Google+

Arama formu

Vinh

AsyaVietnamVinh
  Asya’nın en gizemli ülkelerinden birisi olan Vietnam, daha çok...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 VND = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 18℃
Şub 18℃
Mar 20℃
Nis 24℃
May 27℃
Haz 29℃
Tem 29℃
Ağu 29℃
Eyl 26℃
Eki 24℃
Kas 21℃
Ara 19℃

Vinh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Asya’nın en gizemli ülkelerinden birisi olan Vietnam, daha çok başından geçen savaş felaketiyle anılsa da turizm açısından da keşfedilmeyi bekleyen bir nokta. Ülkenin kuzeyinde bulunan Nghe An ilinin en önemli kenti olan Vinh ise hem geçmişi hem de tabiatıyla ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Vinh’in en önemli özelliği Vietnam’ın kurtuluş mücadelesinin önderi olan Ho Chi Minh’in memleketi olması. Her yıl binlerce kişi, bu büyük lidere saygılarını sunmak için bu şehri ziyaret ederler. Savaş döneminde Vietnam’ın direniş güçlerini örgütleyen ve gerçek adı Nguyan That Thanh olan Minh’in ismi “Işığa kavuşturan” anlamını taşımaktadır. Ayrıca halk arasında “Ho Amca” lakabı ile anılır. Bir liman şehri olarak, her zaman önemli bir konumda bulunan Vinh’in kaderi, meşhur Vietnam Savaşı’nda değişir. Kent, Amerika Birleşik Devletleri tarafından düzenlenen ağır bir bombardımana maruz kalır ve adeta yerle bir olur. Sovyet destekli Kuzey Vietnam’ın galibiyetiyle sonuçlanan savaş sonrası, yine Sovyet ve Doğu Alman yardımıyla kentte büyük bir imar hareketi başlar. Savaşta dümdüz olan kent, kısa süre içerisinde yeniden ayağa kaldırılır. Tabii bu nedenle de kentte Sovyet mimarisi oldukça hakim konumdadır. Kent, turizm açısından ise hala keşfedilmemiş bir nokta olarak gösterilebilir. Yurt dışından henüz çok az sayıda turist ağırlayan Vinh, bu açıdan halen bakir olan doğasıyla cazip bir nokta. Eğer Asya’nın bir başka gizemli ülkesi Laos’a yönelik bir gezi planınız varsa bu ülkeye çok yakın olan Vinh’e da 1-2 günlüğüne uğrayabilirsiniz.


Vinh Nerededir?

Vinh, Asya’nın güney doğusunda bulunan Vietnam’ın kuzeyinde bulunuyor. Nghe An ilinin en önemli kenti olan Vinh, bir diğer Asya ülkesi Laos’a da çok yakın konumda.
 

Vinh’e Nasıl Gidilir?

Vinh’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Ancak Türk Hava Yolları’nın Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye yaptığı direkt seferlerle bu şehre gidip otobüs ya da trenle kolayca Vinh’e ulaşabilirsiniz. İki kent arası 297 kilometre olup otobüsle yaklaşık 6 saat sürüyor. Dilerseniz, yabancı havayolu şirketlerinin aktarmalı seçeneklerini kullanarak Vinh’e havayolu ile de ulaşabilirsiniz. Havalimanı kent merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve taksi ile yaklaşık 15 dakika sürüyor.
 

Vinh’e Ne Zaman Gidilir?

Asya’nın güney doğu kıyılarında bulunan Vinh’e gitmek için en uygun tarihler nisan, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu süreçte nisan, mayıs aylarında nispeten ılık olan hava, yaz döneminde oldukça sıcak bir hal alır. Yaz mevsimi, okulların da tatil olması nedeniyle iç turizmin en hareketli olduğu dönemdir. Deniz kıyısı olan lokasyonlarda yoğunluk oldukça artar. Asya’nın meşhur muson yağmurları ise eylül ile kasım ayları arasında gerçekleşir. Sonrasında ise mart ayına kadar soğuk havalar hüküm sürer.
 

Vinh Gezilecek Yerler

Quyet Dağı’nın yamaçları, Vinh’in en güzel yerlerinden birisi. Çam ağaçlarıyla kaplı bir oksijen deposu olan bölge manzarasıyla ünlü. 400-500 metrelik bir yürüyüş mesafesinin ardından ulaşacağınız tepeden kentin panoramik manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Ho Chi Minh Müzesi, kentin 14 kilometre batısında bulunuyor. Hoang Tru isimli köyde 1890 yılında doğan ünlü liderin, dünyaya geldiği ev şu an bir müze halinde. Bambu ve palmiye yapraklarından yapılmış olan bu basit evler, büyük bir ziyaretçi akınına uğruyor. Evlerde Ho Chi Minh’in fotoğrafları ve hatıra eşyaları yer alıyor.

Cua Lo Plajı da kentin en büyük güzelliklerinden birisi. 18 kilometre uzaklıkta bulunan plaj, berrak suları ve altın rengi kumları ile adeta bir cennet. Yaz döneminde iğne atılsa yere düşmeyecek bir yoğunluğa sahip olan plaj, kışın ise sessiz sakin yapısıyla ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Gün batımı izlemek için en ideal yerlerden birisi olan plaj çevresinde leziz deniz mahsulleri tadabileceğiniz tesisler de bulunuyor.

Vinh sokakları, keşfedilmeyi bekleyen yerlerle dolu… Yapacağınız yürüyüşlerde şehrin ve Vietnam’ın kültürüne dair enteresan keşifler sizi bekliyor olacak. Uzak Doğu’daki diğer ülkelerin aksine Vinh’te sokaklarda yemek satışı fazla yapılmıyor. Ancak sokak lezzetleri lokantalarda kendine yer bulmaya devam ediyor. Şehrin en ünlü yemeği ise yılan balığı çorbası. Kesinlikle tatmanız önerilir. Ayrıca Vinh’e özgü et yemekleri de oldukça ilgi çekici olabilir.
 

Vietnam Vizesi

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaport sahiplerinin ise Vietnam vizesi almalarına gerek yoktur. Vietnam Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir. Mümkün olan en erken sürede başvurulması önerilir. Eksik veya yanlış belge konusunda oldukça hassaslardır, bir de yaklaşık 30 günlük bir pasaport bekleme süreci vardır.