiyetine geçmiş. Burada uzun dönem İtalyan etkisi devam etmiş ancak 1860’da şehir Fransızlar’ın eline gelmiş.

Nice-Villefranche Limanı, çok fazla turistik amaçlı gemiye ev sahipliği de yaptığından Fransa’nın 2. önemli turizm kenti haline gelmiştir.

Nice, uçsuz bucaksız sahillerinin yanında gösterişli mimarisi, 20’ye yakın müzesi, galerileri ve yapay gölleri ile etkileyici bir şehirdir. Ancak sahiller demişken kumsuz sahiller, burada kum yerine ufak taşlardan bir sahil var, deniz çok berrak... Kentte 15 civarında plaj var. Ama bunlar içerisinde en popüler olanı, Baie des Anges plajları.

Nice’in en etkileyici yeri bence kaleden şehrin görüntüsüdür. Limana yanaşmış bir çok feribot, yatlar, yelkenliler ve masmavi bir deniz... Nice Kalesi 1557 senesinde şehri savunma amacı ile yapılmış. Tehlike tabii ki denizden geleceği için kaleyi deniz kenarına yapmışlar. Ama kalenin tepesinden şehrin görüntüsü hoş...

Kaleden inince Promenade des Anglais denilen meşhur İngiliz Koşu Yolu’na ulaşıyoruz. Bu yol 1822 senesinde Nice’teki Portakal hasadı kötü gidince, işçiler boşta kalmış. Yapacak iş olmayınca da, buralardaki mal sahibi olan İngilizler, işçiler boş kalmasın diye buraya 6,5 kilometrelik bir gezi yolu yaptırmaya karar vermişler. O dönem kim bilir hangi soylular buralarda geziyordu. Burada denize nazır bir yürüyüş yapmanızı ya da bisiklet kiralayıp burayı turlamanızı öneririm.

Nice’de gezilip görülecek yerler Rus Ortodoks Kilisesi var. Orthodoxe Russe St-Nicolas Katedrali, Avenue Nicholas II'de yer alan Rusya dışında insa edilmiş en güzel Ortodoks Katedrallerinden biri. Soğan şeklinde 6 kubbesi olan bu katedralin, freskleri, ahşap bölümleri ve ikonları da oldukça etkileyici.

Nice’teki şehrin ilk yerleşimi olan bölge ise Vieux Nice olarak adlandırılıyor. Daracık sokakları ve minik evleri ile görülmeye değer. Aynı zamanda Çağdaş ve Modern Sanatlar Müzesi (Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain) de bu bölge de yer alıyor. Bu binanın 4 tane gri mermer kulesi var. 1960'lardan günümüze kadar olan önemli Avrupa ve Amerikan avangard koleksiyonlarını içerisinde barındırıyor.

Diğer görülmeye değer müze ise Cimiez'deki Matisse Müzesi (Musee Matisse). Bu müzede ise Henri Matisse'nin kişisel tabloları yer alıyor. Bir de Chagall Müzesi var ancak ben orayı gezememiştim.Ama vaktiniz olursa mutlaka 1970’te inşa edilmiş olan Barok tarzı La Chapelle de la Misericorde’yi gezin. Mimarisi oldukça etkileyici.

Massena Meydanı, şehrin en hareketli meydanı. Nereden giderseniz gidin neredeyse bütün yollar bu meydana çıkıyor. Bu meydan 1832 senesinde yapılmış. Çevresinde birçok pembe bina ve bahçeler var. Bu meydanın en güzel zamanı bence gece vakti. Sanki tüm Nice’te yaşayanlar burada toplanıyor. Sokakta çalgıcılar, restoranları dolduran insanlar ve hafif bir rüzgar. Etraf ışıl ışıl...

Aynı zamanda Nice’te çok fazla park alanı var. Bunun yanında Nice’in olmazsa olmazı bana göre Çiçek pazarı. Ufak kafeler, çiçek kokuları, dar sokaklar, sokak sanatçıları, çok güzel ışıklandırılmış binalar... Çiçek pazarı çevresindeki meydanlar ve sokaklar oldukça hareketli, sanki gençlerin buluşma yeri.

Nice, kültür ve sanata önem veren bir kenttir. Birçok Konser, festival, tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır. Nice Opera Evi ve Nice Tiyatrosu’ndaki gösterilere bilet bulmak oldukça zor. Çünkü halk bu tarz organizasyonlara o kadar önem veriyor ki, biletler çok öncesinden tükeniyormuş. Nice Operası’nda ise her yıl Ekim ve Haziran’da büyük konserler, resitaller, bale gösterileri düzenleniyormuş.

Nice’in en önemli festivali ise her yılın Şubat ayının ikinci yarısında düzenlenen Karnavalmış. 13.yy’dan beri her sene kutlanan bu festivalde sokak partileri düzenlenir, her tarafta çiçekler, konfetilerle dolar, etrafta müzik yankılanırmış.

Mart ayında ise Festin des Cougourdons festivali düzenleniyormuş. Cimiez'deki manastırın bahçesinde düzenlenen bu festivalde halk müzikleri ve çeşitli danslar sergileniyormuş.

Haziran ayında St. Peter ve St. John kutlamaları Nice’de yaşayanların hayatında büyük önem taşıyor.En hareketli dönemlerinden biri ise Temmuz ayında düzenlenen uluslararası Jazz festivali. Bu festivale çok sayıda uluslararası sanatçı katılıyormuş.

Nice, özellikle sahil şeridindeki gece kulüpleri, casinoları, restoranları ile çok renkli bir gece hayatı da sunuyor.

Alışveriş deyince, illa şunu alın, bunu alın diyecek kesin birşey yok burada. Sadece güzel bir Akdeniz şehri. Ama Kentte kurulan yiyecek ve giyecek pazarlarını gezmek ilginizi çekebilir. Cours Saleya’da gündüz sebze-meyve marketi kuruluyor. Yaz aylarında aynı bölgede gece el sanatları marketi açılıyor. Bunun dışında özel tasarımlara ilgi duyanların adresi Rue Paradise ve Rue de Suede. Uygun alışveriş isteyenler için ise çok sayıda ünlü markanın outlet zincirlerine ev sahipliği yapan Jean Medecin Avenue’yu önerebilirim.

Nice kentinin en ünlü yemeği daha doğrusu salatası Nice salatası (salade niçoise). Bu salata zeytinyağlı pişirilmemiş sebzelerden oluşuyor. Bunun yanında Bellet bağlarında üretilen Nice şarapları da oldukça lezzetli. Bunun yanında zeytinlerine çok güveniyorlar ancak, bizimkiler çok daha lezzetli.

GÖKÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim.