Google+

Arama formu

Linz

Linz, Avusturya’nin üçüncü büyük şehridir ve Yukarı Avusturya bölgesinin...
Devamı oku
Avusturya sınırları içerisinde yer alan Linz’in para birimi Euro’dur. 1 TL...
Devamı oku
Avusturya sınırları içerisinde yer alan Linz’in resmi dili Almanca’dır....
Devamı oku
Avusturya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avusturya’ya gitmek için Schengen...
Devamı oku
Linz’de her ne kadar okyanus iklimi hakim olsa da, karasal iklimin...
Devamı oku
Linz’de bir havaalanı mevcuttur. Buradan şehir merkezine ulaşım için Pazar...
Devamı oku
Linz’de konaklamak için zincir otellerin pek çoğu bulunmaktadır. City...
Devamı oku
Linz, toplu taşıma açısından gelişmiş bir şehirdir. Pek çok yerde...
Devamı oku
Linz şehri sahip olduğu geniş eski şehir bölgesiyle de ünlüdür. Burası...
Devamı oku
“Fiakergulasch” adını, Viyana’nın ünlü faytonlarının daima aç olan...
Devamı oku
Gündüzlerini sakin geçiren Linz’de gece hayatı beklediğinizden daha...
Devamı oku
Yerel ürünler almak istiyorsanız Landstrasse’ye gitmelisiniz. Buradan...
Devamı oku
Ars Electronica Festival (Eylül) Bubble Günleri / Ekstrem Sporlar (...
Devamı oku
Epifani Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs) Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi...
Devamı oku
Linz, Avusturya’nın üçüncü büyük şehridir ve Yukarı Avusturya...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 110
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -0.7℃
Şub 0.7℃
Mar 5.1℃
Nis 9.3℃
May 14.6℃
Haz 17.3℃
Tem 19.1℃
Ağu 18.7℃
Eyl 14.4℃
Eki 9.4℃
Kas 3.8℃
Ara 0.6℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 193,814 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Linz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Linz_view_1.jpg

Linz, Avusturya’nın üçüncü büyük şehridir ve Yukarı Avusturya bölgesinin de başkentidir. Avusturya’nın kuzey merkezinde yer alır ve Çek sınırından 30 km güneydedir. Tuna Nehri’nin iki kenarına yayılır. 1 Aralık 2014 yılından beri şehir UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler ağında Yeni Medya Sanatı Şehri sıfatıyla yer almaktadır. Şehir bu ünvanı yeni medya sanatını şehir hayatına ve planlamasına çok iyi bir şekilde entegre ettiği için almıştır.

Linz şehri Linzer Pastası isimli ve dünyanın en eski kek tarifi olarak bilinen kekiyle ünlüdür. İlk tarifi 1653 yılına tarihlenen bu keki, şehrin içinde tadabileceğiniz pek çok mekan vardır.

Şehir ayrıca sahip olduğu geniş eski şehir bölgesiyle de ünlüdür. Burası sayısız müze ve festivalle zengin bir kültürel yaşam sunar. Etrafını çevreleyen tepeler ve Tuna Nehri’nin yarattığı cazibeli manzarasıyla muhteşem kültürel varlıklarıyla her sene turistleri büyüleyen bir destinasyondur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=BZYTyeXNaj8

Linz’de Gezilecek Yerler


Linz şehri sahip olduğu geniş eski şehir bölgesiyle de ünlüdür. Burası sayısız müze ve festivalle zengin bir kültürel yaşam sunar.
 

Yeni Katedral (Mariendom)

Yeni Katedral (Almanca: Neuer Dom), aynı zamanda Cathedral of the Immaculate Conception (Masum Gebelik Katedrali) (Almanca: Mariä-Empfängnis-Dom), Linz şehrinde yer alan, Roma Katolik Kilisesine bağlı bir katedraldir. İnşaat planları 1855 yılında rahip Franz-Josef Rudigier tarafından başlatılmıştır. İlk taş 1 Mayıs 1862 tarihinde koyulmuştur. Bu etkinlik Anton Bruckner'in Festive Cantata Preiset den Henry ile ölümsüzleştirilmiştir.

1924 yılında Rahip Johannes Maria Gföllner bitmiş binayı kutsamış ve mevcut adını vermiştir. Yapının mimari planı Köln Başdiyosezlik Mimarı Vincenz Statz, tarafından Fransız Yüksek Gotik tarzında yapılmıştır.

20 bin koltuk sayısıyla katedral, 130 metre uzunluğunda ve zemini 5,170 metrekare alanındadır. Elbette bir hayli yüksek olmasına rağmen Avusturya’daki en yüksek katedral değildir. Orijinal planda bulunan ve bu planda mevcut halinden çok daha yüksek olan kule tepesi onaylanmamıştır. Çünkü o dönemde Avusturya Macaristan İmparatorluğu sınırları içinde hiçbir binanın Viyana’daki Aziz Stephan Katedrali’nin güney kulesinden daha uzun olmasına izin verilmemektedir. 135 metre yüksekliğiyle Yeni Katedral, Viyana’daki katedralden 2 metre daha kısadır.

Yeni Katedral (Mariendom)

Linz ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Mitten in Linz, Spacious old town luxury apartment, Appartementhaus Anna. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Modernes Innenstadtloft in zentraler Innenstadtlage, Hotel Kolping, Kolpinghaus Linz gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Appartements Donaublick, Hotel Garni Wilder Mann, SOVEA Hotel - City tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Linz aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ars Electronica Center

Ars Electronica Center (AEC), elektronik sanatlar için kurulmuş ve Ars Electronica tarafından çalıştırılmakta olan bir merkezdir. Tuna Nehri’nin kuzey kıyısında, Linz Belediye Binasının tam karşısında yer alan merkez Nibelungenbrücke’nin sağ tarafına inşa edilmiştir. Bina aynı zamanda Geleceğin Müzesi olarak da anılmaktadır. Şehirdeki en önemli gezilecek görülecek yerler arasındadır. Teknoloji sektöründeki en güncel gelişmeler ve son yenilikler büyük bir hızla bu müze kapsamında sergilenmeye alınmaktadır. Müzenin yayıldığı altı kat boyunca, dünyanın her köşesinden yüksek teknolojili laboratuvarların ürettiği sayısız eser sergilenmektedir.

Binanın en üst katına Gökyüzü Medya Katı (Sky Media Loft) adı verilmektedir. Bu kısım kafe-bar olarak müze ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bu yapının özelliği ziyaretçilere Nibelungenbrücke’den Tuna Nehri’nin karşı yakasına kadar çok geniş bir şehir manzarasına panoramik bakış sağlamasıdır.

Müzenin ikinci katı interaktif sergilere ayrılmıştır. İçi farklı müzik türleriyle doldurulmuş müzik şişeleri veya sanal bir su zemini üzerinde ping pong oynanmasını sağlayan Pingpongplus gibi işler sergilenmektedir.

Müzenin ilk katı ise gözümüzün görmediği bir dünyanın kapılarını aralar. Saklı Dünyalar adı verilen bu bölümde sesi yazıya çeviren makineler, sözcükleri sanat sembollere ya da renklere çeviren aygıtlar, ve dokunarak bir ekran üzerinde hareket ettirilebilen gündelik eşyalar gibi sergilenmektedir.

Ars Electronica Center

Lentos Sanat Müzesi

Linz şehrinde yer alan New Gallery’nin halefi olan Lentos Sanat Müzesi Mayıs 2003 yılında açılmıştır. Müze, Avusturya’nın en önemli sanat müzelerinden biridir. Temiz ve uyumlu yapısal tasarımı, (ki binanın mimarları meşhur Avusturyalı mimar ekibi

Weber & Hofer’dir,) binaya uluslararası bir ün kazandırmıştır.

130 metre uzunluğundaki bina yaklaşık 8000 metrekare kullanım alanı sunmaktadır ve Tuna Nehri kıyısında Nibelungen Köprüsü ile Brucknerhaus’un tam arasında yer almaktadır. Binanın dışarıdan görünümü camla kaplı, yüzeyi ise geceleri ziyaretçilerin dikkatini çekicek şekilde aydınlatılmaktadır. Zemin katta manzara seyretmek için tasarlanmış bir terası da olan bu binanın şık ve çok sevimli bir kafesi de mevcuttur.

Sanat müzesinin koleksiyonunda, resim, heykel, obje sanatı gibi alanlarda yaklaşık 1500 eser, 10.000 kağıt üzeri eser ve 850 fotoğraf vardır. Bu fotoğraf koleksiyonunu oluşturan eserler arasında sanatsal fotoğrafçılığın gelişimine önemli katkılarda bulunan isimlere ait eserler de vardır. (A. Rodtschenko, Man Ray, H. Bayer gibi)

Müzenin koleksiyonunda dönem olarak en erken üne kabuşan eserler 19. yüzyılın birinci yarısına aittir. (C. D. Friedrich, J. B. Reiter gibi) Klasik modernizm alanında Lentos Müzesi, Klimt, Schiele, Kokoschka, Corinth ve Pechstein gibi son derce önemli ressamların eserlerine ev sahipliği yapar. Koleksiyon aynı zamanda savaş arası dönemin eserlerini de kapsar. Alman ve Avusturya dışavurumculuğı ve Yeni Nesnellik alanında üretilmiş eserler de müzenin en dikkat çeken parçaları arasındadır. 1945 sonrası döneme ait ise seçkide eserleri bulunan isimler Appel, Bayer, Nay, Warhol, Haring, Staudacher, Lassnig, Lüpertz, Rainer, Chillida, Cragg, Helnwein, Scheibl, Scully, Balkenhol, Caro, Goeschl, Export, Krystufek, Ludwig Merwart gibi niceleridir.

Lentos Sanat Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Linz Nerededir?

Linz, Avusturya’nin üçüncü büyük şehridir ve Yukarı Avusturya bölgesinin de başkentidir. Avusturya’nın kuzey merkezinde yer alır ve Çek sınırından 30 km güneydedir. Tuna Nehri’nin iki kenarına yayılır.

Linz’e Ne Zaman Gidilir?

Linz’de her ne kadar okyanus iklimi hakim olsa da, karasal iklimin etkileri de görülmektedir. Bu sebeple yazlar sıcak geçerken kışlar sert olur. Kışın sıcaklıklar 0 derecenin altına düşerken, yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 23 derecedir. 

Linz’e Nasıl Gidilir?

Linz’de bir havaalanı mevcuttur. Buradan şehir merkezine ulaşım için Pazar günleri hariç otobüs mevcuttur. Şehre Viyana ve Salzburg üzerinden tren seferleri de vardır.

Linz şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Linz’de Nerede Kalmalı?

Linz’de konaklamak için zincir otellerin pek çoğu bulunmaktadır. City Otel, Courtyard by Marriott, Hotel Schillerpark gibi yüksek kaliteli oteller şehir merkezinde olup müşterilere yüksek standartta hizmet vermektedir. Bunların dışında pansiyonlar ve tasarımlarıyla öne çıkan butik oteller de mevcuttur.

 Linz Şehir İçi Ulaşım

Linz-41-52_1989-08-016.jpg

Linz, toplu taşıma açısından gelişmiş bir şehirdir. Pek çok yerde tramvay ve otobüs hattının haritalarından edinmek mümkündür. Günlük biletler 4 Euro’dur.

Linz Mutfağı

“Fiakergulasch” adını, Viyana’nın ünlü faytonlarının daima aç olan arabacılarına borçludur. Sığır etinden yapılmış yahni üzerinde Frankfurter sosisi ve sahanda yumurtadan oluşan bir garnitür bulunmaktadır. Yemeğin sosunda ise tatlı toz biber bulunmaktadır. Bu toz biber, Avusturya’nın komşusu Macaristan’dan gelmektedir.

İrmik Hamuru Çorbası (Grießnockerlsuppe) için küçük hamur lokmaları tatlı bir acılıkla çeşnilendirilir.

Popüler restoranlar

Verdi Restaurant & Einkehr, Herberstein, No Solo Vino, Alte Welt.

Bahşiş

Avusturya restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Linz Gece Hayatı

Gündüzlerini sakin geçiren Linz’de gece hayatı beklediğinizden daha hareketli çıkacak. Özellikle üniversite şehri olmasının da verdiği etkiyle şehirde pek çok seçenek mevcut; içki, sohbet ve sakin müzik arıyorsanız, Hauptplatz’daki Alte Welt Weinkeller’ı tercih edebilirsiniz. Burada Avusturya ve Macaristan şaraplarının envai çeşidi yer alıyor. Eğer dans etmeyi düşünüyorsanız tercihiniz Wegscheider Sokak’taki, şehrin en büyük dans kulübü “Mausefalle” olmalı.

Linz Festivaller

Ars Electronica Festival (Eylül)

Bubble Günleri / Ekstrem Sporlar (Haziran)

Crossing Europe Film Festivali (Eylül)

Uluslararası Bruckner Festivali (Eylül-Ekim)

Linz Festivali (Mayıs)

Linz’de Alışveriş

Yerel ürünler almak istiyorsanız Landstrasse’ye gitmelisiniz. Buradan kalaylı ürünler, desenli gümüş objeler, seramikler ya da tekstil ürünleri bulabilirsiniz.

Linz Saat Farkı

Avusturya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Linz Para Birimi

Avusturya sınırları içerisinde yer alan Linz’in para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Linz Resmi Dili

Avusturya sınırları içerisinde yer alan Linz’in resmi dili Almanca’dır. Ülkede Sırpça ve Türkçe dilleri de konuşulmaktadır.
 

Linz Resmi Tatiller

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi

Hamsin Yortusu

Katolik Yortusu

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Ulusal Gün (26 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Hz. Meryem’in Günahsız Gebeliği

Noel (25-26)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Linz İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 110

Linz Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avusturya’ya gitmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.
 

Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır? 

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin Avusturya seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil pasaport (hususi) sahiplerinin kısa süreli (90 günden az) seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. AB ülkelerinden ikamet izni olan veya İsviçre ikamet izni olan TC vatandaşları da Avusturya vizesinden muaftır.