Plaza Mayor, Madrid'deki belki de en tanınmış meydandır. Bu etkileyici meydan şu anda herhangi bir turist ziyaretindeki ana duraklardan biridir. Başlangıçta surların dışında inşa edilen bu kapalı meydan, boğa güreşleri, pazarlar, senfoniler, turnuvalar ve infazlara ev sahipliği yaparak üzerinde derin bir tarih taşımıştır. Bugün ise turistik dükkanlar, kafeler ve restoranlar ile çevrelenmiş ancak tüm ihtişamıyla ayakta durmaktadır.

III. Philip Heykeli, meydanın kuzey tarafındaki iki kule (karşı tarafta iki kule bulunan diğer binayla karıştırılmamalıdır) ile güzelce boyanmış bir yapı olan Casa de la Panadería'nın tam ortasında oturmaktadır. Fırıncıların loncasının karargahı olarak görev yapmasının yanı sıra, şimdi bir turizm bilgi bürosu barındırıyor. Meydana erişim, civardaki yaya caddelerine bağlanan pek çok çarşıdan biri aracılığıyla yapılır.

Türkçe ismi “Büyük Meydan “olan bu alan, III. Felipe döneminde yapılmış ve etrafı üç katlı binalar ile çevrilmiştir. Ayrıca, meydanın ortasında 17.yy döneminde inşa edilen III. Felipe’nin bronz bir heykeli de yer almaktadır. Puerta Del Sol Meydanı’nın birkaç sokak ötesinde yer alan bu meydanda, Flamenko kıyafetlerini deneyerek fotoğraf çekebilir, sokak sanatçılarını izleyebilir ve tapas lezzetlerini tadabilirsiniz.

Madrid’in en büyük ve en ünlü iki meydanından biridir. Sol Meydanı’na bir kaç yüz metre mesafedeki geometrik olarak dikdörtgen biçimli olan bu devasa ve tarihi meydan Kral III. Philip zamanında, 1619’da inşa edilmiştir. Meydanın tam ortasına Kral III Philip’in 1616’da yapılmış olan atlı heykeli de görmek mümkün. Madrid ordusunda en çok hizmet etmiş bir kral olan III. Philip sarayı Valladolid şehrinden Madrid’e taşımıştır. Meydanın ölçüleri 129mx94 m olmakla birlikte çevresi 237 balkonu olan 3 katlı binalar ile çevrilmiştir. Aynı zamanda 9 adet çıkış kapısı bulunmaktadır.

Bu meydanın mimari planını Juan de Herrera adında zamanın ünlü bir matematikçisi çizmiştir. Daha sonra İspanya’nın birçok şehrinde bu meydana benzeyen yapıları görmek mümkündür. Aslında mimarlık tarihi incelendiğinde bu tarz mimari meydanlara Herrerian tarzı meydanlar denmektedir.

Madrid’in bu ünlü meydanında tarih boyunca pazarlar, boğa güreşleri, taç giyme törenleri, kraliyet düğünleri gibi etkinliklerin yanında engizisyon tarafından cezalandırılan insanların asıldığı ve yakıldığı meydanlardan biridir. Madrid tarihi açısından bu meydanın düğün, idam gibi etkinliklerin yaşandığı bir yer olması halkın burada yoğun bir şekilde bulunmasına yol açmıştır. Tarihçiler meydana zaman zaman 50.000 kişinin meydanda bulunduğunu ortaya koymuştur.

Aslında meydan çevresindeki binaların da işlevselliği meydan için mühim konudur. Çünkü meydanı çevreleyen binalar tarih boyunca farklı amaçlara hizmet etmiştir. İlk inşa edildiği zamanlarda şehrin ileri gelen soyluları ve çalışan memurlar bu binalarda yaşamışlardır. Şu an günümüzde halka açık bir haldedir. İnsanlar ev kiralayabilir pozisyona getirilmiştir. Daire kiraları 700- 1500 Euro civarında değişmektedir.

Madridlilerin ve turistlerin bir araya geldiği en merkezi meydan olmamakla ünlü olan Büyük Meydan birçok etkinliğe olanaklar sunmaktadır; Zaman zaman konserler düzenlenir, pandomim sanatçıları gösteriler yapar, güneşli havalarda etrafındaki kafelerde ve tapas barlarda oturulur. Fakat bu tapas barlar oldukça turistik olduğu için bazen yediğiniz yemekten veya fiyatlardan memnun kalmayabilirsiniz.

Akşam saatleri 22.00’den itibaren meydandaki hareket azalır. Eğer şehir içindeki kalabalık sizi yorar ise akşam saatlerini de değerlendirebilirsiniz. Ek olarak meydanda Madrid Belediyesi’nce sağlanan ücretsiz Wi-fi internet hizmetinden de yararlanabilirsiniz.