Graz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Graz şehri, Avusturya’nın ikinci büyük şehridir ve Graz’ın bulunduğu eyalet olan Steiermark eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Bünyesinde 6 üniversite bulundurması sebebiyle öğrenci kendi olarak anılır. Graz, Avrupa şehirleri arasında tahribattan en iyi korunmuş olanlardandır. Tarihini kolaylıkla gözler önüne serebilecek pek çok yapı bulundurur. Örneğin, Eggenberg Sarayı hem bahçesi hem saray odaları hem geçmişiyle Avusturya parlamentosunda hem de Avusturya kültür ve geleneğinde yer etmiş bir saraydır. Bununla beraber Landhausehof denen şehir merkezindeki büyük bina ve bünyesinde bulundurduğu Avrupa’nın en büyük silah deposu olduğu söylenen silah deposuyla tarih severlere Graz seyahatlerini oldukça değişik ve sürprizli kılacaktır. Tarihi yapılarını müze olarak sergilemek dışında alışveriş merkezi ya da bir mağazanın şubesi olarak da kullanabiliyorlar. Buna karşın 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi şerefine yeni modern yapılar tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bunlara örnek olarak Mur Nehri üzerinde bulunan ve ışık oyunlarıyla, mimarisiyle oldukça ilgi çeken yapay ada Mur Adası ve yine Mur Adası’yla aynı dönemde inşa edilen Kunsthaus denen sanat müzesi verilebilir.

Graz, Barok ve Gotik tarzın hakim olduğu tarihi binalar, çoğunlukla İtalyan mimarları tarafından tasarlanmış kırmızı çatılı binalardan oluşan bir şehirdir. Graz şehri hakkında yazılanlardan söylenenlerden yola çıkıldığında sessiz, sakin, romantik belki de biraz depresif olarak algılanabilir. Graz sakin bir şehir olabilir ancak şehirde yürürken tarihi binalar arasından gördüğünüz Schlossberg Tepesi ya da yine benzer tip evler arasında birden karşınıza çıkan Sanat Müzesi, Mur Nehri’nde hem mavi ışıklarıyla nehre uyumlu hem de metal yapısıyla yapaylığını ortaya koyan Mur Adası gibi ikonik yapılar Graz şehri ziyaretçilerini oldukça heyecanlandıracaktır. UNESCO Graz şehrini 1999 yılında Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne eklemiştir. Bununla beraber şehirde UNESCO tarafından koruma altına alınmış başka alanlar daha mevcuttur. Bunlar; Avrupa’da en önemli heykel parklarından biri olan Avusturya Heykel Parkı ve şehrin en eski yerleşim bölgesi olan Old Town (Eski Şehir) bölgesidir.

Graz kenti eskiden Mur Nehri’nin iki yakasında yaşayan insanların sınıf farklılıklarıyla bilinirmiş. Mur Nehri’nin Hotel Wiesler yakasında kalan bölge fakirlerin, suçluların yaşadığı güven probleminin yaşandığı bölge olarak bilinirmiş. Özellikle şehre gelen tüccarlar hemen nehrin kıyısında bulunan Hotel Wiesler’de konaklar ve hemen şehrin diğer yakasına geçerlermiş. Hauptplatz denen ana meydanın bulunduğu şehrin diğer yakası zenginlerin, soyluların bulunduğu paranın, ticaretin, sanatın merkezi olan bölge olarak bilinirmiş. Ancak günümüzde böyle bir ayrım söz konusu değildir. Şehrin her iki yakasında da hem tarihi yapılara hem de onlara tamamen aykırı duran modern yapılara rast gelmek mümkündür.

Graz, “Verborstadt” yani “Yasaklar Şehri” olarak da bilinir. Bunun sebebi Graz’ın ülkenin diğer şehirlerinde görülmeyen yasaklara tabii olmasıdır. Örneğin Graz’da dilenmek yasaktır. Öte yandan şehirde izin almadan sokakta müzik yapmak ve şehir merkezinde içki içmek de yasaktır.

Graz şehrinin ortasından Mur Nehri geçmektedir. Mur Nehri oldukça coşkulu akan ancak derinliği az olan bir nehirdir. Bu yüzden nehirde taşımacılık ya da ulaşım yapılmamaktadır; ancak rafting, surf gibi sporlar yapılabilmektedir. Mur Nehri üzerinde 15 köprü bulunmaktadır. Köprülerden geçerek nehir manzarasını seyredebilir ya da köprünün kenarlarında yürüyüş yapabilirsiniz.

Graz’a karasal iklimin hakim olmasından dolayı kışlar epey soğuk geçmektedir. Bu yüzden şehre havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından eylül ayına kadar gitmeniz rahatça gezmenizi sağlayacağından daha çok tavsiye edilir. Ancak sonbaharı çok seven gezginlerseniz yeşillik olan şehrin sarardığı, yapraklarını döktüğü sonbaharda havalar çok da soğumadan gitmeniz ve Schlossberg Tepesi’nden ya da Sanat Müzesi’nin en üst katından şehrin manzarasını seyretmeniz size daha çok zevk verecektir. Başka bir seçenek olarak eğer kış mevsimini, karı daha çok seviyorsanız yine sakin Graz sokaklarında, Mur Nehri köprülerinde karın yağışını izleyebilir ve özellikle geceleri karanlıkta dümdüz Graz sokaklarında yürürken bembeyaz şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Graz şehri ve bağlı bulunduğu Steiermark Eyaleti için kültür, sanat, yeme içme, gece hayatı, ulaşım ile ilgili çok sayıda telefon uygulaması bulunmaktadır. Turistlerin hoşnutluğunu oldukça önemseyen Avusturya ülkesinin geneli için de bu tarz hayat kolaylaştıran uygulamaların çok çeşitli olduğunu söylemek doğrudur.

Graz ile İlgili

Graz Nerededir?

Graz şehri Avusturya’nın güneydoğusunda Mur Nehri üzerine kurulmuştur. Steiermark Eyaleti’nin hem en büyük şehri hem de başkentidir.

Graz’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Graz’a direkt ve aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. Avrupa’nın pek çok şehrinden Graz’a aktarmasız uçuşlar da mevcuttur. Graz Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs veya tramvay kullanabilir, 2-3 Euro civarı bir ücrete otobüsle şehrin en merkezi durağı olan Jakominiplatz durağına ulaşabilirsiniz. Taksi kullanmak isterseniz de 15-20 Euro gibi bir ücrete şehir merkezine gelebilirsiniz.

Graz’a Ne Zaman Gidilir?

Graz, karasal iklimin hakim olduğu, kışları soğuk olan bir şehir olduğu için havaların ısınmaya başladığı zamanlardan soğumaya başladığı zamanlara kadar yani mayıs-eylül ayları arasında gezmeniz tavsiye edilir.

Graz’da Nerede Kalınır?

Avusturya’nın ikinci en büyük şehri olan Graz, Mur Nehri üzerine kurulmuştur. Zengin tarihi, harika mimarî eserleri, yemyeşil manzarası ile korunmuş bir şehir olan Graz, aynı zamanda tam bir öğrenci şehridir. Canlı şehir ve gece hayatıyla da ünlü olan Graz, 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Bu güzel şehirde kalacağınız otel de oldukça önemlidir. Graz’da bulunan oteller geniş bir fiyat aralığına sahiptir ve geniş bir yelpazede hizmet verir. Bu yüzden kolayca kaliteli, temiz ve güvenli bir otel bulabilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Graz otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Graz’da Nerede Kalınır – Graz'ın Bölgeleri 

Graz birçok bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerden konaklama açısından en avantajlı olanlar Lend, Gries, Andritz, Geidorf ve St. Leonhard bölgeleridir. Bu bölgelerde otellerin yoğunlukta olması ve bu otellerin de çok iyi hizmet vermesinden dolayı bu bölgeleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu bölgeler ulaşım açısından avantajlı bölgelerdir.

Graz’da ulaşımınızı otobüs, tramvay, füniküler, taksi ya da bisikletle sağlayabilirsiniz. Eski şehir merkezindeki tramvay ücretsizdir ve turistik noktaları ziyaret etmenizi kolaylaştıran bir seçenektir. 6 adet tramvay hattı ve 24 adet otobüs hattı bulunan Graz’da her yere kolayca ulaşabilirsiniz. 3 günlük turis biletleri 12,10 € yani yaklaşık 62 TL’dir. *
 
*Bu bilgi Mayıs 2018’de güncellenmiştir.

Lend Bölgesindeki Graz Otelleri 

Mur Nehri’nin batısında bulunan bu bölge, Graz’ın görülmesi gereken sanat müzelerinden biri olan Kunsthaus Graz’a ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda eski tiyatro binaları ve kiliseleri de ziyaret etmelisiniz.

 • Hotel B&B Graz
  Özellikler:
   Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, kafe, büfe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 62 € - 159 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel B&B Graz

 • Austria Trend Hotel Europa Graz
  Özellikler:
   Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, restoran, sauna, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 74 € - 140 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Ibis Budget Graz City
  Özellikler:
   Park yeri, yiyecek ve içecek otomatı, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 48 € - 65 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Daniel Graz
  Özellikler:
   Pak yeri, bar, sauna, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 60 € - 101 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Lendhotel
  Özellikler:
   Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, kafe, restoran, fitness merkezi, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 85 € - 128 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Lendhotel

Gries Bölgesindeki Graz Otelleri 

Graz’ın gece hayatının en hareketli olduğu bölge olan Gries’de birçok restoran, gece kulübü ve otel bulabilirsiniz. Bu bölgede kalarak gece hayatına yakın olabilir, eğlendikten sonra kolayca otelinize dönebilirsiniz.

 • Hotel Weitzer Graz
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 78 € - 174 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Weitzer Graz

 • Hotel Drei Raben
  Özellikler:
   Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, aile odaları, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 116 € - 287 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Centro Hotel Strasser
  Özellikler:
   Park yeri, bar, teras, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 49 € - 107 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • JUFA Hotel Graz
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, teras, aile odaları
  Fiyat: Geceliği 60 € - 129 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Wiesler Graz
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, fitness merkezi, sauna
  Fiyat: Geceliği 98 € - 191 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Wiesler Graz

Andritz Bölgesindeki Graz Otelleri 

Şehrin en kuzeyinde yer alan bu bölgede ziyaret edebileceğiniz birçok kilise, şapel ve şato bulunur. Bunların yanı sıra ekonomi ve endüstri açısından çok önemli bir bölge olan Andritz, konaklama açısından da avantajlıdır.

 • Stoffbauer
  Özellikler:
   Park yeri, restoran, hiking, teras, bahçe
  Fiyat: Geceliği 69 € - 136 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Stoffbauer

 • Apartments im Garten - Haus Anna
  Özellikler:
   Park yeri, teras, bahçe, hiking, masa tenisi, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 57 € - 121 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pension Scherwirt
  Özellikler:
   Park yeri, teras, bahçe, golf sahası
  Fiyat: Geceliği 43 € - 78 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Red Lodge
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, bar, restoran, teras, bahçe, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 33 € - 96 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Apartments Graz operated by Hotel B&B
  Özellikler:
   Park yeri, golf sahası, tenis kortu, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 78 € - 162 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Apartments Graz operated by Hotel B&B

Geidorf Bölgesindeki Graz Otelleri 

Graz Üniversitesi’nin ana kampüsü bu bölgede bulunur bu yüzden öğrencilerin tercih etiiği bir bölgedir. Bir Barok kilise ve Graz’daki en eski Roman Katolik Kilisesi’ne ev sahipliği yaptığı gibi, spor ve kültür etkinliklerinde de aktif bir bölgedir.

 • Hotel Alter Telegraf
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 98 € - 143 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Alter Telegraf

 • Appartement in Graz-Geidorf
  Özellikler:
   Park yeri, bahçe, golf sahası, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 74 € - 195 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Appartments in Graz
  Özellikler:
   Park yeri, balkon, teras, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 20 € - 59 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • B&B Greiner
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, teras, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 56 € - 81 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Villa Rückert
  Özellikler:
   Park yeri, hiking, tur masası, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 86 € - 99 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Villa Rückert

St. Leonhard Bölgesindeki Graz Otelleri 

Şehrin doğusundan bulunan St. Leonhard bölgesinde görmeniz gereken birçok mimari ve tarihî eser bulunur. Bu bölgede konaklayarak bu eserlere yakın olabilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz otellerin bazıları aşağıdadır.

 • Parkhotel Graz
  Özellikler:
   Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, bar, restoran, fitness merkezi, yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi, teras, bahçe
  Fiyat: Geceliği 129 € - 209 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Parkhotel Graz

 • Star Inn Hotel Premium Graz, by Quality
  Özellikler:
   Park yeri, transfe ve havaalanı servisi, engelli konuklar için olanaklar, bar, restoran, teras, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 70 € - 122 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Appartement St. Leonhard
  Özellikler:
   Park yeri, balkon, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 50 € - 101 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Gollner
  Özellikler:
   Park yeri, bar, hiking, sauna, teras, aile odaları, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 92 € - 155 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • gapsite hotel
  Özellikler:
   Park yeri, kafe, fitness merkezi, bahçe, teras, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 122 € - 142 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  gapsite hotel

Graz'da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Graz Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Graz otellerini görmek için tıklayın.

Graz Otelleri

Steiermark Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Graz, aynı zamanda Avusturya’nın da ikinci en büyük şehridir. Mur Nehri üzerine kurulmuş olan bu eşsiz şehir, UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan eski şehir merkezine ev sahipliği yapar. Şehrin tamamında çok iyi muhafaza edilmiş tarihî eserler bulunur ve bu eserler birçok farklı mimarî akımın ve kültürün etkisini taşır. Katedral, kiliseler, opera ve tiyatro binaları, saraylar, kaleler, müzeler, parklar ve bahçelerin yanı sıra kültür ve spor etkinliklerinin de sıkça yapıldığı bir şehir olan Graz’daki seyahatinizden asla pişman olmayacaksınız. 

Graz’daki seyahatinizde kalacağınız oteli de dikkatli seçmelisiniz. Graz’da 150’den fazla otel vardır ve bu oteller lüks otellerden hostellere kadar çok geniş yelpazede hizmet verir. Size kaliteli hizmet verecek olan, iyi konumlu, kriterlerinize ve bütçenize uygun bir otel bulmakta zorlanmayacaksınız. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Graz otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Graz’da Gezilecek Yerler

Graz şehrini ortasından ikiye ayıran Mur Nehri, geçmişte Graz şehri insanlarını da ikiye ayıran bir nehir olarak bilinir. Nehrin Hauptplatz olarak bilinen meydanının olduğu taraf soyluların, zenginlerin yaşadığı bölge iken diğer tarafı fakirlerin, suçluların yaşadığı kısımmış. Şimdilerde Graz’da böyle bir ayrım söz konusu değildir, tarihi yapılar dışında Graz şehri oldukça homojen bir yapı almıştır. Graz şehri Avrupa’nın en iyi korunmuş şehri olarak da bilinir.

Graz şehrinde tarihi, doğayı ve modernliği bir arada bulacaksınız. Schlossberg Tepesi’nin ormanlık alanı ve tepesinde bir kaleden kalma son kalıntılar olan şehrin sembolü saat kulesiyle evlerin arasında beklenmedik bir manzarayla karşılaşmanıza sebep olacaktır. Graz şehrinin modern yüzünün yeni simgesi olan KunsthausGraz yani Sanat Evi, Mur Nehri’nin yanında yer alır. Graz’da şehir katedralini, İmparator II. Ferdinand’ın Mozelesi’ni ve Joanneum Müzesi’ni görerek şehrin tarihi, kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Devamını Oku

Graz İçi Ulaşım

bim.jpg

Graz şehri, çok büyük olmayan ve Schlossberg Tepesi dışında oldukça düz bir şehirdir. Hava durumuna uygun bir kıyafet ve ayakkabı giyerseniz şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Toplu taşıma kullanmanız gerektiği zamanlarda şehirde 6 tramvay hattı, 24 otobüs hattı ve 8 gece hattı bulunmaktadır. Graz şehrinde en sık kullanılan iki toplu taşıma şekli tramvay ve otobüstür. Otobüs ve tramvay için kullanılan bilet aynıdır. Kullanacağınız gün sayısına göre tek kullanımlık da olabilir günlük, haftalık ya da aylık biletler de alabilirsiniz. Biletlerinizi otobüs içlerinden ya da tramvay istasyonlarından satın alabilirsiniz. Toplu taşıma sabah 5.00’ten gece yarısına kadar çalışmaktadır. Buna ek olarak cuma, cumartesi ve resmi tatil günlerinde gece yarısından sonra 00.30, 01.30 ve 02.30 saatlerinde ek otobüs seferleri yapılmaktadır. Tramvay ve otobüs hatlarının ana durağı Jakominiplatz durağıdır.

Graz şehrinde bisiklet de ulaşım için oldukça yaygın bir araçtır. Turistler de Graz halkı da bisiklet kullanımına rağbet gösterir. Bisiklet kullananlara yollarda gereken saygı ve öncelik gösterilir. Düz bir şehir olması ve Old Town denen Eski Şehir merkezinin trafiğe kapalı olmasından dolayı gezmek için havanın iyi olduğu zamanlarda bisiklet kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bisiklet kiralamak için şehrin pek çok noktasında bisiklet kiralama dükkanları bulabilirsiniz. Bisikletlerinizi günlük ya da saatlik olarak kiralama imkanlarınız var. Eğer kullanabileceğiniz bisiklet yollarını merak edecek olursanız, şehir içi bisiklet ulaşımının mümkün olduğu güzergahların bulunduğu haritayı turist bilgi merkezlerinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Ulaşım hakkında sormak istediğiniz veya ekstra öğrenmek istediğiniz bir ayrıntı olursa yine bu noktalarda sorularınızı sorabilirsiniz.

Graz Mutfağı

glockl-brau.jpg

Graz şehrinde her zevke uygun yemekler, tatlılar bulmak mümkündür. Nitekim Graz, yemek seçeneğinin fazla olduğu bir şehirdir. Aynı zamanda vegan ve vejeteryan bireylere özel restoranların oldukça yaygın olduğu bir yerdir.

Graz’da, tüm Avusturya’da olduğu gibi, en ünlü yemek Viyana usulü şnitzeldir. Tafelspitz, yine ülkeye özgü çorba içinde pişirilen bir et yemeğidir. Genellikle sığır etinden bir parça but özel bir şekilde kesilerek hazırlanır. Linz Turtası, ülkenin en ünlü tatlılarındandır. Hem yerinde yenmesi tavsiye edilir hem de hediye götürülmesi mümkündür. Sachertorte, yine Avusturya’ya özgü ülkenin hangi şehrine giderseniz gidin tatmanız gereken bir lezzettir. Tarihi ile meşhur olmuş bir çikolatalı pastadır.

Der Steirer, Avusturya mutfağını tanımanıza yardımcı olabilecek bir restoran. Mekanda Avusturya’ya özgü yemekler tapas denen tabaklarda küçük porsiyonlar halinde satılır. Böylece çok fazla yemek deneme şansınız oluyor. Bunun yanında şarap menüleri de oldukça zengindir. Aiola, Graz’da turistik olmayan bir mekan, dolayısıyla yerel yemekleri denemek isterseniz bu restoranı tercih edebilirsiniz. Freigerist, burger severlerin tercih etmesi gereken bir mekandır. Ekmeğinizi, etinizin ne kadar pişeceğini ve soslarınızı kendiniz seçebildiğiniz mekandır. Kunsthaus Kafe, günün herhangi bir zamanı gidebileceğiniz, hem kahvaltısı olan hem kahvesi ve tatlısı tercih edilen hem de öğlen yemeği yiyebileceğiniz değişik atmosferiyle tercih edilen bir kafedir. Mitte Kafe, hem içeride hem dışarıda oturma seçeneğinizin olduğu ve Thai mutfağıyla ünlü bir kafedir.

Graz’de Alışveriş

8327946681_003c255373_b.jpg

Graz, alışveriş açısından ziyaretçilerine çeşitli olanaklar sunan bir şehir. Old Town bölgesi alışveriş için Graz’da tercih edilebilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Şehrin önemli alışveriş caddelerinden biri olan Herrengasse, Hauptplatz ile Jakominiplatz meydanlarını birbirine bağlayan Old Town bölgesindeki, alışveriş mekanlarındandır. Herrengasse Caddesi’nde birçok farklı şey satan mağazalar bir arada bulunur. Old Town’da yer alan şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biri Kastner & Öhler’dir. Kastner & Öhler, 19. yüzyıldan kalma şık bir binada yer alır, 2010 yılında yenilenip tekrar açılmıştır. 40 bin metrekarelik alana sahip, Graz’ın en lüks 500 civarı mağazasını bulabileceğiniz bir alışveriş merkezidir. İlk katında parfümeriler bulunmaktadır, en üst katında da kafeler ve restoranlar vardır, alışveriş yapmasanız bile bu kattaki mekanlarda oturup şehir manzarasını seyredebilirsiniz. Old Town’da Hauptplatz adlı meydan ve Schmiedgasse ile Sporgasse adlı cadde de alışveriş duraklarınız arasında olabilir, çok çeşitli mağazalar bulundurur. Ara sokaklarında kendilerine özgün ürünler satan butiklerle karşılaşacaksınız.

Graz, Avrupa’da en sık pazar kurulan şehirlerden biridir. Graz’da alışveriş için bol seçenek sunan başka bir bölge olan Lend bölgesinde kurulan Lendplatz Pazarı turistler tarafından tercih edilen ve gezebileceğiniz bir yerdir. Lendplatz Pazarı çiftçilerin, köylülerin taze meyve ve sebzeler, köy ekmekleri ve hatta sosis dahi sattığı bir pazar yeridir. Burada ister alışveriş yapar, Graz’a özgü kabak çekirdeği yağı olan Kernöl alırsınız ya da isterseniz günün herhangi bir saati gidip taze hamur işlerini kahveniz eşliğinde yiyebilirsiniz.

Graz’da Gece Hayatı

02def3389bb19f3bb3a655acd63c7b52.jpg

Graz gece hayatı hareketlidir. Bunun sebeplerinden biri şehrin bünyesinde 6 faklı üniversite barındırmasıdır. Old Town ve Lend bölgeleri gece hayatının hareketli geçtiği yerlerdendir. Buralar gece kulüpleri ve barları bünyesinde barındırır. Bunlar dışında Karl Franzens Üniversitesi tarafları da eğlenmek için tercih edilebilecek bir alternatiftir. Üniversite bölgesindeki Elizabeth Caddesi dans etmek için tercih edebilirsiniz. Elizabeth Caddesi’nde tercih edebileceğiniz bir mekan, Buddha Style Bar. Bu mekanın en popüler içeceği, mavi cin ve tonikle yapılan kokteyldir. Elizabeth Caddesi’ne yakın bir diğer tercih edilebilecek mekan ise Pharmacy. Bu mekanda önerilen içki ise London Style denen burbon, viski, limon suyu ve bitterstan ile yapılmış bir kokteyldir. Üniversite bölgesinin Old Town’a yaklaştığı Stadtpark adlı parkın yakınlarındaki Kombüse Kiosk adlı mekan da gece hayatının nabzını tutmak isteyenlere tavsiye edilebilecek bir yerdir. Bu mekan gece yarısından sonra canlanır ve çok çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapar. Çoğu zaman temalı partilerde yapılmakta ve bunlara üniversite öğrencileri katılmaktadır. Bunlar örneğin PPC ve Postgarage denen mekanlarda yapılmaktadır. PPC (Project Pop Culture), yılda 300’den fazla etkinliğin düzenlendiği bir gece kulübüdür. Postgrage de Old Town bölgesinde bulunan çeşitli etkinlikler düzenleyen büyük bir kulüptür. Üniverstie bölgesinde popüler olan bir başka gece kulübü ve bar da Beat. Beat, soul ve funk müzik eşliğinde dans edilen bir mekandır. Ancak bu mekanı popüler kılan şey gece kulübü özelliğinden çok Amerikan tarzı kahvaltı menüleri ve mekanın en meşhur yemeği olan hamburgerleridir.

Graz’de Festivaller

Avusturya Film Festivali (Diagonale Festivali): Nisan ayı

İlkbahar Festivali: Haziran ayı

Kukla Tiyatro Festivali (La Strada): Eylül ayı

Modern Sanat Festivali (Steirischer Herbst): Eylül ayı

Graz Resmi Tatiller

Yeni yıl: 1 Ocak

Üç Aziz Kral: 6 Ocak

Paskalya: Nisan ayı içerisinde

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

İsa'nın Göğe Yükselişi: Mayıs ayı içerisinde

Küçük Paskalya: Mayıs- Haziran ayı içerisinde bir gün

Yortu Bayramı: Mayıs Haziran ayı içerisinde

Meryem Ana'nın Göğe Yükselişi: 15 Ağustos

Ulusal Bayram: 26 Ekim

Azizler Yortusu: 1 Kasım

Meryem Ana'nın Gebe Kalışı: 8 Aralık

Hz. İsa Günü: 25 Aralık

Hz. Stephani Günü: 26 Aralık

Graz İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 133
Acil servis: 141
İtfaiye: 122 
Avusturya telefon kodu: +43

Graz Türkiye Dış Temsilciliği

Graz şehri Viyana konsolosluğuna bağlıdır.

T.C. VİYANA KONSOLOSLUĞU

Adres: Hietzinger Hauptschtrasse 29, 1130 Viyana, Avusturya

Telefon: +43 11 877 71 81

Graz Para Birimi

Avrupa Birliği ülkesi olan Avusturya’nın bir kenti olan Graz’da para birimi Euro’dur.

Graz Resmi Dili

Graz’ın bağlı olduğu Avusturya’nın resmi dilleri Almanca, Macarca, Slovencedir. İngilizce konuşarak şehirde anlaşabilmeniz mümkün.

Graz Saat Farkı

Avusturya yaz saati kış saati uygulamasının kullanıldığı bir ülkedir. Yaz saati uygulamasında GMT+2 kullanılırken kış saatinde GMT+1 kullanılır. Türkiye ile Avusturya arasında 1 saatlik bir fark bulunur. Türkiye’de saat 12.00 iken Avusturya’da saat 11.00 olur.

Graz Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 9oC
  • May 13oC
  • Haz 17oC
  • Tem 19oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 9oC
  • Kas 4oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 274,200 / Dil: Almanca, Macarca, Slovence / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün