Las Ventas Boğa Güreşi Arenası

Madrid'in doğusunda, Plaza de Toros Anıtsal de Las Ventas (Las Ventas), dünyadaki en önemli ve prestijli boğa güreşidir ve burayı ziyaret etmek, İspanyol geleneğine ilişkin bir fikir edinmek için iyi bir yoldur. Museo Taurino (mimarı) burayı tasarlarken la corridas (boğa güreşi) ile ilgilenmeyenlerin bile ilgisini çekmeyi başarmıştır. Mayıs ayından eylül ayına kadar süren olan sezon boyunca burada düzenli olarak boğa güreşi yapılıyor.

Boğa güreşi dünyasının en büyük halkalarından biri olan Las Ventas, büyük bir dış cepheye ve geniş kumlu yüzüğü çevreleyen uygun bir kolezyum benzeri bir arenaya sahiptir. 1931'de açılmış olup üç yıl sonra ilk dövüşüne ev sahipliği yapmıştır. Büyük ve kararlı bir şekilde Mağribi Puerta de Madrid üzerinde halkın omuzlarında yükseklere taşınmak her boğa güreşçisinin en büyük hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek için genellikle geçitler düzenlenir ve bu geçitler eğer uygun olursa  'Zafer Kapısı' olarak bilinir. Aynı zamanda rehberli ziyaretler ile birlikte boğa güreşleri hakkında bilgi alabilir  (İngilizce ve İspanyolca olarak) sizi kuma ve kraliyet kutusuna götürür.   

Museo Taurino, belli bir dönem tadilat ve genişleme için kapatılmıştır. Tekrar açıldığında, boğa güreşi efsanesi Manolete'ye adanmış yeni bir alanın yanı sıra merak uyandıran bir araç- gereçler topluluğu, kostümler (traje de luces veya ışık takımları), fotoğraflar ve diğer boğa güreşi hatıralarını görme fırsatı bulabilirisiniz. Boğa güreşini çevreleyen tüm alt kültürün içine büyüleyici bir bakış açısı bulunmaktadır.

Madrid Boğa Güreşi Müzesi, Patio de Caballos'ta, binanın sembolik bir bölümünde bulunur ve İspanya'da boğa güreşi tarihinin açık ve uyumlu bir vizyonunu sunan bir koleksiyona sahiptir. Eserleri arasında yirminci yüzyılın boğa güreşçileri olarak giyinmiş Goya'nın boğa güreşinin gravürleri, sadece Manolete'ye adanmış bir bölüm ve Las Ventas'ın tanıklıklarının büyük bir örneği var.

Las Ventas Boğa Güreşi Arenası Neo Mudejar tarzında tasarlanmış ve inşa edilmiştir. On dokuzuncu yüzyılda geleneksel bir İspanyol tasarımına dayandığı için ulusal bir tarz olarak nitelendirilen bir mimari tarza sahiptir.  Neo Mudejar, İspanya'daki boğaların en karakteristik tarzıdır. Eski Venya Boğa Güreşi Arenası olan Las Ventas'ın öncüsü ve ülkedeki bilinen ilk Mudejar stil örneğidir. Emilio Rodríguez Ayuso ve Lorenzo Álvarez Capra tarafından yapılan bu çalışma, İspanya'da Bullrings mimarisinde yer almıştır.

Las Ventas Bullring, döşemeyi de içeren metalik bir çerçeve ile destekleniyor. Tırmıklar ve geniş yüzeyler tahtadan yapılmıştır ve kapakları metal bıçaklardan, metal kayışlardan, dövme demirden ve kiremitten yapılmıştır. Yerellikler on genişlikte dağılmış, döşenmiş, kademeli ve genel olarak ayrılmıştır.  Burası yaklaşık olarak 25.000 seyirciyi ağırlayabilir. Boğa güreşi bir spordan ziyade adeta bir tiyatro gösterisini andırıyor. Burası aynı zamanda konserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Alanın geniş olması seyirci kapasitesinin yüksek olması bu kullanım ağını daha da genişletmektedir. Arenanın büyüklüğü 61,2 metre, sokak genişliği ise 2,2 metredir.

Las Ventas Boğa Güreşi Arenası, 1929'da adını aldığı Las Ventas del Espíritu Santo adı verilen arazide inşa edildi. İspanya'daki en büyük boğa güreşi alanıdır ve toplamda 45.800 metrekare alana ve 23.797 kişi kapasitelidir. Rona’daki boğanın ardından 60 metre çapındaki halkası da dünyanın en büyüklerinden biridir. Las Ventas, Mexico Monumental ve Valencia'daki Boğa Güreşi Arenası ‘ndan sonra (Venezuela) dünyada daha fazla kapasiteye sahip üçüncü Boğa Güreşi Arenasıdır ve profesyoneller, amatörler ve eleştirmenler tarafından dünyanın en önemlisi olarak kabul edilir. Rüzgârın Başkanı olarak da bilinen Las Ventas Boğa Güreşi Arenası, Salamanca'nın merkezindeki La Guindalera semtinde, Madrid şehrinin en rüzgârlı bölgelerinden birinde yer almaktadır.

17 Haziran 1931'de, ilk kutlama, sadaka boğa güreşi kutlamasıyla burada yapıldı. Afiş Fortuna, Marcial Lalanda, Nicanor Villalta, Fausto Barajas, Luis Fuentes Bejarano, Vicente Barrera, Armillita Chico ve Manuel Mejias Bienvenida tarafından oluşturuldu. Kesin açılışı 21 Ekim 1934'te gerçekleşmesine rağmen, bu tarihten itibaren düzenli olarak kullanılmaya başlandı.

Las Ventas Boğa Güreşi Arenası, dünyanın en önemli Boğa Güreşi Arenasıdır ve tüm figürlerin başarılı olarak sergilendiği yer olarak kabul edilir. Las Ventas aynı zamanda dünyanın en zorlu yeridir.

 

Giriş Ücreti:

  • Standart Fiyat: 14,90 €
  • Öğrenciler ve emekliler: 11,90 €
  • İndirimli Fiyat (12 yaşından küçük çocuklar): 5,90 €
  • 5 yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz bilet

Adres: Calle de Alcala 237, 28028 Madrid, İspanya

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri:

  • Mayıs-Ekim

Sabah 10'dan akşam 7'ye

  • Kasım-Nisan

Saat 10.30'dan 6.00'a kadar

  • Boğa güreşleri günleri: tur şovun başlamasından 3 saat önce kapanıyor.

Websitesi:https://www.las-ventas.com/