Cibeles Sarayı

Cibeles Sarayı (Palacio de Cibeles), Madrid’in en ikonik binalarından biridir. Daha önce Telekomünikasyon Sarayı olarak bilinen Palacio de Cibeles'te yer almaktadır. 20. yüzyılın başında Ulusal Posta Servisi'nin merkezi olarak tasarlanmıştır. Mimarlar Antonio Palacios ve Joaquín Otamendi, 1904'te, geleneksel bir tasarıma sahip olan olağanüstü bir öneriyle, proje için devlet tarafından düzenlenen ihaleyi kazanmıştır.

Plaza de Cibeles, Calle de Alcala ile Paseo del Prado'nun kesiştiği kavşakta bulunan devasa dolambaçlı bir binadır. İki aslan tarafından çekilen bir arabayla oturan doğurganlık tanrıçasını canlandıran Madrid amblemlerinden biri olan Cibeles Çeşmesi'ne ev sahipliği yapar. Plaza'ya hakim güneydoğu köşesinde, dünyanın en güzel şehir merkezlerinden biri olan Palacio de Cibeles (eski adıyla Palacio de las Comunicaciones), muhteşem bir cepheye sahip etkileyici bir yapıdır.

İçeride, binanın sanat sergileri ve Madrid'deki önemli etkinliklerin gerçekleştiği tarihe göre içeriği değişen bir kültür merkezi bulunur; üst katlara tırmanarak pencereden dışarıya bakan bazı muhteşem manzaralar görebilirsiniz. Meydanın güneybatı köşesinde heyecan verici Banco de España binası bulunurken, kuzeydoğu köşesi Latin Amerika eserleri sanat galerisi bulunan bir kültür merkezi olan Casa de América'nın bulunduğu Palacio de Linares'in evi yer alır.

Yalnızca, sağlanacak hizmetlerin önemini vurgulamakla kalmayıp aynı zamanda çok fonksiyonel bir bina tasarladılar. Bu alanlar çok yönlüdür ve kongre, ödül törenleri, basın toplantıları, kokteyl resepsiyonları ve akşam yemekleri için kullanılabilir. Çeşitli alanların mevcudiyeti, Madrid Belediye Meclisi personelinin normal çalışma gününe müdahale etmeyecek şekilde düzenlenmiştir. Bina ısıtma ve iklimlendirme, doğal ışık ve oda aydınlatması, elektrik tedariki dâhil (ancak bununla sınırlı), tuvaletlere erişim (engelli dâhil) ve mekân erişim güvenliği kontrolüne sahip. Kapasite, etkinlik için yerleşim planlarına bağlı olarak değişir. Eski Renro Sarayı’nın şehrin ana caddelerinin ikisinde yer alan eğlence bahçelerinin eski bölgesidir. Bina çalışmaları 1907'nin sonunda başlamış ve 14 Mart 1919'da açılıncaya kadar 12 yıl sürmüştür.

Haberleşme Katedrali olarak bilinen bina, 12.207 m2'lik bir alanı kapsayan ve taş, demir ve camdan inşa edilen bina, Madrid'in şehir planlamasında bir dönüm noktası olarak belirlenmiştir. Neredeyse yüz yıl boyunca tüm İspanya'yı kapsayan güçlü ve etkili bir iletişim sisteminin merkeziydi. 1993 yılında bina Anıtlar kategorisinde bir Kültürel İlgi Yeri ilan edildi. Bina, Madrid'in göbeğinde, şehrin Plaza de Cibeles'deki kültürel merkezinin başlangıcına işaret eden konumuyla dikkat çekiyor.

Palacio de Cibeles, aynı zamanda tarihi bir yapıdır ve 1993'ten bu yana Anıtlar kategorisinde Kültürel İlgi Varlığı olarak listelenmiştir.2003 yılında belediyeleşmesinden sonra, bir dönüşüm süreci, mimar Francisco Rodríguez de Partearroyo ve Arquimática ekibi tarafından tasarlanan bir proje ile Madrid Şehir Konseyi ve yeni bir kültür merkezinin merkezi haline gelmeye başladı.

 

Giriş Ücreti:

  • Binanın içine ücretsiz girebilirsiniz.
  • Terasa tırmanma, yetişkinler için 3 € ve 12 yaşın altındaki çocuklar için 1.50 € tutarındadır.

Adres: Plaza Cibeles 1, 28014 Madrid, İspanya

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri:

  • Salıdan pazara 10: 30-14: 00 ve 16: 00-19: 30