Gran Via (Büyük Cadde)

Gran Via, Madrid'in en işlek ve en popüler caddesidir. 1300 metre uzunluğunda ve 100 yıldan daha uzun bir süredir ve her yıl 10 milyondan fazla insanı çeken gerçek bir açık hava alışveriş merkezi olan şehirdeki en çok rağbet gören perakende mağazalarından birisidir. En önemli değişiklikler dolaşımda olmasına rağmen, son zamanlarda daha fazla bitki örtüsü ve yenilikçi kent mobilyaları ile yenilenmiştir. Yeni Gran Via daha az araba ve kirliliğe sahip ve yaya dostudur. 

Yeni geçişler oluşturuldu ve kaldırımlar genişletildi, böylece alışverişiniz için daha fazla alanın tadını çıkarabileceksiniz. Ayrıca, Plaza España ve Plaza Callao arasındaki bölümde, yukarı yönde bağımsız bir bisiklet yolu yaratılmıştır. Geçmişte, caddeye Rusya’nın İspanya Cumhuriyeti’ni desteklemesi nedeniyle “Avenida de Rusia” deniyordu veya “Avenida del quince y medio” deniliyordu. Sokağın ilk planları, şehir merkezinin bir bölümünün yenilendiği 1862 yılına dayanıyor. Ancak, final projesi 1899 yılına kadar mimar José López Salaberry ve Francisco Octavio Palacios tarafından sunuldu ve bulvar 1929'da tamamlandı.

Gran Via, İspanya'da 300'den fazla bina ve 50 sokak yıkılması gerektiğinden en zorlu kentsel yapılardan biriydi. Bu merkez sayesinde şehir merkezi Madrid'in kuzey-doğu kısmına daha iyi bağlandı. Halen, Gran Via'da çok sayıda restoran, bar ve giyim mağazası, sinema ve tiyatro vardır. Geçtiğimiz birkaç yılda, çoğu tiyatro ve sinema kapanmış olsa da, Gran Via, İspanya Broadway'i olarak ününü koruyor. Gran Via, Madrid'in en gece hayatı olan caddelerinden biri ve hiç uyumayan cadde olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda en önemli alışveriş caddelerinden biri ve Primark’ın dünyadaki en büyük ikinci mağazasının yanı sıra Zara, Loewe, H&M, Sfera ve Pull and Bear gibi tanınmış markalar burada bulunmaktadır.

Calle Alcalá'dan Red de San Luis'e giden yol, belki de mimari anlamda en ilginç bölüm. Ayrıca perakende zincirlerine ve uluslararası markaların saldırılarına direnen bir dizi geleneksel mağazaya sahiptir. Bu mağazalara örnek olarak;  Loewe (Gran Via, 8; çantalar ve deri ürünleri), Grassy (Gran Via1,  üst düzey saatler ve mücevherler) ve Sanz (Gran) Zümrüt Kraliçe Victoria Eugenia tarafından giyilen Vía 7 verilebilir. Bu zarif butikler sizi Gran Via'nın incelikle eşanlamlı olduğu günlere geri götürür. Bununla birlikte, cadde zamana ayak uydurmak için çaba sarf ediyor ve böylece New Monté (Gran Via, 15, spor giyim) veya Adidas (Gran Via 21,  spor giyim) gibi popüler markalara, sadece Calle Montera'da sonunu işaret ediyor.

Red de San Luis'den Callao'ya doğru giden yola da ayrıca bakmak gerekiyor. Red de San Luis, Calle Montera'nın sonundaki sokak ağına verilen ve aynı zamanda Gran Via'yı geçerken Calle Fuencarral ve Calle Hortaleza'yı da kapsayan gayri resmi isimdir. Gran Vía’nın en işlek bölümünün başlangıcını işaret ediyor; burada sinemalarda ve eski tarz alışveriş merkezlerinde bulunan büyük mağazaları görebilirisiniz. Telekomünikasyon devinin eski karargâhı olan Telefónica binası (Gran Via, 28) artık bir teknoloji dükkânına ve bir kültür merkezine ev sahipliği yapıyor.

En popüler moda perakendecilerinin de burada dükkânları var. Bunlar; Bershka, Stradivarius, Cortefiel, H&M gibi.  29 numarada, bir asır önce kurulan ve en çok satanlardan akademik ders kitaplarına kadar aradığınız herhangi bir kitabı bulabileceğiniz kitapçı zinciri Casa del Libro'nun büyük bir şubesine ev sahipliği yapıyor. Hemen yanında, No. 27'de, geleneksel bir tekstil dükkânı olan Julián López'i bulacaksınız.

Gran Via'nın bir diğer önemli bölümünü Callao'dan Plaza de España'ya giden yol oluşturuyor. Capitol binası ve Schweppes neon levhası, Gran Via ‘nın üçüncü bölümünün başlangıcına işaret etmektedir. Ziyaretçilerin hediyelik eşyalarını bulabilecekleri pek çok hediyelik eşya dükkânı ve daha fazla moda perakendecisi ile görüşebilirsiniz. Bazı mağazalara örnek olarak şunlar verilebilir; Birleşmiş Benetton Renkleri (Gran Via, 41), Lacoste (Gran Via, 51), Camper (Gran Via, 54) , Carmina Kunduracı (Gran Via, 58), Madrid Resmi Mağazasında (Gran Via, 47).