Ha Long Genel Bilgiler / Rehber

Ha Long , Vietnam’ın Quang Ninh eyaletinde yer alan bir şehirdir. Bu şehirde yer alan Ha Long Bay Körfezi de UNESCO’nun dünya mirası listesinde de yer almaktadır ve bu körfez tam bir turizm merkezidir. Ha Long kentinin başlıca ekonomik kaynağı turizmdir. Ha Long kenti, Doğu Ha Long ve Batı Ha Long olmak üzere ikiye ayrılmış durumdadır. Doğu kesimi Hon Gai olarak adlandırılmıştır ve hükümet binalarının çoğu burada yer almaktadır. Bai Chay köprüsü ile de Batı Ha Long’a bağlanmaktadır. Ha Long’un ismi ise Sino – Vietnam dilinden türemiştir. “Azalan Ejderhalar” anlamına gelen Ha Long ismi günümüze kadar korunmuştur.

Tanıtım Videosu:

 

Ha Long ile İlgili

Editörün Kaleminden

Ha Long Nasıl Gidilir?

Ha Long kentine Hanoi’den düzenlenen otobüs seferleriyle ulaşabilirsiniz. 8$ civarında bir ücrete tabi olan bu otobüs seferleriyle yaklaşık 2,5 - 3 saat süren bir yolculuk ile Ha Long’a varabilirsiniz. Hanoi - Ha Long arası 170 km.'dir.

Ha Long Ne Zaman Gidilir?

Ha Long’u ziyaret etmek için en uygun mevsimler ilkbahar ve yazdır. Çünkü diğer mevsimlerde deniz oldukça kirli olmaktadır. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde deniz suyu oldukça temiz bir durumdadır. Ancak yaz aylarında sıcaklıkların yüksek olduğunu unutmamalısınız.

Ha Long Nerede Kalınır?

*** Bu bölgede daha çok guletler, tekneler ve cruise'ler otel hizmeti vermektedir.

 • Ha Long Ekonomik Oteller

Golden Halong Hotel (3*), Golden Lotus Cruise (3*), Ha Long Dragon Cruise Superior (3*), Halong Oriental Sails (3*), Ha Long Acd Cruise (3*), Marguerite Junk (3*), Van Hai Halong Hotel (3*), Elizabeth Sails (3*), Halong Heritage Cruise (3*), Halong Poseidon Sail (3*), Halong Classic Sail (3*), Ha Long Galaxy Cruise (3*), Halong Glory Cruise (3*), Thuy Duong Ha Long Hotel (1*)

 • Ha Long Lüks Oteller

Paradise Peak Cruise (5*), Tung Shing Halong Pearl Hotel (4*), Halong Emotion Cruises (4*), Paloma Cruise (4*), Novotel Ha Long Bay Hotel (4*), Asean Halong Hotel (4*), Indochina Sails Cruise (4*), Paradise Luxury Hotel (4*), Life Heritage Resort (4*), Emeraude Classic Cruises (4*), Halong Plaza Hotel (4*), Bhaya Cruises (4*), Sai Gon Ha Long Hotel (4*), Mithrin Hotel Halong (4*), Royal Lotus Halong Hotel (4*), Muong Thanh Ha Long Hotel (4*)

Ha Long Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Ha Long’da yemekler Vietnam’ın genelinde olduğu gibi pirinç ve deniz ürünleri ağırlıklıdır. Lokal tatlardan olan su fish adlı yemek, karides ve midyeden yapılmaktadır ve deniz kenarında olan restoranların çoğunda servis edilmektedir. Yengeç de bölgede çokça tüketilmektedir. Özellikle Bai Chay Town ve bölgesinde oldukça kaliteli restoranlar hizmet vermektedir. Bunların birçoğu da sahil şeridinde yer almaktadır. Yemekler daha çok Vietnam ve Çin mutfakları ağırlıklıdır. Ha Long'da restoran olarak hizmet veren çok sayıda tekne ve gulet bulunmaktadır. Ha Long’da tercih edebileceğiniz restoranlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: - Floating Restaurant - Gren Mango - Huu Dung Restaurant - Noble House Bar & Restaurant - Co Ngu Restaurant

Ha Long Alışveriş / Ne Alınır?

Ha Long ve çevresinde alışveriş için kısıtlı seçeneklerin bulunmasına rağmen ilginç ürünler bulabilirsiniz. Bai Chay Town’daki akşam pazarını deneyebilirsiniz. Bununla birlikte geleneksel Vietnam ipek elbisesi olan “ao dai”yi hemen her dükkânda rahatlıkla bulabilirsiniz. Vietnam konik şapkaları(non la) da alışverişin önemli unsurlarındandır. Alışveriş yaparken mutlaka pazarlık yapmanız önerilmektedir. Eğer pazarlık konusunda kendinize güveniyorsanız, bir ürünü etiketinde yazan fiyata göre %30 ile %50 oranında daha düşük fiyata satın alabilirsiniz. Ha Long’da alışverişin eğlenceli bir tarafı da, yüzen küçük dükkânlardan alışveriş yapmaktır. Yerel halk daha çok müşteri çekmek için bira, votka, sigara, patates cipsi, çeşitli çerezler gibi ürünleri teknelerde satmaktadır. Onların bu küçük tekneleri genellikle çok organize bir şekilde durmaktadır. Hiçbir şey satın almayacaksanız bile sadece bu görüntüyü fotoğraflamak için buralara gidebilirsiniz.

Ha Long Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Ha Long gece hayatı daha çok küçük ve yerel mekânlar çevresindedir. İçkinin oldukça ucuz olduğu bu mekanlarda dilediğinizce eğlenebilirsiniz. Özellikle Cat Ba bölgesinde daha hareketli bir gece hayatı kültürünün olduğu söylenebilir. Ha Long’da tercih edebileceğiniz mekanlardan bazıları şunlardır:

 • Bai Tho Cruise Ship
 • Cat Ba
 • Blue Note Bar
 • Flightless Bird Cafe
 • Noble House

Ha Long Festival / Fuar

Vietnam genelinde her ay neredeyse 3-4 festival kutlanmaktadır. Ha Long bölgesindeki en önemli festivallerden bazıları şu şekildedir, Nisan ayında kutlanan Bach Dang Festivali, her sene değişik tarihlerde kutlanan Cua Ong Temple Festivali ve Yen Tu Festivalidir.

Ha Long Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ha Long Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Ha Long Vietnam’ın en güvenli kentlerinden bir tanesidir. Günün her saat diliminde rahatlıkla dışarı çıkıp gezebilirsiniz. Bu şehirde alışverişte yerli tüccarlar Amerikan Dolarını kullanmaktadır. Ha Long kenti Çin’in güneyindedir. 2007’de düzenlenen Vietnam – Çin Business Forum’da 400 milyon dolar değerinde olan, Ha Long ve Mong Chai arasında bağlantı olabilecek bir otoyolun inşası devam etmektedir.

Ha Long Nüfus

185.228

Ha Long İklim / Hava Durumu

Ha Long kentinde tropikal bir iklim etkilidir. Yazların oldukça sıcak ve nemli olduğu bu bölgede, kış mevsimleri kuru ve soğuk geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık değerleri 15 – 25 derece arasında değişirken, ortalama yağış miktarı ise 2000 milimetre ile 2200 milimetre arasındadır.

Ha Long Ne Yapılır?

Ha Long fotoğraf meraklıları için adeta bir cennettir. Bir çok coğrafik şekil ve doğal güzelliklerin bulunduğu bu şehirde muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Ha Long, çok sayıda kireç ve mağara adalarını bünyesinde bulunduran geniş bir körfezdir. Bu adaların etrafında gezerken yüzme, balık tutma, şnorkelle yüzme ya da kano gezisi gibi pek çok aktivite yapabilirsiniz. Bu adaların en ünlülerinden olan Cat Ba’da çok sayıda dinlenilecek yer de bulunmaktadır. Körfezdeki dik dağların ve uçurumlarının oluşturduğu manzara müthiştir. Adalarda yer alan mağaralar mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.
Ha Long’da gündüz vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz bir diğer aktivite ise dağ yürüyüşüdür. Özellikle Cat Ba Adası yürüyüş için idealdir. Cat Ba’da hoşça vakit geçirmek için yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise, bu adayı bisikletle gezmektir. Bir çok yerden rahatlıkla kiralayabileceğiniz bir bisikletle bu adayı gezerek hem hoşça vakit geçirme imkanı elde ederken hem de bu bölgenin bir çok güzel yanına tanıklık edebilirsiniz. Ha Long’da çok sayıda su parkı yerli halka ve turistlere hizmet vermektedir. Siz de eğer bu gibi alanlara ilgi duyuyorsanız bu su parklarında eğlenebilirsiniz. Her yaştan ziyaretçinin tercih ettiği bu alanlarda oldukça eğlenceli vakit geçirme şansına sahipsiniz. Şehrin güneyinde yer alan Bai Tho Dağı da turizm açısından oldukça önemlidir. Ayrıca şehrin doğusunda günümüzde halen açık olan ve oldukça ilgi gören bir Roma Katolik Kilisesi de yer almaktadır.

Ha Long Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 17oC
  • Mar 18oC
  • Nis 23oC
  • May 26oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 25oC
  • Kas 21oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa