Atocha Tren İstasyonu

Atocha Tren İstasyonu, 9 Şubat 1851'de İspanya'nın ikinci demiryolu hattı olarak açıldı. Madrid Atocha tren istasyonu en büyük tren istasyonudur. Atocha bölgesinde, Real Jardín Botánico de Madrid'den birkaç metre uzaklıktadır. Tren istasyonu, Plaza del Emperador Carlos V'e bakmaktadır. Tren istasyonunun içi, bitkiler ve büyük bir plaza ile çok doğal bir dekora sahiptir. Özellikle turistler için ilgi çekici olan Atocha’ya gidip gelen trenlerden biri, yolcuları Don Kişot'un yazarının doğduğu Alcalá de Henares'e götüren Cervantes trenidir.

Madrid'teki iki metro istasyonu da Madrid Atocha ‘ya bağlanır. Metro istasyonları Atocha ve Atocha Renfe'dir.

Daha sonra kuzeydeki Chamartín istasyonu olan Madrid'in en büyük istasyonu 1865 ve 1892'de genişletildi. İkinci yılda yapılan çalışmaların en dikkat çeken özelliği, merkezi bölüm üzerindeki çatıdır. Mühendis Saint-James tarafından tasarlanan ve 152 metre uzunluğunda ve 48 metre genişliğinde olan ve 27 metre yüksekliğe kadar yükselen yapı, en ünlü simge yapılardan biri haline geldi.

1984 ve 1992 yılları arasında Rafael Moneo tarafından yapılan tadilattan bu yana, Atocha iki istasyondan oluşan bir karmaşık yapı olmuştur. Yeni istasyon demiryolu trafiği, yüksek hızlı tren terminali, uzun mesafeli trenler ve yerel servisler için kullanılırken, eski istasyon RENFE ofislerine ve 400 farklı tür içeren tropikal bahçeyi (toplamda 7.000'den fazla bitki bulunmaktadır) içeren bir alışveriş ve eğlence kompleksine sahiptir. 

Madrid Atocha tren istasyonuna banliyö trenleri, şehirlerarası trenler, İspanya'nın güneyinden gelen bölgesel trenler ve Barselona, ​​Zaragoza, Sevilla ve Valensiya'dan AVE hızlı treni ile hizmet verilmektedir. AVE yüksek hızlı trenlerinin tümü İspanya'nın ulusal demiryolu şirketi - Renfe tarafından işletilmektedir. İstasyon, AVE trenlerinin yanı sıra İspanya'dan gelen tüm şehirlerarası trenlerin merkezi olarak hizmet veriyor. En önemli rotalar: Madrid-Valencia, Madrid-Barselona ve Madrid-Sevilla ’dır. Madrid Atocha tren istasyonu, Turist Danışma masası, tuvaletler, umumi telefon kabinleri, restoranlar ve bagaj muhafazası gibi birçok olanak sunmaktadır. Madrid Atocha'dan Madrid havaalanına otobüs bağlantısı vardır.

Bu istasyonda ve bu istasyonda çalışan trenler:

Yüksek hızlı trenler (AVE), Bölgesel ve uzun mesafe trenleri (RENFE), Şehirlerarası trenler

Hizmetler:

Turist Bilgi Noktası, Kayıp ve bulunanlar, Polis karakolu, Restoranlar, Tuvaletler, Bagaj muhafazası, Wi-Fi İnternet, ATM ve Telefon kabinleri.

Ulaşım ve bağlantılar

Yerel trenler ve metro: Metro hattı 8 bu istasyondan çalışır.

Otobüsler:Bu istasyondaki otobüsler 351, 352 ve 353.

Havaalanı:Otobüs 200, havaalanı ve Madrid ile bağlantılıdır, ayrıca Barajas havaalanını Renfe’nin Atocha İstasyonu'na bağlayan ekspres bir otobüse de sahiptir.

Adres:  Glorietadel Emperador Carlos V, s/n28045

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri:Pazartesi-Pazar arası sabah 05.00 gece 01.00

Websitesi:http://www.adif.es/