Google+

Graz

Graz - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-2℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon19℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 274,200 / Dil: Almanca, Macarca, Slovence / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Graz şehri, Avusturya’nın ikinci büyük şehridir ve Graz’ın bulunduğu eyalet olan Steiermark eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Bünyesinde 6 üniversite bulundurması sebebiyle öğrenci kendi olarak anılır. Graz, Avrupa şehirleri arasında tahribattan en iyi korunmuş olanlardandır. Tarihini kolaylıkla gözler önüne serebilecek pek çok yapı bulundurur. Örneğin, Eggenberg Sarayı hem bahçesi hem saray odaları hem geçmişiyle Avusturya parlamentosunda hem de Avusturya kültür ve geleneğinde yer etmiş bir saraydır. Bununla beraber Landhausehof denen şehir merkezindeki büyük bina ve bünyesinde bulundurduğu Avrupa’nın en büyük silah deposu olduğu söylenen silah deposuyla tarih severlere Graz seyahatlerini oldukça değişik ve sürprizli kılacaktır. Tarihi yapılarını müze olarak sergilemek dışında alışveriş merkezi ya da bir mağazanın şubesi olarak da kullanabiliyorlar. Buna karşın 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi şerefine yeni modern yapılar tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bunlara örnek olarak Mur Nehri üzerinde bulunan ve ışık oyunlarıyla, mimarisiyle oldukça ilgi çeken yapay ada Mur Adası ve yine Mur Adası’yla aynı dönemde inşa edilen Kunsthaus denen sanat müzesi verilebilir.

Graz, Barok ve Gotik tarzın hakim olduğu tarihi binalar, çoğunlukla İtalyan mimarları tarafından tasarlanmış kırmızı çatılı binalardan oluşan bir şehirdir. Graz şehri hakkında yazılanlardan söylenenlerden yola çıkıldığında sessiz, sakin, romantik belki de biraz depresif olarak algılanabilir. Graz sakin bir şehir olabilir ancak şehirde yürürken tarihi binalar arasından gördüğünüz Schlossberg Tepesi ya da yine benzer tip evler arasında birden karşınıza çıkan Sanat Müzesi, Mur Nehri’nde hem mavi ışıklarıyla nehre uyumlu hem de metal yapısıyla yapaylığını ortaya koyan Mur Adası gibi ikonik yapılar Graz şehri ziyaretçilerini oldukça heyecanlandıracaktır. UNESCO Graz şehrini 1999 yılında Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne eklemiştir. Bununla beraber şehirde UNESCO tarafından koruma altına alınmış başka alanlar daha mevcuttur. Bunlar; Avrupa’da en önemli heykel parklarından biri olan Avusturya Heykel Parkı ve şehrin en eski yerleşim bölgesi olan Old Town (Eski Şehir) bölgesidir.

Graz kenti eskiden Mur Nehri’nin iki yakasında yaşayan insanların sınıf farklılıklarıyla bilinirmiş. Mur Nehri’nin Hotel Wiesler yakasında kalan bölge fakirlerin, suçluların yaşadığı güven probleminin yaşandığı bölge olarak bilinirmiş. Özellikle şehre gelen tüccarlar hemen nehrin kıyısında bulunan Hotel Wiesler’de konaklar ve hemen şehrin diğer yakasına geçerlermiş. Hauptplatz denen ana meydanın bulunduğu şehrin diğer yakası zenginlerin, soyluların bulunduğu paranın, ticaretin, sanatın merkezi olan bölge olarak bilinirmiş. Ancak günümüzde böyle bir ayrım söz konusu değildir. Şehrin her iki yakasında da hem tarihi yapılara hem de onlara tamamen aykırı duran modern yapılara rast gelmek mümkündür.

Graz, “Verborstadt” yani “Yasaklar Şehri” olarak da bilinir. Bunun sebebi Graz’ın ülkenin diğer şehirlerinde görülmeyen yasaklara tabii olmasıdır. Örneğin Graz’da dilenmek yasaktır. Öte yandan şehirde izin almadan sokakta müzik yapmak ve şehir merkezinde içki içmek de yasaktır.

Graz şehrinin ortasından Mur Nehri geçmektedir. Mur Nehri oldukça coşkulu akan ancak derinliği az olan bir nehirdir. Bu yüzden nehirde taşımacılık ya da ulaşım yapılmamaktadır; ancak rafting, surf gibi sporlar yapılabilmektedir. Mur Nehri üzerinde 15 köprü bulunmaktadır. Köprülerden geçerek nehir manzarasını seyredebilir ya da köprünün kenarlarında yürüyüş yapabilirsiniz.

Graz’a karasal iklimin hakim olmasından dolayı kışlar epey soğuk geçmektedir. Bu yüzden şehre havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından eylül ayına kadar gitmeniz rahatça gezmenizi sağlayacağından daha çok tavsiye edilir. Ancak sonbaharı çok seven gezginlerseniz yeşillik olan şehrin sarardığı, yapraklarını döktüğü sonbaharda havalar çok da soğumadan gitmeniz ve Schlossberg Tepesi’nden ya da Sanat Müzesi’nin en üst katından şehrin manzarasını seyretmeniz size daha çok zevk verecektir. Başka bir seçenek olarak eğer kış mevsimini, karı daha çok seviyorsanız yine sakin Graz sokaklarında, Mur Nehri köprülerinde karın yağışını izleyebilir ve özellikle geceleri karanlıkta dümdüz Graz sokaklarında yürürken bembeyaz şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Graz şehri ve bağlı bulunduğu Steiermark Eyaleti için kültür, sanat, yeme içme, gece hayatı, ulaşım ile ilgili çok sayıda telefon uygulaması bulunmaktadır. Turistlerin hoşnutluğunu oldukça önemseyen Avusturya ülkesinin geneli için de bu tarz hayat kolaylaştıran uygulamaların çok çeşitli olduğunu söylemek doğrudur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Graz şehrini ortasından ikiye ayıran Mur Nehri, geçmişte Graz şehri insanlarını da ikiye ayıran bir nehir olarak bilinir. Nehrin Hauptplatz olarak bilinen meydanının olduğu taraf soyluların, zenginlerin yaşadığı bölge iken diğer tarafı fakirlerin, suçluların yaşadığı kısımmış. Şimdilerde Graz’da böyle bir ayrım söz konusu değildir, tarihi yapılar dışında Graz şehri oldukça homojen bir yapı almıştır. Graz şehri Avrupa’nın en iyi korunmuş şehri olarak da bilinir.

Graz şehrinde tarihi, doğayı ve modernliği bir arada bulacaksınız. Schlossberg Tepesi’nin ormanlık alanı ve tepesinde bir kaleden kalma son kalıntılar olan şehrin sembolü saat kulesiyle evlerin arasında beklenmedik bir manzarayla karşılaşmanıza sebep olacaktır. Graz şehrinin modern yüzünün yeni simgesi olan Kunsthaus Graz yani Sanat Evi, Mur Nehri’nin yanında yer alır. Graz’da şehir katedralini, İmparator II. Ferdinand’ın Mozelesi’ni ve Joanneum Müzesi’ni görerek şehrin tarihi, kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Old Town (Eski Şehir)

028 May 2017Gezilecek Yerler

Old Town (Eski Şehir)

Eski Şehir anlamına gelen Old Town, Mur Nehri ile Schlosserg Tepesi arasında konumlanır. Old Town bölgesi, II. Dünya Savaşı’nda çok az hasar almasından dolayı, Avrupa’nın tarihi dokusu en iyi korunmuş şehir merkezlerinden biri olarak bilinir. Old Town bölgesi, Graz şehrinin eski yerleşim bölgesidir. Bugün trafiğe kapalı bu alanda rengarenk evlerin arasında gezip kafelere, restoranlara ve alışveriş merkezine uğrayabilirsiniz. İtalyan mimari tarzlarını yansıtan saraylar ve idari yapılar da Old Town bölgesinde yer alır. Özellikle Old Town’da Herrengasse Caddesi alışveriş için tercih edebileceğiniz bir cadde. Bunun yanında Herrengase Caddesi’nde müzelere ve kafelere de rastlayabilirsiniz. Ayrıca şehrin ana meydanı olan Hauptplatz da Old Town bölgesinde yer alır.

Old Town bölgesine Hauptplatz/Congress tramvay durağında inerek ulaşabilirsiniz.

-

Graz lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz My Crib, Apartment Egger, City De Lights. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Dietrichsteinplatz, Privatpension Ulrike gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz MyCityCrib2, Privatpension Stampfl, Apartments Graz operated by Hotel B&B otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Graz aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hauptplatz (Ana Meydan)

028 May 2017Gezilecek Yerler

Hauptplatz (Ana Meydan)

Hauptplatz, Graz şehrinin Old Town bölgesinde yer alan şehrin ana meydanıdır. Orta Çağ’dan kalma bir tarihe sahip olan meydan, geçmişte Graz’ın ticaret merkezi, bildirilerin okunduğu idamların gerçekleştiği şehir meydanıymış. Bugün meydan yine şehrin en merkezi bölgelerinden biri olma özelliğini koruyor. Hauptplatz çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan ve yine satıcıların stant açıp özellikle çiftlik ürünlerini sattıkları bir alan olması özelliğini koruyor. Noel zamanı geleneksel bir törenle bu meydanda çam ağacı süslemesi yapılır. Meydanın ortasında yer alan heykeller ve küçük bir havuzdan oluşan yapı Arşidük Johann adına yaptırılmış bir anıttır. Yine meydanda yer alan ilgi çekici bir başka yapı da Belediye Binası’dır.

Hauptplatz’a gitmek için tramvayda Hauptplatz/ Congress durağında inebilirsiniz.

-

Schlossberg Tepesi

028 May 2017Gezilecek Yerler

Schlossberg Tepesi

Schlossberg Tepesi, adını 10. yüzyılda yapılmış bir kaleden alıyor. Bugün Schlossberg Tepesi’nde bu kaleden geriye kalan çeşitli kalıntılar, bir saat kulesi ve çandır. Bugün Schlossberg Tepesi’ni Graz için önemli yapan sebeplerden biri ağaçlarla kaplı bu tepenin üzerindeki saat kulesidir. Tepe etrafı ormanla çevrili ortasında bir saat kulesi bulunduran görünümüyle şehrin simgesi konumundadır. Şehrin ortasında yaklaşık 475 metre yüksekliğinde olan tepeden Graz şehrine tepeden bakmak mümkündür. Bunun için makul bir ücret karşılığında asansörle yukarı çıkabilirsiniz. Tepeyi tırmanan merdivenlerle de zirveye çıkabilirsiniz. Üçüncü bir seçenek de tepeye füniküler yardımı ile çıkmak olacaktır. Schlossberg Tepesinin içi oyulmuştur, füniküler de bu yolla yukarı çıkmaktadır. İçi oyuk tepenin akustiği çok iyi olduğundan burada zaman zaman konserler ya da partiler düzenlenmektedir. Schlossberg Tepesi saat kulesinin bir özelliği de akrebin yelkovandan büyük olmasıdır.

Schlossberg Tepesine tramvayla Lichtenfelsgasse/Kunstuni durağında inip biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Graz şehri Avusturya’nın güneydoğusunda Mur Nehri üzerine kurulmuştur. Steiermark Eyaleti’nin hem en büyük şehri hem de başkentidir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Graz, karasal iklimin hakim olduğu, kışları soğuk olan bir şehir olduğu için havaların ısınmaya başladığı zamanlardan soğumaya başladığı zamanlara kadar yani mayıs-eylül ayları arasında gezmeniz tavsiye edilir.

Türkiye’den Graz’a direkt ve aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. Avrupa’nın pek çok şehrinden Graz’a aktarmasız uçuşlar da mevcuttur. Graz Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs veya tramvay kullanabilir, 2-3 Euro civarı bir ücrete otobüsle şehrin en merkezi durağı olan Jakominiplatz durağına ulaşabilirsiniz. Taksi kullanmak isterseniz de 15-20 Euro gibi bir ücrete şehir merkezine gelebilirsiniz.

Graz şehrinde kalacak yer probleminiz hem otel çeşitliliğinden dolayı hem de çoğu yerin birbirine yakınlığından dolayı olmayacaktır. Trafiğe kapalı olmasından, merkezi tramvay istasyonu olan Hauptplatz durağından ve şehrin en eski en tarihi ve gezilecek yerlere en yakın yeri olması sebeplerinden dolayı öncelikli kalacak yer tercihiniz Old Town bölgesi olmalıdır. Gezilecek yerlerin birçoğu Old Town bölgesinde yer alırken, kalan yerlere hem toplu taşıma imkanı hem de yürüme imkanınız olacaktır.

Hotel zum Dom, Old Town’da bulunan 4 yıldızlı bir oteldir. Her odası birbirinden farklı dizayna sahip bu otelde konakladığınızda Hauptplatz denen ana meydana, Katedral’e birkaç dakikalık uzaklıkta olacaksınız. Parkhotel Graz, Old Town, şehir parkı ve Katedral’e oldukça yakındır. Yerel lezzetlerin sunulduğu gurme restoranı, gül bahçesi, kokteyl barı, olan otel Graz ziyaretçilerine 4 yıldızlı lüks bir konaklama imkanı sunuyor. Palais Hotel Erzherzog Johann, odaları barok tarzda düzenlenmiş, 4 yıldızlı şık bir oteldir. Belediye binasına 2 dakika, Mur Adası’na 5 dakika uzaklıktadır. Konumu, şıklığı ve kafe, restorana, bar seçenekleri sebebiyle turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bir oteldir. Schlossberghotel - Das Kunsthotel, Old Town bölgesinde turistlerin ilgisini çeken lüks alternatiflerden biridir. Antika eşyalar ve sanat eserleriyle düzenlenmiş otel odalarının yanı sıra mutfaklı dairelerinde de konaklamak mümkün olduğu için diğer seçeneklerden ayrılabilir. Otelin sauna, sor salonu ve şehir manzaralı yüzme havuzu olanakları da vardır.

Lend bölgesinde yer alan otelleri tercih etmek isterseniz tavsiye edilebilecekler arasında şehrin eski otellerinden, tarihi bir yeri de olan Hotel Wiesler, Mur Nehri’nin hemen yanında yer alıyor. Sanat Müzesi’ne 100, Mur Adası’na 300 metre uzaklıkta bulunan otel, Schlossberg fünikülerine yürüyerek 5 dakika uzaklıkta. Restoranında uluslararası ve yerel lezzetleri sunan, bünyesinde sauna, fitness salonu bulunmaktadır. Evcil hayvan ve bisiklet kiralama seçenekleriyle de turistlerin tercih ettiği şık otellerdendir. Benzer bir konumda yer alan Schlossberg Tepesi manzaralı bir diğer otel de Hotel Mariahilf. Mur Nehri ve Sanat Müzesi’ne oldukça yakın turistik bir bölge olan Lend Bölgesinde yer almaktadır. Parksuites Apartments Lend bölgesinde bulunan ve balkonlu ya da teraslı, modern apart daire seçenekleri sunan, Old Town’a 10 ila 15 dakika yürüme mesafesinde konumlanan başka bir konaklama seçeneğidir.

Graz’da apart oteller, apart daireler kiralamak da oldukça yaygındır. Daireler, aynı bölgede bulunan otellerden daha ekonomik fırsatlar sunar. Superbude Graz, Lend bölgesinde bulunan, Old Town’a 10 dakika yürüme mesafesinde olan bir apart daire seçeneğidir. Bünyesinde mutfak, banyo ve yatak odası bulunduran, çocuklu aileler için mama sandalyesini dahi düşünmüş bir daire alternatifidir. Apartment Graz Zentrum, Lend bölgesinde yer alan ve dairelerinde mutfak, banyo ve televizyon bulunduran bir tesistir. Grazer Spatz, Lend Bölgesine ve Old Town’a 700 metre uzaklıkta bulunan ve fiyat açısından oldukça uygun mini mutfak, banyo ve yatak odası bulunduran bir daire seçeneğidir.

Graz onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Graz Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Graz Otelleri

En Uygun Fiyatlı Graz Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Graz Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Graz Otelleri

bim.jpg

Graz şehri, çok büyük olmayan ve Schlossberg Tepesi dışında oldukça düz bir şehirdir. Hava durumuna uygun bir kıyafet ve ayakkabı giyerseniz şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Toplu taşıma kullanmanız gerektiği zamanlarda şehirde 6 tramvay hattı, 24 otobüs hattı ve 8 gece hattı bulunmaktadır. Graz şehrinde en sık kullanılan iki toplu taşıma şekli tramvay ve otobüstür. Otobüs ve tramvay için kullanılan bilet aynıdır. Kullanacağınız gün sayısına göre tek kullanımlık da olabilir günlük, haftalık ya da aylık biletler de alabilirsiniz. Biletlerinizi otobüs içlerinden ya da tramvay istasyonlarından satın alabilirsiniz. Toplu taşıma sabah 5.00’ten gece yarısına kadar çalışmaktadır. Buna ek olarak cuma, cumartesi ve resmi tatil günlerinde gece yarısından sonra 00.30, 01.30 ve 02.30 saatlerinde ek otobüs seferleri yapılmaktadır. Tramvay ve otobüs hatlarının ana durağı Jakominiplatz durağıdır.

Graz şehrinde bisiklet de ulaşım için oldukça yaygın bir araçtır. Turistler de Graz halkı da bisiklet kullanımına rağbet gösterir. Bisiklet kullananlara yollarda gereken saygı ve öncelik gösterilir. Düz bir şehir olması ve Old Town denen Eski Şehir merkezinin trafiğe kapalı olmasından dolayı gezmek için havanın iyi olduğu zamanlarda bisiklet kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bisiklet kiralamak için şehrin pek çok noktasında bisiklet kiralama dükkanları bulabilirsiniz. Bisikletlerinizi günlük ya da saatlik olarak kiralama imkanlarınız var. Eğer kullanabileceğiniz bisiklet yollarını merak edecek olursanız, şehir içi bisiklet ulaşımının mümkün olduğu güzergahların bulunduğu haritayı turist bilgi merkezlerinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Ulaşım hakkında sormak istediğiniz veya ekstra öğrenmek istediğiniz bir ayrıntı olursa yine bu noktalarda sorularınızı sorabilirsiniz.

glockl-brau.jpg

Graz şehrinde her zevke uygun yemekler, tatlılar bulmak mümkündür. Nitekim Graz, yemek seçeneğinin fazla olduğu bir şehirdir. Aynı zamanda vegan ve vejeteryan bireylere özel restoranların oldukça yaygın olduğu bir yerdir.

Graz’da, tüm Avusturya’da olduğu gibi, en ünlü yemek Viyana usulü şnitzeldir. Tafelspitz, yine ülkeye özgü çorba içinde pişirilen bir et yemeğidir. Genellikle sığır etinden bir parça but özel bir şekilde kesilerek hazırlanır. Linz Turtası, ülkenin en ünlü tatlılarındandır. Hem yerinde yenmesi tavsiye edilir hem de hediye götürülmesi mümkündür. Sachertorte, yine Avusturya’ya özgü ülkenin hangi şehrine giderseniz gidin tatmanız gereken bir lezzettir. Tarihi ile meşhur olmuş bir çikolatalı pastadır.

Der Steirer, Avusturya mutfağını tanımanıza yardımcı olabilecek bir restoran. Mekanda Avusturya’ya özgü yemekler tapas denen tabaklarda küçük porsiyonlar halinde satılır. Böylece çok fazla yemek deneme şansınız oluyor. Bunun yanında şarap menüleri de oldukça zengindir. Aiola, Graz’da turistik olmayan bir mekan, dolayısıyla yerel yemekleri denemek isterseniz bu restoranı tercih edebilirsiniz. Freigerist, burger severlerin tercih etmesi gereken bir mekandır. Ekmeğinizi, etinizin ne kadar pişeceğini ve soslarınızı kendiniz seçebildiğiniz mekandır. Kunsthaus Kafe, günün herhangi bir zamanı gidebileceğiniz, hem kahvaltısı olan hem kahvesi ve tatlısı tercih edilen hem de öğlen yemeği yiyebileceğiniz değişik atmosferiyle tercih edilen bir kafedir. Mitte Kafe, hem içeride hem dışarıda oturma seçeneğinizin olduğu ve Thai mutfağıyla ünlü bir kafedir.

02def3389bb19f3bb3a655acd63c7b52.jpg

Graz gece hayatı hareketlidir. Bunun sebeplerinden biri şehrin bünyesinde 6 faklı üniversite barındırmasıdır. Old Town ve Lend bölgeleri gece hayatının hareketli geçtiği yerlerdendir. Buralar gece kulüpleri ve barları bünyesinde barındırır. Bunlar dışında Karl Franzens Üniversitesi tarafları da eğlenmek için tercih edilebilecek bir alternatiftir. Üniversite bölgesindeki Elizabeth Caddesi dans etmek için tercih edebilirsiniz. Elizabeth Caddesi’nde tercih edebileceğiniz bir mekan, Buddha Style Bar. Bu mekanın en popüler içeceği, mavi cin ve tonikle yapılan kokteyldir. Elizabeth Caddesi’ne yakın bir diğer tercih edilebilecek mekan ise Pharmacy. Bu mekanda önerilen içki ise London Style denen burbon, viski, limon suyu ve bitterstan ile yapılmış bir kokteyldir. Üniversite bölgesinin Old Town’a yaklaştığı Stadtpark adlı parkın yakınlarındaki Kombüse Kiosk adlı mekan da gece hayatının nabzını tutmak isteyenlere tavsiye edilebilecek bir yerdir. Bu mekan gece yarısından sonra canlanır ve çok çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapar. Çoğu zaman temalı partilerde yapılmakta ve bunlara üniversite öğrencileri katılmaktadır. Bunlar örneğin PPC ve Postgarage denen mekanlarda yapılmaktadır. PPC (Project Pop Culture), yılda 300’den fazla etkinliğin düzenlendiği bir gece kulübüdür. Postgrage de Old Town bölgesinde bulunan çeşitli etkinlikler düzenleyen büyük bir kulüptür. Üniverstie bölgesinde popüler olan bir başka gece kulübü ve bar da Beat. Beat, soul ve funk müzik eşliğinde dans edilen bir mekandır. Ancak bu mekanı popüler kılan şey gece kulübü özelliğinden çok Amerikan tarzı kahvaltı menüleri ve mekanın en meşhur yemeği olan hamburgerleridir.

Avusturya Film Festivali (Diagonale Festivali): Nisan ayı

İlkbahar Festivali: Haziran ayı

Kukla Tiyatro Festivali (La Strada): Eylül ayı

Modern Sanat Festivali (Steirischer Herbst): Eylül ayı

8327946681_003c255373_b.jpg

Graz, alışveriş açısından ziyaretçilerine çeşitli olanaklar sunan bir şehir. Old Town bölgesi alışveriş için Graz’da tercih edilebilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Şehrin önemli alışveriş caddelerinden biri olan Herrengasse, Hauptplatz ile Jakominiplatz meydanlarını birbirine bağlayan Old Town bölgesindeki, alışveriş mekanlarındandır. Herrengasse Caddesi’nde birçok farklı şey satan mağazalar bir arada bulunur. Old Town’da yer alan şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biri Kastner & Öhler’dir. Kastner & Öhler, 19. yüzyıldan kalma şık bir binada yer alır, 2010 yılında yenilenip tekrar açılmıştır. 40 bin metrekarelik alana sahip, Graz’ın en lüks 500 civarı mağazasını bulabileceğiniz bir alışveriş merkezidir. İlk katında parfümeriler bulunmaktadır, en üst katında da kafeler ve restoranlar vardır, alışveriş yapmasanız bile bu kattaki mekanlarda oturup şehir manzarasını seyredebilirsiniz. Old Town’da Hauptplatz adlı meydan ve Schmiedgasse ile Sporgasse adlı cadde de alışveriş duraklarınız arasında olabilir, çok çeşitli mağazalar bulundurur. Ara sokaklarında kendilerine özgün ürünler satan butiklerle karşılaşacaksınız.

Graz, Avrupa’da en sık pazar kurulan şehirlerden biridir. Graz’da alışveriş için bol seçenek sunan başka bir bölge olan Lend bölgesinde kurulan Lendplatz Pazarı turistler tarafından tercih edilen ve gezebileceğiniz bir yerdir. Lendplatz Pazarı çiftçilerin, köylülerin taze meyve ve sebzeler, köy ekmekleri ve hatta sosis dahi sattığı bir pazar yeridir. Burada ister alışveriş yapar, Graz’a özgü kabak çekirdeği yağı olan Kernöl alırsınız ya da isterseniz günün herhangi bir saati gidip taze hamur işlerini kahveniz eşliğinde yiyebilirsiniz.

Avusturya yaz saati kış saati uygulamasının kullanıldığı bir ülkedir. Yaz saati uygulamasında GMT+2 kullanılırken kış saatinde GMT+1 kullanılır. Türkiye ile Avusturya arasında 1 saatlik bir fark bulunur. Türkiye’de saat 12.00 iken Avusturya’da saat 11.00 olur.

Avrupa Birliği ülkesi olan Avusturya’nın bir kenti olan Graz’da para birimi Euro’dur.

Graz’ın bağlı olduğu Avusturya’nın resmi dilleri Almanca, Macarca, Slovencedir. İngilizce konuşarak şehirde anlaşabilmeniz mümkün.

Graz şehri Viyana konsolosluğuna bağlıdır.

T.C. VİYANA KONSOLOSLUĞU

Adres: Hietzinger Hauptschtrasse 29, 1130 Viyana, Avusturya

Telefon: +43 11 877 71 81

Yeni yıl: 1 Ocak

Üç Aziz Kral: 6 Ocak

Paskalya: Nisan ayı içerisinde

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

İsa'nın Göğe Yükselişi: Mayıs ayı içerisinde

Küçük Paskalya: Mayıs- Haziran ayı içerisinde bir gün

Yortu Bayramı: Mayıs Haziran ayı içerisinde

Meryem Ana'nın Göğe Yükselişi: 15 Ağustos

Ulusal Bayram: 26 Ekim

Azizler Yortusu: 1 Kasım

Meryem Ana'nın Gebe Kalışı: 8 Aralık

Hz. İsa Günü: 25 Aralık

Hz. Stephani Günü: 26 Aralık

Polis: 133
Acil servis: 141
İtfaiye: 122 
Avusturya telefon kodu: +43

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır? 

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin Avusturya seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil pasaport (hususi) sahiplerinin kısa süreli (90 günden az) seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan TC vatandaşları da Avusturya vizesinden muaftır.