Google+

Arama formu

MUUDIO ADASI, INCHEON (무의도 섬)

Bu yazı Gezimanya üyesi Ece Yıldırım tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Muuido Adasına nasıl gidilir??

Incheon Havaalanı'nın olduğu adacıktan Muuido'ya gitmek için 306 no'lu otobüsü kullanıyoruz. Havaalanından gitmek 20-30 dk ama biz aynı otobüse Incheon (Chinatown) durağından bindiğimiz için 60 dk kadar bir yolculuk yapıp Muuido durağında indik.

Incheon
Korece okuyamıyorsanız Muuido derseniz de yardımcı olurlar.

İnilen duraktan bakınca deniz tarafına doğru biraz yürürseniz tam karşınızda denizin kenarında bir polis karakolu var. Sağa doğru giden yol Muuido'ya gitmeniz için yürümeniz gereken kısa(cık) bir yol...

Incheon bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Incheon-1
  
Incheon-2

Incheon-3

Tempolu olarak 15-20 dk kadar yürüyerek (bu yol iki adayı birleştiren bir karayolu) arabalı vapurun kalktığı Jamjindo (잠진도) adasına geçmek mümkün... Bu yol üzerinde enterasan olan sabah saatlerinde suların çekilmiş olması. Bütün tekneler karaya oturmuş gibi bir görüntü var. Hatta birçok kişi bu alana inip tahminimce deniz kabuklusu topluyor...

Incheon şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Sky Homestay, Nyang's House, Mamas güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri All In One Guesthouse, Coco Guest House, Janguneomeo Park JeongA Pension. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Nyang's House, Hotel Sopra Incheon Cheongna, Green guest house gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Healing House GOD, Buzz Guesthouse, Familiar tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Incheon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Arabalı vapur alanında gişenin ve bekleme salonun olduğu bir alan var. Arabalı vapur ücreti kişi başı gidiş geliş 3000 Won. Kore vatandaşları ayrıca araç ve kişi bilgisini yazdığı bir kağıt dolduruyor. (Ada'ya giriş çıkışı kontrol ediyorlar sanırım) Muuido Adası'nda inince de ilk farkedeceğiniz şey arabalı vapurun yanaştığı iskelede de suların çekilmiş olması (Sanırım bu bölgede gelgit çok).

Incheon-4 

Incheon-5

Adaya göz atmamız gerekirse Muuido'ya bağlı 2 küçük ada daha var. Soomuuido ve Silmido. Silmido filmi de burada çekilmiş. 2-3 tane Hiking yapma yeri (국사봉, 호룡곡산, 당산) ve 2 tane ünlü sahil var. 2 Kore dizisine de set olmuş Hanagae Sahili ve Silmi(keunmuri) sahili var.

Deniz ürünleri çok ünlü ama yiyemedim; aşırı pahalı geldi bana göre, yani 3-5 kişi birarada olursanız belki uyguna gelir (nerede bizim balık ekmek!!). Genel olarak adaya günübirlik hiking, kamp yapmak için geliniyor. Sanırım özet olarak bu kadar bilgi yeterli...

Incheon-6

Gelelim biz neler yaptık neler gördük kısmına... Yol arkadaşım Macaristanlı Klara en az benim kadar gezmeyi görmeyi seven bir sanatçı... Incheon Sanat Platformu'nda da komşum oluyor ;) Biz gidiş gelişimiz ne kadar sürer kestiremediğimiz için sabah saat 10 gibi yola çıktık. Öğlene doğru adaya ulaşabildik.

Vapurda martı besledim (Kendimi Anadolu yakasına geçiyor gibi hissetmedim desem yalan olur). Her yere gidemeyeceğimiz için haritadan kendimize Soomuuido ve Hanagae sahilini hedef belirledik :)

Incheon-7

Adaya indiğiniz zaman ada halkının kullandığı iki otobüs var, zıt yönlere giden... Biz otobüs ile yaklaşık 15 dk falan süren bir yolculuk sonunda Soomuuido Adası'na geçilen köprünün olduğu yere ulaştık. Sular buradada gelgitten dolayı sabah saatlerinde çekilmişti. Haydi bakalım Soomuuido hiking gezimiz başlasın! Bir sonraki notum Soomuuido hakkında olacak... ;)

Incheon-8

Incheon-9
Adaya genel olarak bakınca turistler çok az gittiği için İngilizce harita yoktu maalesef...