Debod Tapınağı

Debod Tapınağı, yerel adıyla Templo de Debod, Madrid'in en güzel parklarından birinde bulunan Mısır tapınağıdır. Kraliyet Sarayı ve Plaza de España'nın yakınında, Mısır'ın güney Mısır'daki Aswan Barajı'nın inşasını takiben Nasır Gölü seleflerinden Abu Simbel tapınağını kurtarmadaki rolü nedeniyle Mısır tarafından İspanya'ya hediye edilmiştir. Burası, gün batımı izlemek için harika bir yerdir.

Madrid’in Cuartel de la Montaña Parkı’na taşınan, M.Ö 2. yüzyıldan kalma bir Mısır tapınağıdır. Tapınak, İspanya'ya, büyük Aswan Barajı'nın inşasını takiben sellerden kurtarmak için Mısır hükümeti tarafından bağışlanmıştır. Tapınak üzerine çalışmalar MÖ 2. yy'ın başlarında, Amun ve tanrıça İsis'e adanmış bir şapel inşa eden Meroe Kralı Adijalamani'nin emriyle başladı. Bu şapel yüksek kabartmalar ile dekore edilmiştir. Ptolemaik hanedanının sonraki kralları, orijinal çekirdeğin etrafına yeni odalar inşa ederek tapınağı genişletti.

Mısır, Roma İmparatorluğu tarafından ilhak edildikten sonra, imparator Augustus ve Tiberius - ve muhtemelen Hadrian da - binanın yapımını ve dekorasyonunu bitirdi. Madrid şehir merkezinde bir Mısır tapınağı olarak geçmekte olan tapınak, Mısır devlet başkanı Gamal Abdel Nasser Aswan Yüksek Barajı'nı inşa ederken güney Mısır'daki Nasser Gölü'nün yükselen sularından kurtarıldı. 1968'den sonra, Unesco ekibindeki İspanyol arkeologlar sayesinde sonsuza dek ortadan kaybolan anıtları kurtarmaya çalışan bir teşekkür hareketi olarak blok olarak İspanya'ya blok olarak gönderildi.

Birkaç bin yıl 1960'a kadar hızlı bir şekilde ilerleyin ve UNESCO, Aswan Barajı'nın inşaatı nedeniyle tehlike altında olan Abu Simbel'de bazı antik tapınakların ve kalıntıların kurtarılmasına yardımcı olmak için finansal ve bilimsel olarak müdahale etti. El sıkışma ya da sözlü teşekkür yerine, Mısır daha fazlasını sunması gerektiğini hissetti ve bu tapınağı 1968'de İspanya'ya bağışladı.

Tabii ki, bir okyanus üzerine eski bir tapınağı nakletmekle ilgili bazı ciddi lojistikler vardı. Debod, ilk olarak Mısır'da çözüldü ve İspanya'ya parçalar halinde gönderildi. Daha sonra Madrid, Plaza de España'nın yakınında, Parque de Oeste'nin kenarındaki tapınağı taştan, bulunduğu yerinde dikkatlice yeniden inşa etti. Bu süreç uzundu çünkü tapınağın hiçbir kısmının zarar görmemesi için yeniden yapılanmanın doğru yapılması gerekiyordu. Temmuz 1972'de Madrid belediye başkanı Carlos Arias Navarro tarafından açıldı ve daha sonra halka açıldı. 

MS 6. yüzyılda, Nubia’nın Hristiyanlığa dönüşümünü takiben tapınak mühürlendi ve terk edildi. 20. yüzyılda, baraj inşaatı nedeniyle Mısır hükümeti, tapınağı Madrid şehrine bir hediye olarak vermiş ve şu an bulunduğu yerinde taşlanarak yeniden inşa edilmiştir. Daha sonra 1972'de halka açıldı. Madrid'deki yeniden yapılanma binanın orijinal yönünü korumuştur. Ziyaretçilerin bu görkemli mekânın anlamını anlamalarına yardımcı olmak için, dekoratif motifleri ve tarihi, ölçek modelleri ve videoları görülebilir ve görsel-işitsel materyal duvarlara yansıtılır.Bugün, giriş ücreti alınmamaktadır, ancak içeri girmek için sırada beklemeniz gerekebilir, çünkü aynı anda 15'ten fazla kişinin içeri girmesine izin verilmez.

Bununla birlikte, dilediğiniz zaman tapınağın dışında dolaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz ve Debod'un tepedeki konumu gün batımını izlemek için mükemmeldir. Parkın etrafında yürüyüş yaparak, birçok otlu alanın ve Madrid manzarasının, özellikle Almudena Katedrali'nin ve Kraliyet Sarayı'nın tadını çıkarabilirsiniz. Anıtın içi şu anda ziyaretçilere kapalı, ancak tapınağın açılış saatleri boyunca yine de geçit boyunca yürüyebiliyorsunuz.

Giriş Ücreti:Ücretsiz

Adres: CalleFerraz, 128008

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri:

  • Salı-Paz ve Resmi Tatiller: 10: 00-18: 00
  • Pazartesi; 1 ve 6 Ocak, 1 Mayıs, 24, 25 ve 31 Aralık Kapalı
  • Güvenlik nedeniyle ve koruma amaçlı olarak, tapınak içindeki ziyaretler, odaların veya binanın geçici olarak kapanmasından etkilenebilir. Maksimum kapasite 30 kişidir. Grup ziyaretlerine izin verilmez. Maksimum ziyaret süresi 30 dakikadır.

Websitesi:http://www.madrid.es/templodebod