Puerta del Sol

Şehrin ana meydanlarından biri olan Puerta del Sol kent merkezinde yer almaktadır. Kente gelen ziyaretçilerin ilk uğrak noktası genellikle bu meydan olur. Burada yıl boyunca festivaller, gösteriler, siyasal eylemler ve sokak sanatçıları sahne alır. Puerta del Sol “Güneş Kapısı” anlamına gelmektedir. Meydan kentin ana yollarının kesişme noktasıdır, buradan dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Meydanın ortasında yer alan Kral III. Charles Heykeli, 1997 yılında dikilmiştir.


Meydanda bulunan saat kulesi ise 1866 yılında yapılmıştır. Bu kulenin altında yeni yıl kutlamalarının bir parçası olan üzüm yeme etkinliği gerçekleşir. Yılbaşında son 12 saniye günün 12 saatini temsilen 12 adet üzüm yenilir. Meydanın doğusunda yer alan Ayı ve Madroño Ağacı Heykeli (El Oso y El Madroño) şehrin bir diğer simgesidir. Heykelde; dişi ayı tasviri, Madrid’in bereketli topraklarını, ağaç ise aristokrasiyi temsil etmektedir.

Güneş Kapısı ya da Güneşin Kapısı anlamına gelen Puerta del Sol Meydanı Madrid’in en merkezi ve gözde lokasyonalrından birisidir. Burası Madrid halkının meşhur buluşma yerlerinden birisi olarak geçmektedir. Aynı zamanda bu meydanda protesto ve gösterilerin de yoğun olarak yapıldığı bir meydandır.  Puerta Del Sol, Madrid’in en önemli ikinci meydanı olan Mayor Meydanı ile en büyük caddesi Gran Via’ nın arasında olup her ikisine de bir kaç dakika yürüme mesafesindedir.

Bu yüzden meydan gezileri için konum olarak her yere yakındır. Turistlerin seyahat planlamışında değerlendirebileceği bir konumdadır.  Buraya gelmenin en kolay yolu meydanın ortasında bulunan Sol Metro İstasyonu’nun da inmektir. Puerta del Sol aynı zamanda tarihsel olarak İspanya’nın sıfır noktası sayılmaktadır. Meydan 18. Yüzyıl’da Madrid’in En İyi Belediye Başkanı Unvanı (Elcalde) taşıyan III. Carlos tarafından inşa ettirilmiştir. Meydanın ortasında III. Carlos’un heykeli de bulunmaktadır.

Güneş Kapısı ismini almasında bu meydanın tarihi açıdan büyük önemi bulunmaktadır. Ortaçağ tarihinde Madrid’i çevreleyen surların güneye açılan kapısının da adı Güneş Kapısı’dır. Kapının üzerinde bu ismi simgeleyen parlayan güneş figürü de bulunmaktadır. Bugünkü meydan, surlar yıkıldıktan sonra bu tarihi kapının adını yaşatmak için Güneş Kapısı olarak isimlendirilmiştir.  Hatta tasarımı bile parlayan güneş biçiminde yarım daire formunda oluşturulmuştur. Meydandan Gran Via’ ya doğru çıkan tüm sokaklar da bu güneşin ışınlarını simgeler.

Puerta Del Sol’un bugünkü halini 18. Yüzyılda yer alan meydanın etrafını 18. ve 19. Yüzyıllardan kalma binalarla çevrilidir. Bu yapılar içinde en önemli olan 1768’de inşa edilmiş olan Kraliyet Merkez Postanesi (Real Casa de Correos) olarak kullanılmış olan binadır.

Ortaçağda, İspanya’nın her yanından gönderilen postalar bu binaya gelir ülkeye buradan dağıtılırdı. Bu bina bugün Madrid Otonomi Yönetim Binası’dır ve önünde Madrid Belediyesi’nin 7 yıldızlı lacivert bayrağı bulunmaktadır.

  • Ulaşım

1, 2 ve 3 numaralı metro hatlarının 'Sol' durağında inerek veya 3, 50 ve 51 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Adres:  Puerta del Sol, 28013 Madrid, İspanya

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri: Hep Açık