Bu yıl 200'üncü yıldönümünü kutlayan Prado Müzesi, kentin en popüler turistik güzergâhlarından birinin taç mücevherlerinden birisidir. Prado ‘nun duvarları, Velázquez’e 'Las Meninas ve Goya'nın Mayıs Ayının Üçü 1808'i de dâhil olmak üzere İspanyol, İtalyan ve Flaman okullarından başyapıtları ile kaplıdır. Müze içindeki koleksiyonunda 8.600 resim ve 700'den fazla heykel bulunmaktadır.

Prado Müzesi, dünyadaki en iyi sanat koleksiyonlarından biri ve Madrid'deki klasik sanatın en iyi koleksiyonunu barındıran özel bir müzedir. Prado'da kaçırılmaması gereken bazı önemli noktalar Bosch'ın başyapıtı Dünya Lezzetleri Bahçesi, Velázquez'in başyapıtı Las Meninas, Siyah Resim Sergisi ve Üçüncü Goya’nın eserlerdir. Müze yakınındaki çeşmeler ve ağaçlarla dolu yaya geçidi olan Paseo del Prado'da yürümeye özen gösterin.

Ziyaretçiler, bilet başına 0,9 euro ek bir ücret karşılığında, önceden telefonla veya çevrimiçi olarak bilet satın alarak genellikle çok uzun kuyrukları atlayabilir. Çevrimiçi olarak satın alınan biletler basılabilir veya akıllı bir telefona indirilebilir. Önceden satın alınan tüm biletler (referans numarası ile) alınabilir veya binanın kuzeydoğu köşesindeki ana (Jerónimos) girişinde gösterilebilir. Müzede tam bir gün geçirmeyi planlıyorsanız, örneğin öğle yemeği için çıkıp geri gelmek isterseniz biletinizin ana girişin hemen içindeki “Educación” sayacında damgalatmanız halinde tekrar girebilmeniz mümkündür.

Prado Müzesi, dünyadaki en kapsamlı İspanyol resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretinize San Baudelio de Berlanga Kilisesi'nden Mozarabik duvar resimleri düşünülerek ve oradan da İspanya'dan zaman çizelgesi izlemek için Bartolomé Bermejo, Pedro Berruguete, Juan de Juanes veya Luis de Morales tarafından boyanmış tuvallere geçiş yaparak 11. Yüzyıldaki eserleri görebilirisiniz. Bu eserler dönem olarak incelendiğinde Rönesans ve Gotik’ tir. El Greco'ya adanmış galeriler Elinde, Göğsünde ve Kutsal Üçlüde bulunan Şövalye gibi en dikkat çekici eserlerinden bazılarını sergiliyor.

Prado Müzesi, 10 Kasım 1819'da açıldı. Juan de Villanueva tarafından tasarlanan bina, ilk başta bir bilim evi olarak tasarlandı. Müze içerisindeki yıllar süren özel bağışlar ve satın almalar, koleksiyonunda kayda değer bir genişlemeye yol açtı. İspanya İç Savaşı'nın başlangıcında, sanat eserleri bodrum katına taşındı ve onları muhtemel bombalamalara karşı korumak için kum torbası haline getirildi. Ardından, Milletler Cemiyeti'nin tavsiyelerine uyarak Valencia’ya taşındılar ve sonunda Cenevre Merkezine tahliye edildiler. İkinci Dünya Savaşı kısa bir süre sonra patlak verdiğinde, koleksiyon Madrid'e iade edildi.

Prado, Ribera, Zurbarán, Murillo ve İspanyol başyapıtlarından Las Meninas ve Seamstress'leri asan büyük Velázquez gibi İspanyol Altın Çağ'ın önde gelen ressamlarının bazılarına ev sahipliği yapıyor. Goya galerilerinde, Kraliyet Goblen Fabrikası için yaptığı goblen karikatürlerinden, evi La Quinta del Sordo'nun (Sağır-Adam'ın Villası) duvarlarına boyadığı Siyah Tablolara kadar, büyük sanatçının bir dizi eserini bulacaksınız. 19. yüzyıl sanatına adanmış eserleri Fortuny, Federico, Raimundo Madrazo ve harika ev müzesi kentte de bulunan Valensiya sanatçısı Joaquín Sorolla'nın eserleri bulunmaktadır.

İspanyol Barok sanatı, İtalya'da ortaya çıkan ve yakın kıtaya yayılan bir sanat tarzı olan Rönesans'tan güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Prado, İtalyan Quattrocento (15. Yüzyıl) 'da boyanmış çok sayıda önemli esere ev sahipliği yapmış, Fra Angelico'nun Duyuruları, Botticelli'nin Nastagio degli Onesti'nin hikâyesi, Mantegna'nın Bakire’ nin Ölümü ve Antonello da Messina'nın Ölü Mesih'in Desteği Melek eserleri örnek olarak verilebilir. Raphael’in bakireleri ve Titian, Tintoretto ve Veronese - Venedik okulunun yıldızları olan Bakire resimleri, İtalyan Cinquecento’daki (16. yüzyıl) harika sanat örnekleridir ve Prado Müzesi’nin en değerli hazineleri arasındadır. Caravaggio, Guido Reni ve Annibale Carracci'nin eserleri, İtalyan baroğunun izlediği farklı yolların mükemmel birer örnekleridir.

İspanyol monarşisi ile Flanders arasındaki güçlü siyasi bağlar, Prado ‘ya Flaman sanatının harika koleksiyonunu vermesine olanak sağlamıştır.

Philip II'nin hayranı olduğu Flaman’ın eserlerinden - Van der Weyden'in Haçtan Düşen İniş ve Hieronymus Bosch'un Dünyayı Meşaleler Bahçesi gibi,  Barok dönemden resimlere, özellikle Rubens'in Bruegel resimlerine kadar Aile, Jordaens ve Teniers’e kadar bulunmaktadır. Müzede ayrıca Claude Lorrain, Rembrandt ve Watteau gibi bazı Fransız, Alman kültürlerine ait eserler de bulunmaktadır.

Aynı zamanda müze içerisinde Hollanda ressamlarının eserleri bulunmaktadır. Ünlü olmasa da, heykel ve dekoratif sanatlara adanmış galeriler aynı derecede büyüleyicidir. Roma heykellerine, Dauphin Hazinesi - Philip V tarafından miras alınan bir lüks gemi grubuna ve Philip II ve Charles V tarafından yaptırılan Leone ve Pompeo Leoni heykellerine ev sahipliği yapıyorlar.

Villanueva binası, müzenin muhteşem resim ve heykel koleksiyonunun büyük bir bölümünü barındırıyor. Hemen arkasında, Los Jerónimos Manastırı'nın yanında, geçici sergilere, yenileme atölyelerine ev sahipliği yapan ve bir dinleme salonu, kafe, restoran ve ofisleri barındıran modernist mimar Rafael Moneo tarafından tasarlanan uzantı üzerinde yer almaktadır.  Birkaç metre uzaklıkta, El Retiro Parkı'nın yanında, müzeye de ait olan El Casón del Buen Retiro’yu görebilirisiniz. Bir zamanlar eski El Buen Retiro Sarayı'nın dans salonu, bugün araştırmacılar için bir kütüphaneye ve okuma odasına ev sahipliği yapıyor.

Giriş Ücreti:

  • Genel giriş: 15 €
  • Genel giriş + resmi rehber: € 24
  • Müze’nin koleksiyonuna ücretsiz giriş: Pazartesiden cumartesiye 6.00 - 20.00 ve Pazar 5.00 - 7.00
  • Sanat Yürüyüşü Kartı: 30,40 €
  • Yıllık Devlet Müze Kartı: 36,06 €

Adres:  Paseodel Prado, s/n28014

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri:

  • Pzt - Cts: 10.00 - 20.00
  • Resmi tatil günleri: 10.00 - 7.00

Websitesi:http://www.museodelprado.es/