Vinh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Asya’nın en gizemli ülkelerinden birisi olan Vietnam, daha çok başından geçen savaş felaketiyle anılsa da turizm açısından da keşfedilmeyi bekleyen bir nokta. Ülkenin kuzeyinde bulunan Nghe An ilinin en önemli kenti olan Vinh ise hem geçmişi hem de tabiatıyla ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Vinh’in en önemli özelliği Vietnam’ın kurtuluş mücadelesinin önderi olan Ho Chi Minh’in memleketi olması. Her yıl binlerce kişi, bu büyük lidere saygılarını sunmak için bu şehri ziyaret ederler. Savaş döneminde Vietnam’ın direniş güçlerini örgütleyen ve gerçek adı Nguyan That Thanh olan Minh’in ismi “Işığa kavuşturan” anlamını taşımaktadır. Ayrıca halk arasında “Ho Amca” lakabı ile anılır. Bir liman şehri olarak, her zaman önemli bir konumda bulunan Vinh’in kaderi, meşhur Vietnam Savaşı’nda değişir. Kent, Amerika Birleşik Devletleri tarafından düzenlenen ağır bir bombardımana maruz kalır ve adeta yerle bir olur. Sovyet destekli Kuzey Vietnam’ın galibiyetiyle sonuçlanan savaş sonrası, yine Sovyet ve Doğu Alman yardımıyla kentte büyük bir imar hareketi başlar. Savaşta dümdüz olan kent, kısa süre içerisinde yeniden ayağa kaldırılır. Tabii bu nedenle de kentte Sovyet mimarisi oldukça hakim konumdadır. Kent, turizm açısından ise hala keşfedilmemiş bir nokta olarak gösterilebilir. Yurt dışından henüz çok az sayıda turist ağırlayan Vinh, bu açıdan halen bakir olan doğasıyla cazip bir nokta. Eğer Asya’nın bir başka gizemli ülkesi Laos’a yönelik bir gezi planınız varsa bu ülkeye çok yakın olan Vinh’e da 1-2 günlüğüne uğrayabilirsiniz.


Vinh Nerededir?

Vinh, Asya’nın güney doğusunda bulunan Vietnam’ın kuzeyinde bulunuyor. Nghe An ilinin en önemli kenti olan Vinh, bir diğer Asya ülkesi Laos’a da çok yakın konumda.
 

Vinh’e Nasıl Gidilir?

Vinh’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Ancak Türk Hava Yolları’nın Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye yaptığı direkt seferlerle bu şehre gidip otobüs ya da trenle kolayca Vinh’e ulaşabilirsiniz. İki kent arası 297 kilometre olup otobüsle yaklaşık 6 saat sürüyor. Dilerseniz, yabancı havayolu şirketlerinin aktarmalı seçeneklerini kullanarak Vinh’e havayolu ile de ulaşabilirsiniz. Havalimanı kent merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve taksi ile yaklaşık 15 dakika sürüyor.
 

Vinh’e Ne Zaman Gidilir?

Asya’nın güney doğu kıyılarında bulunan Vinh’e gitmek için en uygun tarihler nisan, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu süreçte nisan, mayıs aylarında nispeten ılık olan hava, yaz döneminde oldukça sıcak bir hal alır. Yaz mevsimi, okulların da tatil olması nedeniyle iç turizmin en hareketli olduğu dönemdir. Deniz kıyısı olan lokasyonlarda yoğunluk oldukça artar. Asya’nın meşhur muson yağmurları ise eylül ile kasım ayları arasında gerçekleşir. Sonrasında ise mart ayına kadar soğuk havalar hüküm sürer.
 

Vinh Gezilecek Yerler

Quyet Dağı’nın yamaçları, Vinh’in en güzel yerlerinden birisi. Çam ağaçlarıyla kaplı bir oksijen deposu olan bölge manzarasıyla ünlü. 400-500 metrelik bir yürüyüş mesafesinin ardından ulaşacağınız tepeden kentin panoramik manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Ho Chi Minh Müzesi, kentin 14 kilometre batısında bulunuyor. Hoang Tru isimli köyde 1890 yılında doğan ünlü liderin, dünyaya geldiği ev şu an bir müze halinde. Bambu ve palmiye yapraklarından yapılmış olan bu basit evler, büyük bir ziyaretçi akınına uğruyor. Evlerde Ho Chi Minh’in fotoğrafları ve hatıra eşyaları yer alıyor.

Cua Lo Plajı da kentin en büyük güzelliklerinden birisi. 18 kilometre uzaklıkta bulunan plaj, berrak suları ve altın rengi kumları ile adeta bir cennet. Yaz döneminde iğne atılsa yere düşmeyecek bir yoğunluğa sahip olan plaj, kışın ise sessiz sakin yapısıyla ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Gün batımı izlemek için en ideal yerlerden birisi olan plaj çevresinde leziz deniz mahsulleri tadabileceğiniz tesisler de bulunuyor.

Vinh sokakları, keşfedilmeyi bekleyen yerlerle dolu… Yapacağınız yürüyüşlerde şehrin ve Vietnam’ın kültürüne dair enteresan keşifler sizi bekliyor olacak. Uzak Doğu’daki diğer ülkelerin aksine Vinh’te sokaklarda yemek satışı fazla yapılmıyor. Ancak sokak lezzetleri lokantalarda kendine yer bulmaya devam ediyor. Şehrin en ünlü yemeği ise yılan balığı çorbası. Kesinlikle tatmanız önerilir. Ayrıca Vinh’e özgü et yemekleri de oldukça ilgi çekici olabilir.
 

Vinh ile İlgili

Vinh Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 18oC
  • Şub 18oC
  • Mar 20oC
  • Nis 24oC
  • May 27oC
  • Haz 29oC
  • Tem 29oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 24oC
  • Kas 21oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa