Google+

Linz

Linz - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-0.7℃
 • Şubweather-icon0.7℃
 • Marweather-icon5.1℃
 • Nisweather-icon9.3℃
 • Mayweather-icon14.6℃
 • Hazweather-icon17.3℃
 • Temweather-icon19.1℃
 • Ağuweather-icon18.7℃
 • Eylweather-icon14.4℃
 • Ekiweather-icon9.4℃
 • Kasweather-icon3.8℃
 • Araweather-icon0.6℃
Nüfus: 193,814 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Linz_view_1.jpg

Linz, Avusturya’nın üçüncü büyük şehridir ve Yukarı Avusturya bölgesinin de başkentidir. Avusturya’nın kuzey merkezinde yer alır ve Çek sınırından 30 km güneydedir. Tuna Nehri’nin iki kenarına yayılır. 1 Aralık 2014 yılından beri şehir UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler ağında Yeni Medya Sanatı Şehri sıfatıyla yer almaktadır. Şehir bu ünvanı yeni medya sanatını şehir hayatına ve planlamasına çok iyi bir şekilde entegre ettiği için almıştır.

Linz şehri Linzer Pastası isimli ve dünyanın en eski kek tarifi olarak bilinen kekiyle ünlüdür. İlk tarifi 1653 yılına tarihlenen bu keki, şehrin içinde tadabileceğiniz pek çok mekan vardır.

Şehir ayrıca sahip olduğu geniş eski şehir bölgesiyle de ünlüdür. Burası sayısız müze ve festivalle zengin bir kültürel yaşam sunar. Etrafını çevreleyen tepeler ve Tuna Nehri’nin yarattığı cazibeli manzarasıyla muhteşem kültürel varlıklarıyla her sene turistleri büyüleyen bir destinasyondur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=BZYTyeXNaj8

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


Linz şehri sahip olduğu geniş eski şehir bölgesiyle de ünlüdür. Burası sayısız müze ve festivalle zengin bir kültürel yaşam sunar.
 

Yeni Katedral (Mariendom)

1621 Eki 2016Gezilecek Yerler

Yeni Katedral (Almanca: Neuer Dom), aynı zamanda Cathedral of the Immaculate Conception (Masum Gebelik Katedrali) (Almanca: Mariä-Empfängnis-Dom), Linz şehrinde yer alan, Roma Katolik Kilisesine bağlı bir katedraldir. İnşaat planları 1855 yılında rahip Franz-Josef Rudigier tarafından başlatılmıştır. İlk taş 1 Mayıs 1862 tarihinde koyulmuştur. Bu etkinlik Anton Bruckner'in Festive Cantata Preiset den Henry ile ölümsüzleştirilmiştir.

1924 yılında Rahip Johannes Maria Gföllner bitmiş binayı kutsamış ve mevcut adını vermiştir. Yapının mimari planı Köln Başdiyosezlik Mimarı Vincenz Statz, tarafından Fransız Yüksek Gotik tarzında yapılmıştır.

20 bin koltuk sayısıyla katedral, 130 metre uzunluğunda ve zemini 5,170 metrekare alanındadır. Elbette bir hayli yüksek olmasına rağmen Avusturya’daki en yüksek katedral değildir. Orijinal planda bulunan ve bu planda mevcut halinden çok daha yüksek olan kule tepesi onaylanmamıştır. Çünkü o dönemde Avusturya Macaristan İmparatorluğu sınırları içinde hiçbir binanın Viyana’daki Aziz Stephan Katedrali’nin güney kulesinden daha uzun olmasına izin verilmemektedir. 135 metre yüksekliğiyle Yeni Katedral, Viyana’daki katedralden 2 metre daha kısadır.

Yeni Katedral (Mariendom)

-

Linz lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Appartements Donaublick, Business Appartements Hotel am Domplatz, Linz Panorama. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartments at Winterhafen, Art Apartment Scharitzerstraße gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Linz CITY, Linz LIVIA, Linz SUNNY otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Linz aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ars Electronica Center

1721 Eki 2016Gezilecek Yerler

Ars Electronica Center (AEC), elektronik sanatlar için kurulmuş ve Ars Electronica tarafından çalıştırılmakta olan bir merkezdir. Tuna Nehri’nin kuzey kıyısında, Linz Belediye Binasının tam karşısında yer alan merkez Nibelungenbrücke’nin sağ tarafına inşa edilmiştir. Bina aynı zamanda Geleceğin Müzesi olarak da anılmaktadır. Şehirdeki en önemli gezilecek görülecek yerler arasındadır. Teknoloji sektöründeki en güncel gelişmeler ve son yenilikler büyük bir hızla bu müze kapsamında sergilenmeye alınmaktadır. Müzenin yayıldığı altı kat boyunca, dünyanın her köşesinden yüksek teknolojili laboratuvarların ürettiği sayısız eser sergilenmektedir.

Binanın en üst katına Gökyüzü Medya Katı (Sky Media Loft) adı verilmektedir. Bu kısım kafe-bar olarak müze ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bu yapının özelliği ziyaretçilere Nibelungenbrücke’den Tuna Nehri’nin karşı yakasına kadar çok geniş bir şehir manzarasına panoramik bakış sağlamasıdır.

Müzenin ikinci katı interaktif sergilere ayrılmıştır. İçi farklı müzik türleriyle doldurulmuş müzik şişeleri veya sanal bir su zemini üzerinde ping pong oynanmasını sağlayan Pingpongplus gibi işler sergilenmektedir.

Müzenin ilk katı ise gözümüzün görmediği bir dünyanın kapılarını aralar. Saklı Dünyalar adı verilen bu bölümde sesi yazıya çeviren makineler, sözcükleri sanat sembollere ya da renklere çeviren aygıtlar, ve dokunarak bir ekran üzerinde hareket ettirilebilen gündelik eşyalar gibi sergilenmektedir.

Ars Electronica Center

-
Linz şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Krems Wachau seyir itibaren Melk için (29.5 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Lentos Sanat Müzesi

1821 Eki 2016Gezilecek Yerler

Linz şehrinde yer alan New Gallery’nin halefi olan Lentos Sanat Müzesi Mayıs 2003 yılında açılmıştır. Müze, Avusturya’nın en önemli sanat müzelerinden biridir. Temiz ve uyumlu yapısal tasarımı, (ki binanın mimarları meşhur Avusturyalı mimar ekibi

Weber & Hofer’dir,) binaya uluslararası bir ün kazandırmıştır.

130 metre uzunluğundaki bina yaklaşık 8000 metrekare kullanım alanı sunmaktadır ve Tuna Nehri kıyısında Nibelungen Köprüsü ile Brucknerhaus’un tam arasında yer almaktadır. Binanın dışarıdan görünümü camla kaplı, yüzeyi ise geceleri ziyaretçilerin dikkatini çekicek şekilde aydınlatılmaktadır. Zemin katta manzara seyretmek için tasarlanmış bir terası da olan bu binanın şık ve çok sevimli bir kafesi de mevcuttur.

Sanat müzesinin koleksiyonunda, resim, heykel, obje sanatı gibi alanlarda yaklaşık 1500 eser, 10.000 kağıt üzeri eser ve 850 fotoğraf vardır. Bu fotoğraf koleksiyonunu oluşturan eserler arasında sanatsal fotoğrafçılığın gelişimine önemli katkılarda bulunan isimlere ait eserler de vardır. (A. Rodtschenko, Man Ray, H. Bayer gibi)

Müzenin koleksiyonunda dönem olarak en erken üne kabuşan eserler 19. yüzyılın birinci yarısına aittir. (C. D. Friedrich, J. B. Reiter gibi) Klasik modernizm alanında Lentos Müzesi, Klimt, Schiele, Kokoschka, Corinth ve Pechstein gibi son derce önemli ressamların eserlerine ev sahipliği yapar. Koleksiyon aynı zamanda savaş arası dönemin eserlerini de kapsar. Alman ve Avusturya dışavurumculuğı ve Yeni Nesnellik alanında üretilmiş eserler de müzenin en dikkat çeken parçaları arasındadır. 1945 sonrası döneme ait ise seçkide eserleri bulunan isimler Appel, Bayer, Nay, Warhol, Haring, Staudacher, Lassnig, Lüpertz, Rainer, Chillida, Cragg, Helnwein, Scheibl, Scully, Balkenhol, Caro, Goeschl, Export, Krystufek, Ludwig Merwart gibi niceleridir.

Lentos Sanat Müzesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Linz, Avusturya’nin üçüncü büyük şehridir ve Yukarı Avusturya bölgesinin de başkentidir. Avusturya’nın kuzey merkezinde yer alır ve Çek sınırından 30 km güneydedir. Tuna Nehri’nin iki kenarına yayılır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Linz’de her ne kadar okyanus iklimi hakim olsa da, karasal iklimin etkileri de görülmektedir. Bu sebeple yazlar sıcak geçerken kışlar sert olur. Kışın sıcaklıklar 0 derecenin altına düşerken, yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 23 derecedir. 

Linz’de bir havaalanı mevcuttur. Buradan şehir merkezine ulaşım için Pazar günleri hariç otobüs mevcuttur. Şehre Viyana ve Salzburg üzerinden tren seferleri de vardır.

Linz’de konaklamak için zincir otellerin pek çoğu bulunmaktadır. City Otel, Courtyard by Marriott, Hotel Schillerpark gibi yüksek kaliteli oteller şehir merkezinde olup müşterilere yüksek standartta hizmet vermektedir. Bunların dışında pansiyonlar ve tasarımlarıyla öne çıkan butik oteller de mevcuttur.

Linz onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Linz Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Linz Otelleri

En Uygun Fiyatlı Linz Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Linz Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Linz Otelleri

Linz-41-52_1989-08-016.jpg

Linz, toplu taşıma açısından gelişmiş bir şehirdir. Pek çok yerde tramvay ve otobüs hattının haritalarından edinmek mümkündür. Günlük biletler 4 Euro’dur.

“Fiakergulasch” adını, Viyana’nın ünlü faytonlarının daima aç olan arabacılarına borçludur. Sığır etinden yapılmış yahni üzerinde Frankfurter sosisi ve sahanda yumurtadan oluşan bir garnitür bulunmaktadır. Yemeğin sosunda ise tatlı toz biber bulunmaktadır. Bu toz biber, Avusturya’nın komşusu Macaristan’dan gelmektedir.

İrmik Hamuru Çorbası (Grießnockerlsuppe) için küçük hamur lokmaları tatlı bir acılıkla çeşnilendirilir.

Popüler restoranlar

Verdi Restaurant & Einkehr, Herberstein, No Solo Vino, Alte Welt.

Bahşiş

Avusturya restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Gündüzlerini sakin geçiren Linz’de gece hayatı beklediğinizden daha hareketli çıkacak. Özellikle üniversite şehri olmasının da verdiği etkiyle şehirde pek çok seçenek mevcut; içki, sohbet ve sakin müzik arıyorsanız, Hauptplatz’daki Alte Welt Weinkeller’ı tercih edebilirsiniz. Burada Avusturya ve Macaristan şaraplarının envai çeşidi yer alıyor. Eğer dans etmeyi düşünüyorsanız tercihiniz Wegscheider Sokak’taki, şehrin en büyük dans kulübü “Mausefalle” olmalı.

Ars Electronica Festival (Eylül)

Bubble Günleri / Ekstrem Sporlar (Haziran)

Crossing Europe Film Festivali (Eylül)

Uluslararası Bruckner Festivali (Eylül-Ekim)

Linz Festivali (Mayıs)

Yerel ürünler almak istiyorsanız Landstrasse’ye gitmelisiniz. Buradan kalaylı ürünler, desenli gümüş objeler, seramikler ya da tekstil ürünleri bulabilirsiniz.

Avusturya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Avusturya sınırları içerisinde yer alan Linz’in para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Avusturya sınırları içerisinde yer alan Linz’in resmi dili Almanca’dır. Ülkede Sırpça ve Türkçe dilleri de konuşulmaktadır.
 

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi

Hamsin Yortusu

Katolik Yortusu

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Ulusal Gün (26 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Hz. Meryem’in Günahsız Gebeliği

Noel (25-26)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 110

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avusturya’ya gitmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.
 

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır? 

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin Avusturya seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil pasaport (hususi) sahiplerinin kısa süreli (90 günden az) seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan TC vatandaşları da Avusturya vizesinden muaftır.