Eşsiz Doğasıyla Hanoi & Halong Bay

Kısa ama dopdolu bir Tayland  gezisinden sonra geldik bu şehre. Çocukluk arkadaşımla yeşil pasaportumuzun olmasından dolayı Vietnam'a girmek için vize almamıza gerek olmadığını biliyorduk ancakPhuket Adası'nda tanıştığımız bir Türk'ün dediklerinden o kadar da rahat olmamamız gerektiğini anladık. Girişte gümrük memurunun 10-15 dakikalık sorularına maruz kaldıktan sonra artık hayalimdeki ülkeye resmi şekilde giriş yapmış bulunuyordum.

Öncelikle şunu söyleyeyim, Vietnam diğer gittiğim Asya ülkelerine pek benzemiyor. İnsanları ne Tayland'daki gibi senden bir şekilde para koparmaya çalışıyor, ne Hong Kong'daki gibi seni görmemezlik veya duymamazlıktan geliyor. Buranın insanı gerçekten çok samimi ve güler yüzlü, tabi sen de öyleysen...

İklimi ise diğer Güneydoğu Asya ülkeleri gibi muson. Yani kışın gitmek yağışsız havalar açısından daha mantıklı olacaktır. Sıcaklık da kışın 20 derece civarında seyrediyor. Tayland ve Malezya gibi bunaltıcı bir havası olmuyor bu sayede. Gelelim şimdi Hanoi'de ne yapılır, nereye gidilir...

Üç Milyon motosikletli şehir

İlk gün havaalanından taksi dolmuş gibi bir araçla hostele geldikten sonra biraz dinlenip Hoan Kiem Gölü'nün o taraflara gittik. Şehirde ilk gözümüze çarpan o sokaklardaki inanılmaz motor sayısıydı. 3 milyon motor olduğu söyleniyor bu şehirde, gerçekten inanılmaz. Yaya üstünlüğü hiçbir yerde yok hatta bana iki kez motor çarptı yolda yürürken, üstüne bir de çarpan adam elini kaldırıp küfür etti sanırım.

Hoan Kiem Gölü'nde iki üç tur attıktan sonra dedik bir şeyler içmeye gidelim saat de iyice ilerledi. Old Quarter adıyla bilinen meşhur bölgeye geldik. Burada gezinirken Beer Corner (Bira Köşesi) isimli yeri keşfettik. Adından da tahmin edebileceğiniz üzere burada insanlar ev yapımı biralarını getirip yaklaşık 1 TL gibi bir ücrete 33 mililitrelik bardaklarda size satıyorlar. Üstüne bir de tabure çekip yanlarında içebiliyorsunuz. Zaten Hanoi'de gece hayatı daha çok sokakta devam ediyor. Diyorsanız ben homemade bira içmem, güvenmem, en güzel alternatifiniz her markette bulabileceğiniz Bia Hanoi (Hanoi Birası). Onun da fiyatı yaklaşık 2 TL. Burası hakkında söylemem gereken bir diğer önemli şey ise mutlaka backpackers hostelde kalmanız gerektiği. Konumu çok güzel, kalan nerdeyse herkes dünyayı gezen tipler, fiyatlar çok ucuz, çok fazla insanla tanışma olanağı sunuyor. Hatta bir gece parti vermişliği bile var.

Sonraki iki gün erkenden uyanıp şehirde görülmesi gereken yerleri gezmeye çalıştık. Bunlar arasında Ho Chi Minh Mausoleum, Temple of Literature, Hoa Lo Prison, National Museum of Vietnamese History ve tabi ki Hoan Kiem Gölü var. Buralar hakkında detaya girmeyeceğim ancak eğer Vietnam Savaşı'na merakınız varsa Hoa Lo Prison'ı mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Ho Chi Minh Mausoleum dışında diğerlerine giriş ücretli. Merak etmeyin hepsine verdiğiniz paraları toplasanız Berlin'deki bir müze girişi etmez. Ayrıca bu gezileri yaparken ulaşımı yürüyerek halledebilirsiniz çünkü mesafeler oldukça kısa. Yorulursanız da taksi ucuz bir alternatif olacaktır. Motor kullanmayı biliyorsanız günlük 10-15 TL'ye kiralayabilirsiniz ancak pek tavsiye etmem çünkü trafik çok değişik akıyor, kaza yapabilirsiniz.

Gezinin en güzel kısmı: "Halong Bay (Ejderha Körfezi)"

Phuket'te yaptığımız tekne turlarından baya etkilenmiştik. Daha güzelini bir daha asla göremeyeceğimizi düşünüyorduk, yanılmışız... Anlatılmaz, yaşanır cümlesi sanırım Halong Bay için kurulmuş. Denilecek pek bir şey yok bura hakkında. Açıkcası hiçbir anını kaçırmak istemediğimden pek fotoğraf da çekmedim burda. Kesinlikle ölmeden önce görülmesi gereken bir doğal güzellik.

Buraya Hanoi'den gitmek isterseniz kaldığınız yerden veya dışarıdaki acentalardan tur satın alabilirsiniz. Bizim fazla zamanımız olmadığı için günübirlik tur satın aldık. Bunun dışında 3 güne kadar gemide kalmalı turlar da mevcut. Günübirlik turlar 20-40 Dolar arasında değişiyor. Bu konuda önerim, kano gezisi içeren en ucuz turu almanız, gerçekten çok keyifli oluyor. Ayrıca bu turların hepsi öğle yemeği içeriyor. Bizim turda, oturduğumuz masaya 20'den fazla çeşit yemek gelmişti. Vietnam mutfağını merak edenler için nokta atışı diyebiliriz. Biz sadece 3-4 tanesinden memnun kalmıştık orası ayrı ama yine de güzel bir deneyimdi.